Нацполіція розслідує розкрадання бюджету на капітальних ремонтах зелених зон Києва

Нацполіція розслідує розкрадання бюджету на капітальних ремонтах зелених зон Києва

Нацполіція розслідує чергові факти можливих “бюджетних розпилів” при проведенні низки капітальних ремонтів столичних зелених та “відпочинкових” зон. В рамках кримінального провадження, відкритого в березні 2024 року, правоохоронці встановили, що у 2023 році при проведенні цих робіт, вартість яких складає близько 29 млн гривень, було завищено їх вартість та об’єми, і до того ж – капремонти виконувалися “абияк”, тобто неякісно. Слідчих зацікавила співпраця КО “Київзеленбуд” з шістьма компаніями-підрядниками, серед яких постійний “партнер” цього комунального об’єднання ТОВ “Буд-Компліт”, яке фігурує в багатьох схожих корупційних справах. Наразі правоохоронці вже провели обшуки, в рамках яких було вилучено деякі документи по цим роботам, зокрема навідалися і до “столичного начальства” – Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату. За версією слідства, до протиправної діяльності причетний один із заступників гендиректора “Київзеленбуду”, ім’я та прізвище якого поки не повідомляються.

Як стало відомо КВ, наразі столичні правоохоронці вивчають факти розкрадань бюджетних коштів при проведенні закупівель комунальним об’єднанням (КО) “Київзеленбуд”.

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42024100000000126 від 4 березня 2024 року, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва. Фігурантам даної справи попередньо інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч.4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Що з’ясували слідчі

У ході розслідування правоохоронці встановили, що службові особи КО «Київзеленбуд» за попередньою змовою з керівниками низки підконтрольних їм компаній-підрядників в умовах воєнного стану (протягом 2023 року) вчиняли дії, спрямовані на заволодіння бюджетними коштами під час проведення державних закупівель. До такої протиправної діяльності, як вважають у Нацполіції, причетний один із заступників генерального директора КО “Київзеленбуд”, ім’я та прізвище якого в судових ухвалах по цій справі не зазначається. У свою чергу, серед тих суб’єктів господарювання, які зацікавили слідчих, згадуються ТОВ «Буд-Компліт», ТОВ «Буд Альянс Україна», ТОВ «ІС Буд», ТОВ «ДСЗ», ТОВ «СК Нева+» і ТОВ «Еко Компані Сервіс»

За інформацією Нацполіції, розкрадання фінансових ресурсів міської скарбниці здійснюється шляхом завищення цін на матеріали та об’єми виконаних робіт з капітального ремонту, реконструкції та реставрації парків, скверів, зелених зон, дитячих зон і зон відпочинку. При цьому, за даними слідства, роботи також виконувалися не в повному обсязі та неякісно. 

“Протиправні дії фігурантів полягають в умисному завищенні обсягів та вартості робіт при розрахунку очікуваної вартості закупівлі, внаслідок чого потенційні підрядники при проведенні конкурсу із закупівель товарів або послуг укладають договори за цінами, значно вище ринкових. У подальшому, з метою здійснення розтрати бюджетних коштів, виділених на капітальний ремонт парків та зон відпочинку, зазначені службові особи [КО “Київзеленбуд”] вносять завідомо неправдиву інформацію в акти приймання виконаних будівельних робіт в частині завищення цін на матеріали та об’ємів робіт”, – повідомляється в судових ухвалах по цьому провадженню.

В судових ухвалах по цій справі не уточнюється ймовірна сума збитків, нанесених громаді в результаті реалізації цієї схеми, а також не зазначається, при виконанні яких саме робіт могли бути “розпилені” бюджетні кошти. Втім, деякі дані щодо цього правоохоронці все ж вказали. Йдеться про те, що під час обшуків по даній справі, які проводилися, зокрема, в офісах КО “Київзеленбуд” і Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Київської міськдержадміністрації (КМДА), були вилучені документи, у тому числі договори підряду, які стосуються низки капремонтів на загальну суму близько 29 млн гривень.

Так, правоохоронці вивчають документацію щодо капітальних ремонтів зеленої зони по вул. Героїв Дніпра біля будинків №35-37 (1,09 млн гривень), скверу на вул. Прилужній, 8-Г (617,1 тис., підрядник обох робіт – ТОВ “ІС Буд”), скверу на вул. Інженера Бородіна (2,6 млн, ТОВ “СК Нева +”), дорожньо-стежкової мережі у північно-східній частині парку культури та відпочинку «Гідропарк» (3,1 млн, ТОВ “Буд Альянс Україна”), скверу по вул. Холмогірській (1,3 млн), скверу між вул. Верховинна, 8/10 та вул. Львівська, 3 (3,5 млн), скверу по вул. Котельникова, 26/32 (3,7 млн, ТОВ “Буд-Компліт”), дорожньо-стежкової мережі між сквером на вул. Вишгородська, 10-12 та сквером на вул. Вишгородська, 24-26/2  (892,5 тис), підпірної стінки в парку “Позняки” (3,39 млн), дитячого майданчику в парку ім. Т.Г. Шевченка (4,04 млн), скверу ім. Кошиця біля Дарницької РДА (4,3 млн, ТОВ “ДСЗ”).

