Апетит під час їжі: забудовники столичного ЖК “The Resort” успішно судяться за “висотні МУО”

Апетит під час їжі: забудовники столичного ЖК “The Resort” успішно судяться за “висотні МУО”

ТОВ “МБ Іновація” намагається в судовому порядку оскаржити низку положень Містобудівних умов та обмежень (МУО) на проєктування будівництва житлового комплексу (ЖК) “The Resort” у Голосіївському районі столиці, які в 2020 році видав профільний департамент КМДА. Так, ця компанія вимагає, щоб даним документом їй було дозволено проєктувати на вул. Боженка, 28 і 32 (колишня назва – вул. Казимира Малевича) та вул. Ямській, 17 житлові будинки висотою до 100 м включно та громадські будівлі до 150 м включно. Чинними МУО там дозволені будівлі висотою до 27 метрів, бо історичний ареал Києва, недалеко аеродром, тощо. Втім зазначений ЖК, схоже, вже будується по більш “висотному проєкту”, а вказана ТОВка ще й хоче від суду рішення про те, шо проєкт забудови не треба погоджувати із органами охорони культурної спадщини, бо Мінкульт належним чином не включив відповідні земельні ділянки до історичного ареалу столиці (типова ситуація, яка підіграє інтересам забудовників). “МБ Іновація” в березні 2024 року виграла “перший раунд” цього судового спору. А до цього, мабуть, змогла переконати в своїй правоті і правоохоронців – слідство за фактом можливих порушень при зведенні ЖК “The Resort” чомусь “загальмувало” ще у грудні 2022-го. 

Як стало відомо КВ, наразі ТОВ “МБ Іновація” намагається в судовому порядку “відредагувати” окремі положення МУО на проєктування забудови на вул. Боженка, 28 і 32 (колишня назва – вул. Казимира Малевича) та вул. Ямській, 17 (Голосіївський район Києва).

Вказана компанія вже змогла виграти в суді першої інстанції. Так, 21 березня 2024 року Київський окружний адмінсуд (КОАС) повністю задовольнив позов “МБ Іновації” до Департаменту містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) щодо визнання протиправними і скасування відповідних положень МУО та зобов’язання чиновників внести до них зміни. У вищезгаданому департаменті не погодилися з таким судовим вердиктом – чиновниками була подана апеляційна скарга до Шостого апеляційного адмінсуду. Наразі у реєстрі судових рішень відсутня інформація щодо розгляду такої скарги по суті.

За що судяться

19 лютого 2020 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав МУО на проєктування будівництва багатофункціонального комплексу  (БФК) на вул. Казимира Малевича, 32. Замовниками видачі цього документу виступили ТОВ “БО “Мрія” (як орендарю ділянки за вказаною адресою площею 0,43 га, кадастровий номер – 8000000000:72:219:0033) і ТОВ “Зе Резорт Девелопмент”, яке в МУО було позначено як “забудовник” (ймовірно, дана компанія уклала із землекористувачем певний договір щодо сумісної забудови даної землі. – КВ). 

У МУО було зазначено, що столична влада дозволяє проєктувати будівництво будівель з гранично допустимою висотою не більше 27 метрів. При цьому, уточнювалося, що остаточна висота має бути визначена з “урахуванням положень містобудівної документації” тощо. Також в документі було зазначено, що, згідно з містобудівною документацією, ділянка проєктування знаходиться в центральній планувальній зоні в межах історичного ареалу Києва і в зоні регулювання забудови III категорії. У зв’язку з цим на забудовників було покладено обов’язок стосовно забезпечення збереження традиційного характеру історичного середовища та об’єктів культурної спадщини, а також стосовно отримання висновків щодо проєктної документації від органів охорони культурної спадщини. 

Більшість інших вихідних даних щодо майбутнього об’єкта будівництва – наприклад, кількість квартир чи апартаментів, кількість машиномісць у паркінгах тощо – в МУО зазначені не були. 

Надалі, 25 квітня 2023 року, Департамент містобудування та архітектури КМДА своїм наказом №234 вніс зміни до вищезгаданих МУО. Наразі і наказ, і відредаговані “містобуди” відсутні у відкритому доступі, але інформація стосовно “коригувань”, погоджених чиновниками, наявна у реєстрі судових рішень.

