На відбудову Ірпеня потрібно 2 роки і 750 млн доларів, – перший заммера Ірпеня Кравчук

На відбудову Ірпеня потрібно 2 роки і 750 млн доларів, - перший заммера Ірпеня Кравчук

Ірпінська громада – одна із тих, хто зазнав найбільшої руйнації на Київщині, внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Рашистами зруйновано понад 76% інфраструктури, із них 53% – соціальні об’єкти.  Збитки сягали в 1 млрд доларів. Після деокупації регіону влада розробила план відбудови та засновано фонд відновлення Ірпеня. Наразі відновлено критичну інфраструктуру, заклади освіти та тривають капітальні ремонти житлового сектору із залученням допомоги від міжнародних фондів та держави. Функціонують модульні містечки, а вісім ірпінських родин вже мають нові квартири. Про етапи відбудови втраченого, підготовку в умовах війни до нового опалювального сезону та інвестиційне майбутнє міста в інтерв’ю KВ розповів перший заступник голови Ірпінської міської громади Андрій Кравчук.

Андрій Кравчук після деокупації Київщини фактично став “заступником із відбудови” Ірпеня. Координував співпрацю з UNICEF з відбудови зруйнованого Ірпінського ліцею №3, а наразі, за дорученням голови КОВА Руслана Кравченка, особисто координує відбудову приватного сектору по вулиці Багірова.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

KВ: До війни Ірпінь був одним із найуспішніших міст Київщини. Скільки об’єктів інфраструктури було зруйновано на території міста в результаті бойових дій в Приірпінні?


Андрій Кравчук: До повномасштабного вторгнення Ірпінь показував найшвидші темпи розвитку та був найбагатшим із малих міст Київщини. За п’ять років бюджет розвитку громади зріс у 40 разів. За рейтингом “Forbes Ukraine”, місто входило в десятку кращих за темпами розвитку і посідало сьоме місце за привабливістю ведення бізнесу. 

2022 рік зупинив наш стрімкий розвиток, приніс багато горя, руйнувань, збитків. Внаслідок російського військового вторгнення та активних бойових дій на території нашої громади зруйновано 76% інфраструктури. Місто зазнало чи не найбільшої руйнації житлового сектору та цивільної інфраструктури серед населених пунктів Київщини: пошкоджено та зруйновано 7204 об’єктів інфраструктури, у тому числі – понад 3247 житлових об’єктів, з яких 1483 зруйновано повністю. Серед багатоповерхових житлових будинків: 515 пошкоджено частково, 80 потребують капітального ремонту, 39 підлягали демонтажу, але в результаті інструментальних досліджень, їх цифра впала до 25 (відповідно зросла кількість будинків під капітальний ремонт). 16358 ірпінців залишилися без даху над головою. При цьому різною мірою постраждали будинки 60635 жителів. У місті пошкоджено або зруйновано 22 будівлі освітніх установ, 11 закладів медицини, 6 міських водонасосних станцій, 5 каналізаційно-насосних станцій, 35 котелень, повністю знищено 43 одиниці комунальної спецтехніки та 2 міські котельні. Сьогодні Ірпінська міська рада спільно з Фондом відновлення Ірпеня вже працює над створенням карти руйнувань в реальному часі для оптимізації процесу відновлення та роботи з донорами.

КВ:  Як вирішується питання демонтажу тих об’єктів, які не підлягають відновленню?


Андрій Кравчук: Більшу частину багатоповерхових будинків вже демонтовано. У цьому нам допомогла Київська обласна військова адміністрація, яка тільки у 2022 році виділила 25 млн грн на демонтаж зруйнованих багатоповерхівок. По приватному сектору – 145 будинків демонтовано в рамках меморандуму про співпрацю Ірпінської міської ради з ПРООН. Крім того, на ці потреби виділялися кошти і з місцевого бюджету. Зараз демонтажні роботи у зруйнованому приватному секторі проводить комунальне підприємство “УЖКГ “Ірпінь””. В цьому допомагає техніка, яку передав нам уряд Японії за підтримки компанії “JICA”. 

До речі, важливим є не лише сам демонтаж, але й правильна екологічна переробка будівельних відходів, і подальше їх використання при будівництві. Для цього створюється мобільний майданчик із переробки і сортування будівельних відходів.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

KВ: Які збитки понесла громада в цілому? Скільки ресурсів знадобиться на повноцінне відновлення?


