За даними Міністерства соціальної політики, з початку повномасштабного вторгнення Київська область прийняла понад 300 000 внутрішньо переміщених осіб. З-поміж них – велика кількість жінок із дітьми, які втратили місце роботи і постійний прибуток. Тому для них особливо важливо отримати можливість почати усе з нуля.
Таку можливість жительки Деснянського і Дніпровського районів Києва та Васильківської громади отримали завдяки проєкту #SOSДіти, який реалізують міжнародна благодійна організація СОС Дитячі Містечка та ВБО “Конвіктус – Україна”. Для жінок провели 4 тренінги, присвячені азам підприємницької справи: два у Києві, і ще два у Василькові. Саме у Василькові до занять долучилася і Феріде.
Феріде Мелікова сама виховує двох синів – старшому 15 років, а молодшому 7. Цього року рятуватися від війни довелося вже вдруге. Ще у 2014-му жінка переїхала з рідного Донецька до Краматорська. А наприкінці лютого, вмістивши життя своєї родини в одну валізу, Феріде виїхала і звідти. Нині живе у місті Василькові на Київщині. Там і дізналася про проєкт для підтримки вразливих сімей в умовах воєнного стану. Вона пройшла тренінг і підготувала бізнес-план, аби почати роботу майстром нігтьового сервісу.
Після занять у Василькові Феріде і ще 36 учасниць подали на розгляд свої бізнес-плани. Конкурсна комісія їх переглянула та ухвалила всі. Наразі зібрані документи для 33-х учасниць, бо через нестабільну безпекову ситуацію чотири учасниці відмовилися від фінансування.
Що пропонували у бізнес-планах? Ідей жінкам із дітьми, попри заклопотаність, не забракло. Одні пропонували надавати популярні б’юті-послуги: масаж, корекція брів, нігті, стрижки та зачіски. Інші просили профінансувати курси – англійської, психології та навіть архітектури, щоби підвищити свою цінність на ринку праці. Домогосподарки подавали бізнес-плани на вирощування овочів та зелені, побудови курників, приготування випічки. Була і художниця, яка пропонує послуги розпису, і швачка, котра хоче перетворити своє хобі на справу всього життя. Одна багатодітна мама мріє створити дитячий клуб, де можна буде залишити малюка на кілька годин. Попросила закупити інвентар та іграшки.
Я був вражений, коли побачив ці бізнес-плани. Деякі жінки мали комп’ютер і все гарно оформили, а деякі – написали від руки, сфотографували і відправили. Але абсолютно всі були з прописаними розрахунками, цілями та ризиками. Було видно, що ці жінки насправді хочуть займатися власною справою.
Кожна з учасниць проєкту отримає по 15 тисяч гривень. Така допомога важлива для адаптації на новому місці, для планування майбутнього, для більшої впевненості у ньому. За три місяці від учасниць чекаєм фото та відгуки, чи вдалося розпочати власну справу та як це вплинуло на їхнє життя.