Так, зокрема, до цих МУО було внесено ще п’ять земельних ділянок загальною площею близько 0,2 га на вул. Божженка, 28 та 32, а також вул. Ямській, 17. Йшлося про ділянки з наступними кадастровими номерами: 8000000000:72:219:0039 (площа – 0,02 га), 8000000000:72:219:0040 (площа – 0,016 га, орендарем “попередньої” та цієї ділянок є ТОВ “КМ 34”, суборендарем – ТОВ “БО “Мрія”), 8000000000:72:219:0002 (площа – 0,08 га, орендар – ТОВ “БО “Мрія”), 8000000000:72:219:0001 (площа – 0,019 га, орендар – ТОВ “МБ Іновація”, суборендар – ТОВ “БО “Мрія”) і 8000000000:72:219:0017 (площа – 0,06 га, власник – ТОВ “МБ Іновація”, орендар – ТОВ “БО “Мрія”). Крім того, в результаті внесення змін до МУО у складі замовників видачі цих “містобудів” з’явилося все те ж ТОВ “МБ Іновація”.

У своєму позові до Департаменту містобудування та архітектури КМДА вказана компанія, серед іншого, висунула вимогу стосовно скасування пункту МУО, яким було визначено максимальну висоту будівель, що можуть зводитися на цій території, на рівні 27 метрів. При цьому, у ТОВ “МБ Іновація” попросили суд зобов’язати чиновників визначити умовну висоту для житлових будинків на рівні до 100 метрів включно, а для громадських будівель – до 150 метрів включно. До слова, раніше в МУО взагалі не зазначалося, що на вказаній території в майбутньому будуть зводитися житлові будинки і громадські будівлі – усі заплановані до будівництва споруди називалися “об’єктами” і “елементами комплексу”.

Також, зокрема, позивач висунув вимогу щодо визнання протиправними та скасування двох абзаців МУО, в яких зазначалося, що “земельні ділянки знаходяться в межах центральної планувальної зони та центрального історичного ареалу”. На фоні цього забудовників і зобов’язали розробляти проєктну документацію щодо будівництва з урахуванням відповідних вимог законодавства і погодити проєкт архітектурних перетворень на цій території з органами охорони культурної спадщини.

Апетит під час їжі: забудовники столичного ЖК “The Resort” успішно судяться за “висотні МУО”
Скріншот рішення суду від 21 березня 2024-го

Врешті-решт, суддя КОАС Андрій Балаклицький повністю задовольнив ці та інші вимоги ТОВ “МБ Іновація”. Підставою для цього послугувало, зокрема, те, що органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, яким є Міністерство культури та інформаційної політики, не було належним чином затверджено науково-проектну документацію щодо віднесення вказаних ділянок до центральної планувальної зони та історичного ареалу Києва. У зв’язку з цим, на переконання судді, у “містобудівного” департаменту КМДА відсутні підстави для встановлення у МУО “імперативних граничних нормативів забудови, зокрема щодо висотності об`єкта”. 

А тому, відповідно, чи отримають забудовники шанс зводити більш висотне житло без погодження з профільними органами, залежить від “настирливості та принциповості” юристів столичного муніципалітету та рішень апеляційного і, ймовірно, касаційного судів.

Трохи передісторії

Як повідомляла КВ, земельну ділянку на вул. Казимира Малевича, 32 площею 0,43 га ТОВ “БО “Мрія” отримало в оренду від Київради ще в 2007 році, а решту ділянок міськрада передала ТОВ “КМ 34” і ТОВ “МБ Іновація” протягом 2015-2022 років, після чого “БО “Мрія” “взяло їх в суборенду”. При цьому, ця ж компанія має в оренді ще одну ділянку за тією ж адресою площею 0,05 га, яку Київрада відвела даній ТОВці “для влаштування під’їзду до житлового будинку” в червні 2023 року, але в МУО ця земля “не потрапила”.

Читайте: Київрада “підкинула” землі забудовникам скандального ЖК “The Resort”

8 грудня 2020 року Державна архбудінспекція (ДАБІ) видала ТОВ “БО “Мрія” і ТОВ “Де Резорт Девелопмент” дозвіл №ІУ013201207852 на будівництво БФК з паркінгом на вул. Казимира Малевича, 32. Тоді цю забудову планувалося здійснюватися лише на вищезгаданій ділянці площею 0,43 га. Генеральним підрядником будівництва цього комплексу, який надалі отримав назву ЖК “The Resort”, було зазначено ТОВ “Топ Хілс Іст Юроп”.

Апетит під час їжі: забудовники столичного ЖК “The Resort” успішно судяться за “висотні МУО”
ЖК “The Resort” на карті порталу “ЛУН”

Більшість вихідних даних майбутньої забудови у дозволі, опублікованому в Єдиній електронній системі у сфері будівництва, не вказано – там лише зазначено, що на цій території має “вирости” 8-поверхова будівля. Разом з тим, у різних відкритих джерелах зазначалася інша інформація щодо параметрів цього БФК. Так, на сайті проєкту “Слідство-інфо” у березні 2021 року була опублікована світлина паспорту майбутнього комплексу, на якому вказано, що йдеться про будівництво 9-поверхової будівлі (чи будівель. – КВ). А, за даними сайтів “Нерухомі” та “ЛУН”, мова вже йде про 3 будинки поверховістю 27 поверхів, у яких планується облаштувати 700 квартир. 

Перший скандал навколо цього будівництва мав місце у лютому 2021 року. Тоді на будівельному майданчику відбулася стрілянина. Невдовзі поліція затримала ймовірних зловмисників. У ТОВ “Де Резорт Девелопмент” заявили, що мова йде про суперечки між “псевдоактивістами за право “стягувати данину” із забудовника”, але будь-яких подробиць чи доказів у компанії не оприлюднили. 

Надалі, протягом 2021-2022 років проти зведення ЖК “The Resort” протестували в ГО “Стоп корупції”. В організації заявляли про те, що забудовники, всупереч вимог МУО, будуть комплекс висотою не 27 метрів (близько 8 поверхів), а близько 67,5 метрів (27 поверхів). Також активісти повідомляли, що у КМДА, видаючи МУО, проігнорували, що територія майбутньої забудови, згідно з даними містобудівного кадастру Києва, входить до зони обмеження забудови та безпеки польотів через близькість до аеродрому. При цьому, за інформацією ГО “Стоп корупції”, станом на жовтень 2021 року ТОВ “БО “Мрія” і ТОВ “Де Резорт Девелопмент” не отримували погодження Державіаслужби стосовно розташування та висоти об’єктів на приаеродромних територіях.

Крім того, ще у липні 2021 року Голосіївське управління Нацполіції Києва відкрило кримінальне провадження №42021102010000113 за фактами порушень при будівництві ЖК “The Resort” (попередня правова кваліфікація – ч.3 ст.197-1 Кримінального кодексу України, тобто – самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці).

В рамках слідства правоохоронці попередньо встановили, що дане будівництво здійснюється з порушенням вимог МУО, які Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Будівельне об’єднання (БО) “Мрія” і ТОВ “Де Резорт Девелопмент” 19 лютого 2020 року. Зокрема, йшлося про те, що вказаними МУО передбачена можливість проєктування за вказаною адресою будівництва споруд не вище 27 метрів (близько 8 поверхів. – КВ), тоді як на сайтах з продажу нерухомістю є інформація, що насправді ЖК “The Resort” буде мати 27 поверхів. Також, за даними Нацполіції, роботи проводяться “з суттєвим відхиленням від проєкту будівництва, а на ділянках під майбутнім ЖК здійснено самовільне будівництво паркінгу та облаштовано паркани.

16 листопада 2022 року Голосіївський районний суд Києва за клопотанням правоохоронців наклав арешт на землю, на якій, за даними слідчих, має бути розташований майбутній ЖК. Відповідно до прийнятого судом рішення, на час слідства вказана компанія була позбавлена права розпоряджатися цією землею, у тому числі перереєстровувати її, проводити будівництво тощо. Втім, вже 20 грудня того ж року Голосіївський районний суд зняв арешт з цієї землі. Це було зроблено за клопотанням ТОВ “БО “Мрія” і ТОВ “МБ Іновація”. Головною підставою для зняття арешту було названо те, що на усі ділянки законним чином оформлено право користування, а будівництво здійснюється відповідно до існуючих дозволів.

Читайте: Все вище і вище: Нацполіція розслідує порушення при будівництві преміального ЖК “The Resort” в історичному центрі Києва

Втім, схоже, на даний час слідство по вказаній справі вже не здійснюється – останньою судовою ухвалою по даному провадженню є саме ухвала щодо зняття арешту з ділянок.

Апетит під час їжі: забудовники столичного ЖК “The Resort” успішно судяться за “висотні МУО”
Будмайданчик ЖК “The Resort” станом на квітень 2024-го (фото – “ЛУН”)

Бенефіціари забудови

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “БО “Мрія” (орендар ділянок і співзамовник будівництва) було зареєстроване у липні 2006 року. Його керівницею вказана Надія Коноваленко. Засновниками компанії зазначено ТОВ “Федорра”, ТОВ “Т.П. Петроліум 2” і мешканця села Довгалівка Вінницької області Олександра Нагачевського, який також офіційно є одноосібним власником ТОВ “БО “Мрія”. До нього протягом 2012-2023 років кінцевим бенефіціаром цієї компанії був киянин Сергій Рибаков.

ТОВ “Де Резорт Девелопмент” (співзамовник будівництва) було зареєстроване в Києві у грудні 2019 року. Засновниками компанії є громадянин Ізраїлю Аріе Шварц (паралельно є керівником даної компанії), який зареєстрований в Києві, ще один мешканець столиці України Артем Солонік (також є кінцевим бенефіціаром цього ТОВ), а також АТ “ЗНВКІФ “Де Груп Капітал Інвестментс”, власником якого є той же Солонік.