Андрій Кравчук: Після деокупації міста, за попередніми оцінками експертів Інвестиційної ради Ірпеня, на його відновлення потрібно було 1 мільярд доларів. Проведений аналіз компанією KSE Institute підтвердив збитки на суму 25,3 мільярда гривень (близько 922 мільйонів доларів). Найбільша частка в загальній сумі збитків належить житловому фонду – 17,7 мільярда гривень, з них 11,6 мільярда – через руйнування багатоквартирних будинків. Унаслідок війни пошкоджено 53% соціальних об’єктів громади. Це призвело до збитків на суму 3,7 мільярда гривень, із яких 1,3 мільярда – заклади освіти та 236 мільйонів – медицина. 

Збитки дуже великі. Тому залучення ресурсів для відновлення міста є для нас надважливим завданням, над вирішенням якого ми працюємо без вихідних. І мова  йде не лише про фінансування.  Будматеріали, техніка та самі роботи – це також вагомий внесок у відновлення міста. Велику допомогу з будівельними матеріалами надає Фонд відновлення Ірпеня. Він веде перемовини і залучає до співпраці десятки приватних компаній, які погоджуються надати будматеріали на відбудову соціальних об’єктів громади та приватних осель.

КВ: Чи є вже чіткий план відновлення міста? І що мало би бути втілено за ним першочергово?

Андрій Кравчук: Наша управлінська команда спільно із Фондом відновлення Ірпеня та платформою Irpin Reconstruction summit розробили та вже презентували План відновлення Ірпеня. Він передбачає декілька напрямів: ліквідація наслідків, відновлення житлового фонду, створення соціального житла, створення нових інфраструктурних об’єктів, реконструкція соціальної та критичної інфраструктури, реалізація інвестиційних проєктів та проєктів розвитку. Ми почали відновлення з об’єктів критичної інфраструктури, аби  забезпечити безперебійну життєдіяльність міста. Станом на сьогодні критичну інфраструктуру Ірпеня повністю відновлено. 

На відбудову Ірпеня потрібно 2 роки і 750 млн доларів, - перший заммера Ірпеня Кравчук

KВ: Місцевий бюджет не зможе покрити всі збитки, нанесені агресором, чи залучалося додаткове фінансування за рахунок міжнародних фондів чи програм? Як саме?


Андрій Кравчук: Враховуючи те, що всі бюджетоутворюючі підприємства міста зазнали серйозних руйнувань, місцевий бюджет у 2022 році виконувався на рівні 50%. Та навіть при 100% виконанні бюджету, власних ресурсів громади недостатньо на покриття тих величезних збитків, про які ми говоримо. Тому Ірпінська міська рада та Фонд відновлення Ірпеня активно співпрацюють в залученні фінансування з боку міжнародних фондів та держави. У минулому році почали заміну вікон і вхідних дверей, а зараз виділяються кошти на капітальні ремонти багатоквартирних житлових будинків за програмою фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Одразу 7 багатоквартирних будинків в Ірпені відновлюються завдяки ініціативі Президента України – платформі UNITED24. Відбудову “з нуля” багатоквартирного будинку, який на початку березня 2022 року першим в Ірпені постраждав від ворожого авіанальоту, погодилася фінансувати Міжнародна організація з міграції (IOM Ukraine). Вона ж допоможе зробити ремонт 2 частково пошкоджених багатоповерхівок. Завдяки співпраці проєкту “Irpin Reconstruction Summit” та італійського фонду “Terre des Hommes Italy” відновлено 4 багатоповерхівки. Також маємо потужну підтримку нідерландської громадської організації Open Door Ukraine (ODU). Вона вже профінансувала відновлення 4 пошкоджених багатоквартирних будинків. Ведеться активна співпраця з Благодійним фондом “Леруа Мерлен Солідарність”, який допомагає у відбудові 11 багатоповерхівок. Одна з них вже капітально відремонтована. Також мешканці повністю знищених квартир отримали допомогу у вигляді будівельних матеріалів у рамках проєкту  ПРООН. 

Читайте: КОВА розглядає можливість ремонту гуртожитків, які перебувають у комунальній власності, для проживання ВПО


Вже другий рік поспіль у громаді активно працює Міжнародний комітет Червоного хреста, який після звільнення Київщини від окупантів у короткий термін допоміг відновити водопостачання у місто, відновити каналізаційну мережу, а зараз сприяє будівництву нового резервуару для чистої води для КП “Ірпіньводоканал”. Вагомою підтримкою нашій громаді стане і вклад NEFCO в модернізацію системи водопостачання та теплопостачання громади.  Мова йде про  7,7 млн євро на модернізацію і заміну мереж.  Крім того, завдяки міжнародній підтримці, і зокрема міст-побратимів Ірпеня, відбудовуємо освітні заклади, оснащуємо медичні установи. І щиро дякуємо всім за допомогу.

