З початку повномасштабної війни столичні райдержадміністрації та підпорядковані їм навчальні заклади замовили для укриттів різноманітного обладнання та приладдя майже на 50 млн гривень. Поруч з життєво необхідними речами у районних владних кабінетах примудряються робити дуже неоднозначні замовлення. Серед них електросковорідка та піч за понад мільйон гривень, овочерізки по 130 тис. гривень за кожну, три сотні барабанів, електропривід для жалюзі, веб-камери, телевізори та майже півтони гірчиці. Найбільш “цікаві” закупівлі були зроблені для укриттів закладів освіти Дніпровського району столиці, керівництво якого нічого не бентежило, аж поки такі покупки не почали набувати розголосу.
Як стало відомо KВ з даних публічного модуля аналітики BI.Prozorro, з початку повномасштабного вторгнення росії на Україну районні управління освіти та підвідомчі їм навчальні заклади столиці уклали за результатами публічних закупівель 379 договорів загальною ціною 49,79 млн гривень на закупівлю обладнання та приладдя для облаштування укриттів.
Вказані закупівлі почали проводити, починаючи з липня 2022 року. Перелік предметів закупівель надзвичайно широкий – меблі та карімати, термоси та термопоти, пледи та постільна білизна, теплові пушки та обігрівачі, кипятильники та чаєроздатчики, проектори та настільні ігри, біотуалети, аптечки та засоби гігієни, в зимовий період активно закуповували також генератори, акумулятори для ліхтарі. Водночас серед них зустрічаються досить неоднозначні замовлення, найяскравіші з яких вирішила проаналізувати КВ.
Електросковорідка за 725 тис. гривень
30 листопада минулого року Мистецький ліцей “Зміна”, що підпорядкований Дніпровській райдержадміністрації (РДА), закупив якесь “технологічне обладнання” для свого укриття на 1,2 млн гривень. З додатків до відповідного договору виявилося, що за ці кошти навчальний заклад придбав кухонне обладнання, а саме – пароконвекційну піч за 474,3 тис. гривень та теплову кулінарну систему за 725,7 тис. гривень. Поставити його повинні були не пізніше 9 грудня 2022 року за адресою ліцею по вул. Краківська, 20, однак звіт про виконання договору в Prozorro досі не опубліковано.
Закуплена модель печі (Rational iCombi Pro 10-1/1), як вказано на інтернет майданчиках, дозволяє готувати на грилі, смажити, пекти, готувати на пару, тушкувати, бланшувати або пасерувати, при цьому апарат сам регулює температуру та час, а також контролює ступінь готовності страв. Так звана теплова кулінарна система (Rational iVario Pro 2-S), більш відома як багатофункціональна сковорідка, призначена для швидкої варки, смаження та запікання страв, серед іншого вона оснащена сенсорним екраном, ручним душем для миття та системою автоматичної подачі води.
На фото: пароконвекційна піч Rational iCombi Pro 10-1/1
На колажі: теплова кулінарна система Rational iVario Pro 2-S
Овочерізка за 131 тис. гривень
В Управлінні освіти Дніпровської РДА пішли ще далі в оснащенні укриттів кулінарним обладнанням і закупили за 1,58 млн гривень 12 овочерізок (Robot Coupe CL50) – 131 тис. гривень за одиницю. Кожна з вказаних овочерізок укомплектована дисками-слайсерами різного діаметру, насадками для нарізки соломкою та кубиками різного розміру, набором для картопляного пюре та насадкою для нарізки картоплі-фрі.
Коли цей договір був укладений – невідомо, адже ні самого договору, ані будь-якої іншої документації у відкритому доступі немає. Також в освітньому управлінні Дніпровського району вирішили не афішувати, в які саме заклади освіти і коли передадуть овочерізки. При цьому на сторінці закупівлі в Prozorro вказано, що кошти підряднику вже перераховані в повному обсязі.