Зазначимо, згаданий вище Сергій Рибаков (ексвласник ТОВ “БО “Мрія”) також є директором ТОВ “Смарт Студент”, співвласниками якого є Михайло Кіперман та Олександр Кац. Першого ЗМІ називають “нафтовим магнатом із Дніпра, наближеним до групи “Приват” олігархів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова”, який є колишнім чоловіком співачки Віри Брежнєвої. У свою чергу Олександр Кац є співвласником мережі автозаправок “Кло”. Не чужим для оточення Коломойського є і Артем Солонік (власник ТОВ “Де Резорт Девелопмент”) – він у 2008-2011 роках був керівником ТОВ “Оріон Сервіс”, власником якого у 2016 роках року був згаданий вище Михайло Кіперман.

Читайте: Гости Коломойского: Левочкин, Фукс, Кернес, Ставицкий и другие (видео)

У свою чергу іншого співзасновника ТОВ “Де Резорт Девелопмент” Аріе Шварца (на колажі праворуч) українські ЗМІ називають “колишнім генеральним директор девелоперської групи “Seven Hills”. За даними проєкта журналістських розслідувань “Схеми”, Шварц у квітні 2021 року був одним із гостей на дні народженні дружини народного депутата від “Слуги народу” Миколи Тищенка, святкування якого в п’ятизірковому готелі “Fairmont” у центрі Києва викликало значний суспільний резонанс, адже відбувалося в розпал “коронавірусного локдауна”. 

При цьому, на церемонії відкриття офісу продаж ЖК “The Resort”, яка відбулася у жовтні 2021 року, Аріе Шварца називали “CEO (тобто “головним виконавчим директором”) та партнером “The Resort Development” (вочевидь, це назва ТОВ “Де Резорт Девелопмент”, написана в англомовній транслітерації. – КВ). Що цікаво, на даному заході були присутні доньки вищезгаданого Михайла Кіпермана – Марія і Сара (від першого та другого шлюбів відповідно).

Читайте: Святошинскому нардепу Николаю Тищенко грозит штраф за ресторанную вечеринку в честь дня рождения его жены

Зазначимо, під “прапорами” вищезгаданого девелопера “Seven Hills” у столиці були збудовані два житлових комплекса преміум-класу – “Triiinity” та “Park Avenue VIP”. 

Столичне ТОВ “Топ Хілс Іст Юроп” (генпідрядник будівництва) було зареєстроване у травні 2019 року. Керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром компанії вказано мешканця міста Кривий Ріг Дніпропетровської області Андрія Камишнікова. Примітно, що до липня 2021 року вказане ТОВ мало назву, співзвучну з назвою вищезгаданого девелопера “Seven Hills” – “Севен Хілс Іст Юроп”. Крім того, згаданий Андрій Камишніков є офіційним власником ТОВ “Топ Хілс Інжиніринг”, яке до липня 2021 року називалося ТОВ “Севен Хілс Інжиніринг”.

Київське ТОВ “КМ 34” (орендар земельних ділянок) було зареєстроване в листопаді 2017 року. Керівником компанії вказано Віктора Дурнєва, засновником – ТОВ “Гелинен”, кінцевим бенефіціаром – мешканця столиці Олексія Заїку.

ТОВ “МБ Іновація” (орендар і власник ділянок, новий співзамовник видачі МУО) було зареєстроване у Києві в листопаді 2020 року. Керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії є мешканець Києва Едуард Каралаш.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов (на колажі ліворуч). Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Читайте: Уголовная трясина: ГБР и Нацполиция расследуют закупки “Киевского института земельных отношений”

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
“Пересування ліжок”: у КМДА задумали реформувати сферу пасажирських перевезень шляхом створення нового департаменту
“Пересування ліжок”: у КМДА задумали реформувати сферу пасажирських перевезень шляхом створення нового департаменту
11:23 Голова Київській міськдержадміністрації (КМДА) Віталій Кличко вирішив реформувати сферу організації пасажирських перевезень столиці шляхом створення нового департаменту. Градоначальник запропонував відібрати повноваження по цьому…
“Ручний” розподіл коштів та “фатальний” дефіцит: Київрада вчергове внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
“Ручний” розподіл коштів та “фатальний” дефіцит: Київрада вчергове внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
09:00 Столична міськрада 14 червня внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР). Серед…
Справи насущні: скільки та на що у травні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у травні 2024-го витрачав Київ
09:00 Протягом травня 2024 року столичні розпорядники бюджетних коштів зробили замовлень на 2,71 млрд гривень. Серед іншого, гроші спрямовували на ремонти, асфальт та бруківку,…
Banner
QlU7mDx4