На відбудову Ірпеня потрібно 2 роки і 750 млн доларів, - перший заммера Ірпеня Кравчук

KВ: Які саме об’єкти відновлюються виключно за підтримки держпрограм?


Андрій Кравчук: Наша головна мета сьогодні – повернути мешканців громади в свої оселі. За обласною програмою “Відбудова приватного сектору” в Ірпені відбудовується 12 будинків (всього програма охоплює 93 об’єкти в Київській області). Також за державного фінансування відбудовуються багатоквартирні будинки. 

Ми розуміємо, що всі проблемні питання держава одномоментно вирішити не може, тому що війна триває, і всі кошти максимально спрямовані на війну. Тому й було створено Фонд відновлення Ірпеня, щоб не втрачати час і, доки триває війна, залучати допомогу для відновлення та розвитку міста. Якщо комусь здається, що на кожне наше звернення ми отримуємо позитивну відповідь та фінансування – то ви дуже-дуже помиляєтеся. За кожною реалізованою історією стоять сотні листів, зустрічей, перемовин, узгоджень і багато місяців ретельної праці багатьох людей.

KВ: На території громади активно діяв волонтерський проєкт “Добробат”, який допомагав привести до ладу будівлі, пошкоджені військами рф. На яких саме об’єктах працювали добробатівці?


Андрій Кравчук: Переважно це був приватний сектор. Міська рада та Фонд відновлення Ірпеня надавали будівельні матеріали, а волонтери з “Добробату” робили нові покрівлі. Також “Добробат” здійснював ручний демонтаж будинків, розбирав згарища, а ми надавали нашу комунальну техніку для вивозу будівельного сміття. Так допомогу у вивозі завалів отримали близько 50 домогосподарств, а на 20 приватних будинках вдалося відремонтувати покрівлі. 

На відбудову Ірпеня потрібно 2 роки і 750 млн доларів, - перший заммера Ірпеня Кравчук

KВ: Як реалізується в Ірпені обласна програма Нова оселя”. Чи розпочався процес закупівлі нового житла і на якому він етапі? Скільки сімей може розраховувати на нове житло у її рамках?


Андрій Кравчук: За цією програмою було сформовано списки та подано їх на обласну комісію. В результаті вже 8 ірпінських родин отримали нові квартири, 7 з яких в Ірпені та 1 – в Броварах. Зараз готуємося до другого етапу реалізації програми.

KВ: У  темі відбудови Київщини зараз піднялося багато проблемних питань, працюють журналісти-розслідувачі. За яким принципом підбираються підрядники для відбудови Ірпеня?


Андрій Кравчук: Більшість термінових робіт у минулому році ми з КОВА проводили невідкладно, без застосування процедури закупівель, тому що дійсно не було часу чекати: наближалися осінь і зима, а обсяг робіт був надзвичайно великим. Тому залучалися всі компанії, які могли в той нелегкий час охопити певний обсяг робіт, виконати його швидко та якісно. Ви повинні розуміти, що авансів ніхто не платив. Підрядник робив за свої гроші, а потім, після робіт і їх перевірки компетентними організаціями, відбувалися оплати, які дуже часто треба було довго чекати, бо то були не першочергові видатки. Був період, коли ми використовували всі наявні можливості.

Щодо міжнародного фінансування, то тут все просто – місто виступає в процесі відновлення третьою стороною, що забезпечує контроль. Підрядників обирають або надають самі донори. Проте складні бюрократичні процеси інколи лякають донорів і забирають багато часу. Саме тому для цієї роботи було створено Фонд відновлення Ірпеня, який забезпечує цю комунікацію і слугує свого роду містком між донором, мешканцями та містом.

Читайте: Ірпінь витратить 79 млн гривень на нове будівництво житла (адреси)


KВ: Чи закриті наразі всі потреби у тимчасовому житлі та облаштуванні модульних містечок в Ірпені?


Андрій Кравчук: Станом на зараз черга на поселення в модульні містечка в нашій громаді – біля 1000 людей. Це – переважно ірпінці, які втратили своє житло. Кількість постійно змінюється. Хтось знаходить інший варіант житла, а хтось тільки приїздить в Ірпінь у статусі ВПО. До речі, починаючи із 2014 року до нас переїхало вже 22 000 переселенців.