На фото: овочерізка Robot Coupe CL50
Три сотні барабанів для зняття стресу
Управління освіти Дніпровської РДА вирішили здивувати ще однією неординарною закупівлею. 10 травня поточного року за 891,17 тис. гривень там замовили 306 шкіряних барабанів з півтори сотнями пар молоточків “для психологічного розвантаження дітей в укриттях під час повітряних тривог”. За умовами договору, всю партію музичних інструментів повинні були поставити за адресою управління протягом 10 днів з дати підписанні договору – до 19 травня, чого, судячи з подальших подій, зроблено не було.
Історія із закупівлею барабанів для укриттів набула широкого розголосу. 14 червня на неї публічно звернули увагу Київського міського голови Віталія Кличко (на колажі зверху) У відповідь столичний очільник запевнив, що закупівлю цих барабанів робили районні адміністрації для дитячих садків, а яким чином їх пов’язали з укриттіми – він “не може навіть уявити”.
Через два дні в Дніпровській РДА заявили, що договір на закупівлю барабанів достроково розірвали 14 червня за згодою сторін, а кошти на їх придбання витрачені не були. Тоді ж виконуючий обов’язки голови Дніпровського району Павло Бабій повідомив, що враховуючи суспільний резонанс щодо закупівель його підлеглими барабанів, а також овочерізок та сковорідок, він ініціював службове розслідування та створення комісії з представників Департаменту освіти і науки КМДА, Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА та Дніпровської РДА, яка має дати оцінку цим закупівлям.
Читайте: У Дніпровський РДА після розголосу вирішили розірвати договір про закупівлю барабанів в укриття
Конструктори на мільйон
Закупівля барабанів для вихованців та учнів Дніпровського району зірвалася. Тому тепер їм, мабуть, доведеться розважатися конструкторами, які районне освітнє управління закупило на 952,86 тис. гривень. За ці кошти за адресою управління поставлять півтисячі настінних (5,59 тис. гривень за одиницю) та математичних конструкторів (690 гривень за одиницю). Як будуть розподіляти ці ігрові набори між навчальними закладами – знову ж таки невідомо, адже цієї інформації у відкритому доступі немає.
Електропривід для жалюзі
Серед іншого Управління освіти Дніпровського району столиці закупило 9 електроприводів для жалюзі в укриттях. Обійдуться вони у 80 тис. гривень. Відповідного договору в управлінні вирішили навіть не публікувати, однак, згідно з інформації на Prozorro, кошти підряднику вже встигли перерахувати в повному обсязі.
Високі технології для “Домінанти”
Цілих шість позицій в десятці неординарних закупівель для укриттів належить замовленням навчально-виховного комплексу “Домінанта”, що підпорядковано Дніпровській РДА. Закупівлі цього навчального закладу по сумам значно скромніші, але теж варті уваги. Зокрема, там вирішили оздобити своє укриття 23 веб-камерами, модемом 3G Modem Starlink Internet та чотирма телевізорами. Кожна з цих покупок обійшлася по півсотні тисяч гривень, окрім телевізорів, за які сплачено 80 тис. гривень.
В перш дні воєнної зими, на початку грудня минулого року, керівництво “Домінанти” придбало снігоприбирач спеціально для відкидання снігу біля входу в укриття (ціна – 41,82 тис. гривень). А нещодавно там закупили продукцію для чищення в укритті та прилеглих приміщеннях, а саме – гірчиці, якої навчальному закладу знадобилося аж 400 кілограм (ціна – 55,79 тис. гривень).
Бонус: відра-туалети
Не позаздриш тому, кому повітряна тривога застала в дитячому спеціалізованому санаторії “Ялинка” Територіального медичного об’єднання “Санаторного лікування” у Києві, яке підпорядковано Департаменту охорони здоров’я КМДА. Судячи з його закупівлі, справляти природні потреби в його укриттях доведеться у відро. В листопаді минулого року санаторій закупив для цих цілей три відра-туалети ємністю 22 літри за півтори сотні гривень.
