Київська міськдержадміністрація (КМДА) запропонувала Київраді змінити цільове призначення ділянки площею 1,22 га на вул. Північній, 1, профільна комісія міськради вже погодила відповідний проєкт. Таким чином орендар цієї землі – ТОВ “Авва-Сервіс” (компанія із орбіти забудовника “МЖК “Оболонь”) – зможе побудувати на ній 26-поверховий житловий будинок. Вірогідно, що процес даної забудови вже не зупинити, адже ці роботи були фактично легалізовані при затвердженні скандально відомого Детального плану території (ДПТ) північно-західної частини Оболонського району. При цьому, столична влада, схоже, вирішила проігнорувати той факт, що заплановане будівництво суперечить Генеральному плану Києва, згідно з яким дана земля відноситься до комунально-складських територій.
Як стало відомо KВ, 25 травня 2022 року постійна комісія Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин підтримала проєкт рішення “Про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває в оренді ТОВ “Авва-Сервіс”, на вул. Північній, 1 в Оболонському районі Києва та внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24 березня 2008 року” (№08/231-653/ПР від 20 травня 2022 року).
Про це нашому виданню повідомив заступник голови вказаної комісії Микола Конопелько (фракція “Слуга народу”). Нагадаємо, що столичний муніципалітет на період воєнного стану не здійснює відеотрансляції засідань комісій та пленарних засідань Київради, а також не публікує всі супровідні документи таких засідань (порядок денний, протокол тощо).
Читайте: Київрада на повну працює в закритому режимі
Суб’єктами подачі вказаного проєкту рішення виступили заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич (на колажі в центрі) та Департамент земельних ресурсів КМДА.
Як зазначено в документі, ТОВ “Авва-Сервіс” орендує вищезазначену ділянку площею 1,22 га (кадастровий номер – 8000000000:78:132:013) на підставі угоди з Київрадою, яка була укладена 24 березня 2008 року (з урахування пролонгації даної угоди. – KВ). Наразі вказана ділянка має цільове призначення “для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства” (“для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки”). Натомість столичний муніципалітет планує встановити, що ця земля може бути використана “для будівництва, обслуговування та експлуатації житлово-громадського комплексу” (“для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури”).
Також проєктом рішення запропоновано виключити частину вищевказаної ділянки площею 0,35 га із меж червоних ліній. Всі ці зміни, як вказується в документі, необхідно внести в договір оренди цієї ділянки, задля чого ТОВ “Авва-Сервіс” має укласти відповідну угоду з міською владою.
У проєкті рішення вказано, що зазначена земельна ділянка не входить до зеленої зони. Також в документі зазначається, що, згідно з Генеральним планом Києва, дана ділянка за функціональним призначенням належить до комунально-складських територій та частково – до територій вулиць і доріг. При цьому, відповідно до ДПТ, до якого входить вул. Північна (про це ДПТ мова йтиме нижче. – KВ), вказана ділянка за функціональним призначенням відноситься до території багатоповерхової житлової забудови, частково – до території громадських будівель та споруд і частково – до об’єктів інженерного забезпечення. Яким чином функціональне призначення землі, передбачене містобудівною документацією, може настільки відрізнятися – велике питання: згідно законодавства, ДПТ не має суперечити Генеральному плану, а може лише уточнювати його.
Також в проєкті рішення повідомляється, що земельна ділянка на вул. Північній, 1 забудована – на ній знаходиться нежитлова будівля площею 246,7 кв.м., яка з 9 грудня 2021 року на праві приватної власності належить ТОВ “Авва-Сервіс”. Хто був попереднім власником даної споруди та як вона використовувалась/використовується, в проєкті рішення на зазначається. Разом з тим, у документі вказано, що клопотання про зміну цільового призначення землі орендар направив до Департаменту земельних ресурсів КМДА 14 лютого 2022 року.
Земельно-містобудівні перипетії
15 березня 2007 року Київрада рішенням №318/979 передала ТОВ “Авва-Сервіс” земельну ділянку на вул. Північній, 1 площею 1,22 га в оренду на 5 років для будівництва, експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки. Відповідним рішенням було передбачено, що частина цієї землі площею 0,35 га знаходиться в межах червоних ліній. 24 березня 2008 року між вищевказаним ТОВ і Київрадою було укладено договір оренди вказаної ділянки.
Надалі столична міськрада двічі поновлювала термін дії вищезазначеної угоди. Так, у відповідності до рішення Київради №48/913 від 23 січня 2015 року, договір було поновлено на 5 років. Після завершення терміну його дії, 13 травня 2021 року, Київрада рішенням №1235/1276 поновила його ще на 10 років. 15 листопада 2021 року між орендарем та столичною владою було підписано відповідну угода про поновлення договору – наразі він розрахований на термін до 15 листопада 2031 року.
Згідно даних відкритих джерел та публічних карт, ділянка на вул. Північній,1 дійсно використовувалася і, схоже, використовується в якості автостоянки. Проте орендар цієї землі явно мав інші плани щодо неї ще декілька років тому. Столична влада підтримала ідею ТОВ “Авва-Сервіс”, і восени 2018 року почалася підготовка до легалізації намірів орендаря.