На території громади функціонує два модульні містечка. Їх нам надали партнери з Польщі та Фінляндії.  Містечка розташовані в рекреаційних зонах Ірпеня. На території санаторію “Дубки” проживає понад 500 людей, з них більше 80 – діти. Містечко практично повністю заселене. А на території санаторію “Ластівка” зараз мешкає понад 110 і буде заселено ще майже 1000 людей, орієнтовно 240 сімей. Реалізовувати наступні черги містечок поки не плануємо. Станом на зараз цього достатньо. Модульні містечка  – не дешеве задоволення, навіть за умови безкоштовного отримання самих модулів. Всі комунікації місто проводить і підключає самостійно. Вода, каналізування, світло, облаштування території – все це нині коштує дорого. Сподіваємося реалізувати останні черги за підтримки КОВА.

На відбудову Ірпеня потрібно 2 роки і 750 млн доларів, - перший заммера Ірпеня Кравчук

KВ: Як отримати альтернативне тимчасове житло ірпінцям?


Андрій Кравчук: Написати відповідну заяву у Центрі надання адміністративних послуг або в Управлінні праці та соціального захисту населення. Сімʼю чи людину ставлять на чергу на поселення, якщо відповідає певним критеріям. Працівники соцзахисту завжди на контакті з людьми, як тільки з’являються місця чи можливість – відразу повідомляють людей. Також забезпечують гуманітарною допомогою нових мешканців.

KВ: На якому етапі відновлення соціальної інфраструктури? І як у таких умовах відбувається підготовка до нового навчального року?


Андрій Кравчук:  Дякуючи друзям і партнерам, ми не стоїмо на місці. За минулий рік відремонтували майже всі заклади освіти. Завдяки підтримці міста-побратима Ірпеня Кашкайш (Португалія) плануємо незабаром відкрити добудований дитсадочок “Червона калина”. 1 вересня відкриваємо дитсадочок “Рута”, майже 4 млн євро на його відбудову  виділила Литва. У вересні плануємо відкрити також ліцей №3 – завдяки фінансовій підтримці з боку UNICEF, з яким я особисто координував взаємодію по відбудові. Ще UNICEF обладнав у 10 освітніх закладах громади безпечні укриття. Компанія SOCAR допомогла відремонтувати ліцей “Лінгвіст” (раніше школа №12). До відбудови також долучилося ірпінське підприємство з австрійськими інвестиціями – компанія Ecosoft. Люксембурзький Червоний Хрест допоміг нам відновити амбулаторії, дитячу лікарню, будівлю нового медцентру. Амбітний план будівництва такого закладу ми почали ще у 2018 році. Будували виключно за кошти громади. Тепер до кінця року плануємо закінчити всі роботи спільно з державою та міжнародними партнерами. 120 мільйонів гривень на добудову медцентру погодився виділити Світовий банк. 

KВ: Уряд та енергетичні компанії наразі наголошують, що наступна зима буде не менш складною за попередню і радить мешканцям готуватися до важкої зими. Як громада готується до нового опалювального сезону і можливих блекаутів?

Андрій Кравчук: Почну  з головного. Опалювальний сезон в Ірпінській громаді розпочнеться вчасно. Ми на 100 % будемо готові до 15 жовтня. Далі все залежатиме вже не від нас, а від ситуації в державі. Що стосується наших повноважень і можливостей, то комунальне підприємство “Теплоенергопостач” постійно здійснює заміну застарілих мереж.  Кожна з міських котелень забезпечена альтернативним джерелом енергії – генератором. Також ми надали в тимчасове користування генератори приватним теплопостачальним компаніям. Крім того, потужними генераторами забезпечені всі об’єкти критичної та соціальної  інфраструктури. Зокрема, амбулаторії, школи і садочки.

KВ: Чи є наразі у громади проєкти, що потребують інвестицій?


Андрій Кравчук: Звісно є. У листопаді 2022 року розпочалася наша співпраця із всесвітньо відомою американською архітектурною компанією Gensler, яка займається розробкою майстер-плану розвитку Ірпінської громади. На основі опитування мешканців громади Gensler оприлюднив своє розуміння і бачення розвитку Ірпеня як “міста-саду із розумним серцем”. Цей план передбачає, що навколишнє середовище, економіка та технології стануть пріоритетами для створення міста, яке має перспективи швидкого відновлення та економічного зростання. І тут відкривається широке поле для інвесторів.