На фото: відро-туалет для укриття санаторію “Ялинка”
Раніше KВ неодноразово повідомляла, що через півтора роки з початку повномасштабного вторгнення країни-терориста росії на Україну питання облаштування укриттів та доступу до них в Києві все ще невідпрацьоване. Особливо багато невирішених проблем почали озвучуватися в червні після трагічного випадку, коли в ніч на 1 червня на Троєщині внаслідок повітряної атаки росіян загинули жінка та її дев’ятирічна донька, які не змогли потрапити до зачиненого укриття. По факту трагедії правоохоронці почали кримінальне провадження та були проведені обшуки в Київській міськдержадміністрації. Віталій Кличко звернувся до Уряду з проханням звільнити голову Деснянської РДА Дмитра Ратнікова, на що голови столичних РДА закликали Кличка відмовитись від суміщення посад міського голови та голови КМДА.
Цей трагічний випадок спонукав столичну владу почати демонструвати активність у налагодженні роботи укриттів цивільного захисту. Так, 8 червня Київрада ухвалила одразу три рішення в цьому напрямку, серед яких рішення про створення тимчасової контрольної комісії Київради для перевірки виконання столичними РДА функцій із забезпечення функціонування укриттів.
Предметом інтересу цієї ТТК серед іншого стали закупівлі для укриттів. За результатами її роботи, голова комісії депутат Леонід Ємець (фракція “Європейська солідарність”), почав надавати розголосу неоднозначним закупівлям, а в подальшому почали озвучуватися і інші неузгодженості із роботою столичних укриттів.
Читайте: Депутати Київради викрили чергову шалену закупівлю для столичних укриттів
14 червня депутат Верховної Ради Роман Грищук заявив, що Департамент освіти і науки КМДА змушує директорів та вчителів чергувати вночі біля шкільних укриттів для їх відкриття під час повітряної тривоги. Нардеп назвав примус до чергування в школах вчителів без додаткової оплати прямою рабською працею та порадив залучити для цих цілей добровольчі формування територіальної громади або працівників “Муніципальної варти”.
Читайте: Вчителів Києва змушують вночі чергувати біля шкільних укриттів, – нардеп
Час від часу лунають заяви щодо закупівель столичних РДА для укриттів за завищеними цінами. Так, Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА викрили в таких діяннях на замовленні капремонту підвалу по вул. Іоанна Павла ІІ,19. Журналісти підрахували, що “дельта” між тендерною і ринковою цінами на основні будматеріали становить понад 200 тис. гривень.
Читайте: Управління ЖКГ Печерської РДА провело тендер для ремонту укриття за завищеними цінами, – журналіст
Керівництво Деснянської РДА звинуватили у небажанні облаштовувати укриття в житлових будинках. За даними депутата Київради Віктора Грушко (“УДАР”), передбачені на створення укриттів кошти посадовці району перекинули на асфальтування доріг.
16 червня стало відомо, що наступне засідання Ради національної безпеки і оборони України (РНБО), яке заплановано на 23 червня, буде присвячено зокрема готовності до роботи укриттів.
Читайте: Зеленський збирає РНБО: обговорюватимуть корупцію в судах та результати перевірки укриттів
Управлінням освіти Дніпровської РДА керує Наталія Іваніна. Мистецький ліцей “Зміна” очолює Катерина Фоя, а навчально-виховний комплекс “Домінанта” – Світлана Уфімцева. Обидва заклади освіти підпорядковані Дніпровській РДА, обов’язки голови якої тимчасово виконує Павло Бабій. Роботу Дніпровської РДА координує заступниця голови КМДА Марина Хонда.
В.о. керівника дитячого спеціалізованого санаторію “Ялинка” є Ярослава Польська. Департамент охорони здоров’я КМДА, якому підпорядкований санаторій, очолює Валентина Гінзбург.
Голова Київської міської військової адміністрації з 24 жовтня 2022 року – Сергій Попко (на колажі знизу).
Фото: колаж KВ