Так, 11 жовтня 2018 року в Київраді було зареєстровано проєкт рішення “Про затвердження ДПТ у межах вул. Північної, просп. Оболонського, вул. Прирічної, просп. Героїв Сталінграда, Маршала Малиновського в Оболонському районі Києва” (№08/231-3539/ПР). Суб’єктами подачі цього проєкту виступили тодішній заступник голови КМДА Олександр Спасибко і Департамент містобудування та архітектури КМДА. Проєкт цього детального плану був розроблений на замовлення КП “Спецжитлофонд”.
Одним із пунктів даного ДПТ було закріплення намірів ТОВ “Авва-Сервіс” щодо зміни цільового призначення орендованої ним земельної ділянки на вул. Північній, 1. У документі було передбачено, що компанія має намір побудувати там житлово-громадський комплекс на 26 поверхів (загальна площа забудови має скласти 2,3 тис. кв.м., загальна площа 570 квартир у цьому комплексі – 36,7 тис. кв.м). У проєкті ДПТ було вказано, що у майбутньому житлово-громадському комплексі будуть проживати 1076 мешканців, які зможуть розраховувати на 228 машиномісць. При цьому в документі зазначалося, що вказані техніко-економічні показники є орієнтовними та будуть уточнюватися на подальших стадіях розробки проєктної документації для майбутнього будівництва. Задля всього цього і було запропоновано змінити функціональне призначення зазначеної вище ділянки.
Столична влада протягом більш ніж двох років не могла затвердити проєкт вказаного ДПТ. Це було повязано зі вже звичними претензіями громадськості та окремих депутатів міськради до різних “постулатів” цього документу.
Читайте: В Киевсовете поддержали абсурдные планы Свистунова по застройке Оболони
В першу чергу це стосувалося передбаченої проєктом ДПТ ущільнюючої забудови, яка, на думку активістів та представників столичного політикуму, може призвести до посилення навантаження на соціальну інфраструктуру та навіть руйнації окремих будівель. У зв’язку з цим протягом кількох років на адресу директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Олександра Свистунова (на колажі праворуч) лунала жорстка критика. Більше того, у січні 2019 році на проєкт цього ДПТ звернули увагу в Головному управлінні Нацполіції Києва – тоді правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом можливої підробки документів при підготовці цього ДПТ до затвердження. Серед іншого, за даними Нацполіції, замість підпису першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника в проєкті рішення був підпис іншого заступника – Петра Пантелєєва.
Врешті-решт вказаний ДПТ було затверджено рішенням Київради №2242/2283 від 31 серпня 2021 року з мінімальними змінами у порівнянні з початковим варіантом. Ці зміни не стосувалися ідеї освоєння ділянки на вул. Північній, 1, у зв’язку з чим ТОВ “Авва-Сервіс” офіційно отримало можливість планувати забудову вказаної території.
Хто планує будувати
За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Авва-Сервіс” було зареєстроване в Києві у жовтні 1995 року. Керівницею компанії вказана Наталія Головченко, засновниками та кінцевими бенефіціарами – мешканці Києва Алла Бородавка, Володимир Коломєєць та Людмила Оскрет.
Відзначимо, ТОВ “Авва-Сервіс” є орендарем земельних ділянок в Оболонському районі, де в 2019 році було введено в експлуатацію житловий комплекс (ЖК) “ObolonSky”. Даний комплекс будувався під “прапорами” будівельного холдингу “МЖК “Оболонь”. У 2020 році громадські активісти активно критикували “бенефіціарів” цього ЖК. Серед іншого, на думку активістів, забудовники “захопили” берег Кирилівського озера, чим завадили реалізації міського проєкту благоустрою даної водойми та зробили неможливим доступ до озера мешканців району.
Директором холдингу МЖК “Оболонь”, згідно даних його офіційного сайту, є Олександр Антонов. Він – брат ексочільника Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (2010-2014 роки) та ексдепутата Оболонської районної в місті Києві ради (1998-2006 роки) Василя Антонова (на колажі ліворуч). Останній керував “МЖК “Оболонь” з 1992 по 2010 роки. Зв’язок ТОВ “Авва-Сервіс” з цим забудовником більш ніж очевидний. Наприклад, Василь Антонов спільно зі згаданою вище Аллою Бородавкою є кінцевими бенефіціарами ТОВ “МЖК Девелопмент”, а одним із засновників “останнього” ТОВ вказано все того ж Олександра Антонова.
Відзначимо, що народний депутат Гео Лерос (позафракційний) у 2020 році повідомляв, що Василь Антонов має близькі стосунки з одіозним бізнесменом Денисом Комарницьким, якого громадськість називає “смотрящим по Києву”.
Відзначимо, компанія із орбіти братів Антонових – ТОВ “МЖК “Оболонь” – фігурувала у скандалі з потенційною забудовою території біля Чкалівського скверу. Проти будівництва на цій землі житлового будинку виступила столична громадськість та окремі депутати Київради. Всі вони звертали увагу, що дана територія входить до Центрального історичного ареалу Києва та примикає до різноманітних пам’ятників архітектури, у зв’язку з чим, на їхню думку, міськрада має розірвати договори оренди ділянок, укладені з вищевказаним ТОВ. Проте такі протести не мали результату – згадана компанія змогла в судовому порядку добитися поновлення орендних угод.
Нагадаємо, Олександр Свистунов обіймає посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Комісію Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин з 8 грудня 2020 року очолює представник фракції “УДАР”, директор КП “Інженерний центр” Михайло Терентьєв. Дана комісія є другою за чисельністю після комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку – до її складу входять 24 депутати, більшість в комісії у “УДАРа” та “Європейської солідарності”.
Фото: колаж КВ