Паралельно з розробкою фундаментальної стратегії розвитку на багато років уперед, триває реконструкція і відбудова об’єктів соціальної інфраструктури, які були повністю знищені або пошкоджені внаслідок бойових дій. Розпочато проєктування реконструкції Центрального будинку культури та Ірпінської дитячо-юнацької спортивної школи. Триває проєктування Центру дитячої творчості, який буде збудований на вулиці 74-ї Стрілецької дивізії, та виставкового центру на вулиці Слов’янській. Окремо ведеться робота над проєктуванням об’єктів, створених архітекторами та дизайнерами Irpin Reconsruction Summit. Серед них – площа Свободи, осучаснення приміщень міських музею та бібліотеки, будинок культури в Романівці та інші проєкти. Ці об’єкти стануть свого роду магнітами, що будуть забезпечувати економічний розвиток громади та регіону. І перед нашою командою та Фондом відновлення Ірпеня стоїть важливе завдання пошуку ресурсів та залучення інвесторів для  реалізації цих проєктів.

На відбудову Ірпеня потрібно 2 роки і 750 млн доларів, - перший заммера Ірпеня Кравчук

KВ: Ще кілька слів про міжнародне співробітництво. Як досягали нинішніх результатів? 


Андрій Кравчук: Міжнародне співробітництво – один із пріоритетних і стратегічних напрямків роботи нашої команди. Ми багато працюємо з містами-побратимами в Європі та США. В перші дні війни місто Мілвокі в США оголосило про збір коштів для Ірпеня, місто Борна в Німеччині прийняло та розселило 130 родин ірпінців, передало місту буржуйки для опалення на суму 50 000 EUR, генератори, техніку для комунальників і ще багато іншого. У 2022 році в Ірпеня з’явилося 5 нових міст-побратимів. Одним із них стало португальське місто Кашкайш, яке виділило 500 000 EUR на відбудову дитячого садочка “Віночок”, та місто Маямі, що надало конфісковану зброю для Нацполіції та ірпінського ДФТГ.

Крім того, відразу після деокупації Київщини був створений проєкт міжнародної співпраці Irpin Reconstruction Summit. Він об’єднав локальних і міжнародних спеціалістів, які  розробили десять ескізних проєктів реконструкції об’єктів соціальної та критичної інфраструктури. Наразі місто співпрацює з провідними архітектурними компаніями США, Італії, Чилі та Нідерландів. До проєктування та відновлення громади залучені світові експерти та архітектори, такі як Марко Марі, Стефано Боері, Крістіан Віттіг, Хірокі Мацура та Герхард Хаузер. Цей досвід однозначно можна назвати успішним. На прикладі Ірпеня ми напрацювали модель відновлення українських міст і вже неодноразово презентували її на національних та міжнародних форумах. 

Але ми не зупиняємося. Активно розвиваємо українсько-італійську співпрацю у сфері фінансових союзів спільно з Торгово-промисловою палатою Італії в Україні, українським Клубом мерів та італійським містом Монца. А Фонд відновлення Ірпеня продовжує активну роботу над залученням міжнародних компаній та донорів для відновлення інфраструктури міста і реалізації проєктів розвитку Ірпінської громади. Ми прагнемо створити відкриті, взаємовигідні та довготривалі економічні союзи, оскільки розуміємо, що це допоможе відновити дахи над головами містян та забезпечити нові робочі місця. 

КиївВлада

Автор:
Вероніка Злацька
Рекомендуємо до перегляду
Безкарність в дії: столичний суд звільнив від відповідальності “за розтрати” чергового посадовця КП “Плесо”
Безкарність в дії: столичний суд звільнив від відповідальності “за розтрати” чергового посадовця КП “Плесо”
09:00 У столиці звільнено від кримінальної відповідальності чергового посадовця КП “Плесо”. Нещодавно суд закрив справу щодо службової недбалості з боку інженера технагляду Олександра Нудьги…
Махінація на 282 мільйони: фігуранти справи щодо привласнення майна “Київміськбуду” постануть перед судом
Махінація на 282 мільйони: фігуранти справи щодо привласнення майна “Київміськбуду” постануть перед судом
09:00 ДБР спільно з Офісом Генпрокурора пробують притягти до відповідальності осіб, які можуть бути причетними до заволодіння майном ПрАТ “ХК “Київміськбуд” на суму 282,5…
Крапка з комою: прокуратура продовжує судитися з Коцюбинським за тисячі гектарів столичної землі
Крапка з комою: прокуратура продовжує судитися з Коцюбинським за тисячі гектарів столичної землі
09:00 Не дивлячись на те, що у березні 2024 року Верховний Суд остаточно скасував рішення Бучанської райради, згідно з яким до складу селища Коцюбинське…
Banner
QlU7mDx4