Серед проблем, якими переймаються мешканці столиці, на першому місці – ціни на продукти харчування та пальне. Крім цього, киян непокоять тарифи й відсутність поруч з домом бомбосховищ. А от комендантська година – останнє, чим незадоволені жителі Києва. Міську владу вони оцінюють посередньо, але у більшості готові ще раз переобрати мера Віталія Кличка.
Про це KВ стало відомо з соціологічного опитування, проведеного у Києві 10-23 серпня 2022 року Центром прикладних досліджень та Центром розвитку міст.
88,8% опитаних заявили, що вони є постійними мешканцями столиці. Решта – переселенці з інших міст.
Разом з тим, не всі переселенці зареєстровані в такому статусі – 66% зареєстровані, 34% – ні. 54,7% переселенців збираються повернутися до рідних міст.
Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм Подписаться
Соціологи поцікавились – як кияни оцінюють діяльність мера столиці Віталія Кличка. Середній (з десяти) бал поставили Кличку 20,9% респондентів. Цілком задоволені міським головою 7,1% (десять балів), зовсім незадоволені – 4,7% (один бал).
Третина опитаних киян – безробітні (34%). Майже стільки ж – працюють у звичайному режимі, як і до 24 лютого 2022 року (34,9%). Частково зайняті або працюють віддалено 19%, нову роботу знайшли 10,8%.
Серед типових проблем, які турбують киян, на першому місці – високі ціни на продукти харчування та послуги. Це непокоїть 83,8% респондентів. У топ-п’ятірку найбільших проблем також входять високі ціни на пальне (77,8%), високі тарифи (77,4%), відсутність поруч з домом бомбосховищ (74,4%) та недостатня кількість місця для паркування (72%).
А от найменше мешканців столиці турбує комендантська година – вона є проблемою для 22,2% опитаних.
В умовах війни не дивно, що люди почуваються тривожно (51%), а дехто (4,1%) звертався до психолога. Водночас чи не третина опитаних каже, що у них все добре (27,6%).
Рівень безпеки в столиці кияни оцінюють доволі високо: 24% дають вісім балів з десяти, 20% – сім балів, 16,6% – шість, а 16,1% – п’ять. Стопроцентно захищеними почуваються 8,3% респондентів, тоді як 1,3% – протилежного відчуття.
При цьому, найбільш поширеною оцінкою роботи міської влади щодо зміцнення оборони Києва є середній бал – за шкалою від 1 до 10 – кожен п’ятий-червертий респондент (23,9%) поставив п’ятірку.
Доволі високо оцінюють учасники опитування й безпекову ситуацію в плані криміналу – більшість респондентів ставить високі бали.
Близько третини киян вважають, що криміногенна ситуація у місті у зв’язку з війною після 24 лютого 2022 року або трохи покращилась (30%) або не змінилась (30,7%).
З огляду на ризики опалювального сезону помітно не багато киян активно готуються до холодів: лише 1,5% опитаних сказали соціологам, що їхнє об’єднання співвласників утеплює чи термомодернізує будинок; 16,2% утеплюють своє помешкання, а 18,4% купують обігрівачі. Але 32,4% переконані, що підготовка до опалювального сезону – не їх клопіт, а цим має займатися влада. Десь стільки ж людей взагалі не розуміють власної ролі в цій проблемі (31,5%).
Якби вибори мера Києва відбулися “наступної неділі”, Віталій Кличко мав би чималі шанси знов перемогти – за нього віддали б свої голоси 36,9% опитаних киян (відсоток серед усіх опитаних). Разом з тим, багато людей не визначились (27%), а отже виборча кампанія могла би принести сюрпризи.
Окрім Кличка, мешканці столиці, що мають право приймати участь у голосуванні на виборах київського міського голови, підтримали б таких кандидатів:
-
Сергій Притула (“Партія 24 серпня”) – 15,6%;
-
Олена Зеленська (“Слуга народу”) – 6,3%;
-
Володимир Прокопів (“Європейська солідарність”) – 2,4%;
-
Борислав Береза – 1,5%;
-
Віталій Нестор (“ВО “Батьківщина”) – 1,3%;
-
Олексій Гриценко (“Громадянська позиція”) – 1,1%;
-
Андрій Іллєнко (“ВО “Свобода”) – 0,4%.
Не пішли б на вибори 7,6%.
Приблизно така ж картина фіксується і серед тих респондентів, хто визначився зі своїм вибором:
-
Віталій Кличко (“УДАР”) – 54,4%;
-
Сергій Притула (“Партія 24 серпня”) – 23,8%;
-
Олена Зеленська (“Слуга народу”) – 9,6%;
-
Володимир Прокопів (“Європейська солідарність”) – 3,6%;
-
Борислав Береза – 2,3%;
-
Віталій Нестор (“ВО “Батьківщина”) – 2,0%;
-
Олексій Гриценко (“Громадянська позиція”) – 1,7%;
-
Андрій Іллєнко (“ВО “Свобода”) – 0,6%.
Щодо виборів до Київської міської ради, якби вони відбулись у найближчу неділю, то в міськраду би пройшли п’ять політичних сил.
-
“УДАР” (Віталій Кличко) – 40,7% (серед тих, хто визначився з вибором);
-
“Партія 24 серпня” (Сергій Притула) – 23,5%;
-
“Слуга народу” (Олена Шуляк) – 14,9%;
-
“Європейська солідарність” (Петро Порошенко) – 9,6%;
-
“ВО “Батьківщина” (Юлія Тимошенко) – 5,3%.
Інша партії не подолали б прохідний бар’єр у 5%:
-
“Розумна політика” (Дмитро Разумков) – 2,1%;
-
“Громадянська позиція” (Анатолій Гриценко) – 2,0%;
-
“Голос” (Кіра Рудик) – 1,0%;
-
“ВО “Свобода” (Олег Тягнибок) – 0,6%;
-
“Єдність” (Віталій Павлик) – 0,3%.
Соціологічне опитування “Вивчення громадської думки щодо суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в м. Київ” було проведено 10-23 серпня 2022 року.
У формі особистого інтерв’ю було опитано 1017 мешканців Києва старше 18 років. Теоретична похибка вибірки – не більше 3,1%.
За даними аналітичної системи YouControl, громадська організація (ГО) Центр прикладних досліджень (*) була зареєстрована 14 березня 2019 року. Її керівник та співзасновник – Андрій Миколайович Каракуц.
Центр розвитку міст (**) – ГО, зареєстрована 05 травня 2020 року. Нею керують Олексій Анатолійович Гриценко (він також співзасновник ГО) та Сергій Петрович Блажевич.
Читайте: Країна незалежних: 90% українців пишаються своїм громадянством – результати соцопитування
(*) Код ЄДРПОУ 42887848
(**) Код ЄДРПОУ 43610180
Фото: