КОВІД 19-21. Напередодні нової хвилі

Анатолій Велімовський
Анатолій Велімовський

кризовий менеджер, волонтер

Стабілізація ситуації, зменшення кількості виявлених та госпіталізованих – прекрасна можливість для аналізу ситуації та прийняття рішень щодо недопущення повтору кризи листопада з переповненими лікарнями і неможливістю адекватного лікування хворих.

Хочу наголосити. З вірогідністю у 99% нова хвиля буде. І, якщо взяти за показник динаміку зимової хвилі у Великій Британії, нова хвиля нового штаму вірусу буде у два-три рази вища ніж та, яку ми мали восени.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Коли – питання швидкості проходження нового штаму в Україну, погодних умов і, у зв’язку з цим, кількості контактів наших співгромадян. Це може бути лютий, березень, квітень. Але, повторюсь, на фоні практично нульової вакцинації, розраховувати, що все минеться, не варто.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Що потрібно робити зараз?

1. Закінчити розбірки і почати закуповувати вакцину. Будь-яку. Крім, звісно, російської. Ефективність навіть у 50% при 100% вакцинації вразливих частин суспільства – це зменшення на 40% кількості тяжких і вкрай тяжких на піку епідемії.

2. Листопад показав, що головною проблемою є нестача ліжок з киснем. Як приклад (не буду називати лікарню, блог пишеться не для цього), одна з лікарень, яка ще з вересня стала за рішенням відповідних структур ковідною, станом на грудень вирішувала проблеми подачі кисню. З нулем пацієнтів і ремонтними роботами по всій лікарні. І з незрозумілим графіком цих робот.

Тому, виходячи з можливої нової хвилі ураження, яка може бути вдвічі вища за осінню, потрібно використати час для підготовки нових ліжок, обладнаних киснем. По досвіду проведення кисню у нову реанімацію Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги (КМКЛ ШМП), яка була не продумана проєктувальниками і яку малювали чи не на коліні, впевнений, що, при бажанні та мізках, цю проблему можна вирішити досить швидко.

Але це має бути зроблено. Там, де це можливо, має бути проведена централізована подача кисню до ліжок пацієнтів. Час поки що на це є.

3. Там, де це неможливо, мають працювати кисневі концентратори. Маємо зрозуміти. Якщо нова хвиля буде дійсно більша за осінню, можливостей лікарень не вистачить.

Тому, по-перше, Їх просто потрібно закупити. Щоб не вийшло, як сталося, коли концентратори поставляли не лікарні, а волонтери. Я дуже поважаю волонтерів, це питання до чиновників. Чому при кожній кризі саме волонтери беруть удар на себе?

Чому не відповідні служби відповідають за те, щоб хворих, яких виписували з лікарень з сатурацією 70%, давали б йому можливість вижити, надаючи йому додому кисневий концентратор?

По-друге. Кисневий концентратор – річ гарна, але, коли їх багато, бере багато електроенергії, і, головне, кисень з повітря. Тому уряд і місцеві органи влади мають надати розпорядження лікарням щодо перевірки запасу потужності електропостачання лікарень, систем альтернативного енергопостачання (генераторів), а також систем вентиляції повітря. Там де погано – мають бути здійснені відповідні заходи.

Допоможе, наприклад, розпорядження Кабінету міністрів про невідкладне підвищення можливостей трансформації лікарень за рахунок структур, що постачають їм електроенергію. Ситуація дійсно критична, абсолютна більшість лікарень країни знаходяться у стані, коли споживають чи не максимум електроенергії, яку може їм дати їх трансформатор. У той час, як постачальники електроенергії ніяк не реагують на звернення лікарень: дайте більше.

По-третє.  Якщо дійсно наступна хвиля буде вища за осінню, то розмови про тимчасові шпиталі треба буде реалізовувати. Питання – ті ж самі. Концентратори, можливості електропостачання, постачання повітря. Чи зможе, наприклад, Київський виставковий центр вирішити ці завдання? Ну, Виставковий, скоріш за все – так. А чи є подібні зали у регіонах? Тому що поставити ліжка у теплому сараї – можна. А ось забезпечити цей сарай обладнанням, електрикою і повітрям – часто-густо проблематично.

4. Люди. В першу чергу середній та молодший медичний персонал. Сказати, що ситуація критична – нічого не сказати. Чи варто говорити, наскільки критичною вона стане, якщо піде нова хвиля? Рішення:

Перше. Збільшення зарплати. Щоб просто утримати людей.

Друге. Рекрутинг і навчання. Вже зараз. З відповідною заробітною платнею (читайте пункт один). Тому що, якщо запрацюють тимчасові шпиталі, в них має хтось працювати. І навіть при наявності лікаря, що випише рецепти, вводити ліки комусь потрібно. Волонтери? Не смішіть. Волонтер крапельницю не поставить. Деякі – так. Масово – ні.

Третє. Статус таких тимчасових шпиталів? Їх фінансування? Є вже розуміння цього? Якщо є – добре, але знаючи нашу бюрократію…

5. Локдаун. Відмінити негайно. Позитивна статистика, погода, можливо й максимум, який досяг штам вірусу 2019 – все веде до того, що зараз локдаун не просто медично не потрібний, а ще й веде до збитків бізнесу і, головне, недовіри населення до дій влади.

Тому. Відмінити, аналізувати цифри і готуватися до нового удару. Як тільки почнеться нова хвиля, а це стане зрозуміло – ось тоді вводити локдаун. Але не такий пародійний, як зараз.

6. Захисні антиепідеміологічні заходи. Вони мають стати вкрай жорсткими. Головним ворогом суспільства при епідеміях є навіть не вірус, а ідіоти, які їм нехтують. Тому ще раз проаналізувати і провести зміни до законодавства та підзаконних актів. Жорстка робота поліції – штрафувати. При повторі – кримінальне провадження.

Максимальне заохочення громадян до негативного ставлення до порушників. Відповідна соціальна реклама. І, головне, керівництво держави має стати прикладом такого ставлення до життя і здоров’я своїх співвітчизників.

Наостанок така метафора. Будь-який корабель може потрапити у бурю. І сто відсотків, що будуть проблеми чи втрати. Але чи виживе він і рівень втрат залежать від капітана і готовності команди. Тому, поки є час і буря тільки наближається, треба перевірити і привести у порядок все, що стане критично важливим, коли буря почнеться.

Здоров’я всім!

Анатолій Велімовський, член спостережної ради КМКЛ ШМД

Читайте: Хроники коронавируса в Украине: обновляется

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
09:00 Перший день зими в столиці ознаменувався запуском руху легкових авто одним з найвідоміших довгобудів столиці – Подільським мостовим переходом, який зʼєднав Поділ та…
Banner
QlU7mDx4