Нацполіція розслідує розкрадання бюджету на капітальних ремонтах зелених зон Києва
Судова ухвала по цьому слідству від 14 серпня 2024 року

Крім того, правоохоронці здійснили низку обшуків у помешканнях і автомобілях деяких неназваних фігурантів даної справи. Зокрема, 7 серпня 2024 року під час обшуку в одній із квартир було вилучено мобільний телефон “IPhone”, того ж дня при обшуку транспортного засобу «Nissan Qashqai» правоохоронці вилучили ноутбук “Dell“. У цих гаджетах, як вважають правоохоронці, можуть зберігатися дані про обставини злочинів, скоєних фігурантами даної справи.

Що відомо про фігурантів

За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity-Project, усі вищезгадані компанії є активними учасниками тендерів, які проводить КО “Київзеленбуд”. Лідером серед них є ТОВ “Буд–Компліт” – на його рахунку 49 договорів на загальну суму 151,6 млн гривень. Далі в цьому імпровізованому рейтингу йдуть ТОВ “ДСЗ” (20 угод на 76,8 млн), ТОВ “ІС Буд” (8 угод на 42,1 млн), ТОВ “Буд Альянс Україна” (13 угод на 32,9 млн), ТОВ “Еко Компані Сервіс” (5 угод на 4,2 млн) і ТОВ “СК Нева +” (2 угоди на 3,6 млн).

Деякі з цих компаній раніше вже були фігурантами кримінальних проваджень, в рамках яких правоохоронці розслідували факти можливих корупційних розкрадань бюджетних коштів при проведенні робіт на замовлення КО “Київзеленбуд”.

Наприклад, йдеться про справу, в рамках якої Державне бюро розслідувань (ДБР) встановлює обставини можливого отримання начальником відділу супроводження проектів управління капітальних вкладень КО “Київзеленбуд” (можливо, вже колишнім. – КВ) “відкатів” від трьох компаній на суму близько 1,6 млн гривень. За версією слідства, частину цих коштів у сумі 300 тис. гривень вказаному посадовцю могли надати службові особи вищезгаданого ТОВ “Буд-Компліт” – ймовірно, це була “подяка” за реалізацію цією компанією договору на влаштування зовнішнього освітлення дитячого ігрового майданчика та спортивної зони на Русанівській набережній у Дніпровському районі столиці. Ще у січні 2022 року вказаного посадовця “Київзеленбуду” було затримано за підозрою в отриманні хабара, але станом на сьогодні у відкритих джерелах відсутня інформація щодо притягнення його до відповідальності.

Читайте: Відкати кур’єром: посадовцю “Київзеленбуду” та його спільникам загрожує до 12 років позбавлення волі

Крім того, наразі Нацполіція вивчає факти можливих “розпилів” при здійсненні капремонтів та реконструкцій столичних парків “Юність” та “Орлятко” (загальна вартість робіт – понад 35 млн гривень), якими займалося все теж ТОВ “Буд-Компліт”. Правоохоронці встановили, що “Київзеленбуд” безпідставно надав перевагу цьому підряднику при проведенні тендерів, а частину отриманих з міської скарбниці фінансових ресурсів було виведено у тіньовий сектор економіки через “конвертаційні” та “фіктивні” компанії. 

Читайте: Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені

Нагадаємо, правоохоронці щорічно відкривають чимало кримінальних проваджень за фактами корупційних правопорушень з боку керівництва “Київзеленбуду” та його підрядників.

Зокрема, правоохоронці вважають, що група осіб, до якої входять у т.ч. колишні посадовці “Київзеленбуду”, могла в 2016-2018 роках привласнити понад 115 млн гривень під час проведення цим КО закупівель спецтехніки. За даними слідства, бюджетні кошти привласнювалися шляхом сумнівного подорожчання техніки вже після укладання договорів на її постачання, а надалі фігуранти даної справи вкладали ці фінансові ресурси у будівництво житла в Італії. Втім, станом на сьогоднішній день ніхто з чинних чи колишніх “керівних кадрів” КО “Київзеленбуд” не отримав обвинувального вироку.

Читайте: Рекордные распилы, вывод денег в Италию и харьковский след: НАБУ завершило следствие по “группировке из “Киевзеленстроя”

Також із серпня 2021 року Нацполіція розслідує факти можливого привласнення бюджетних коштів при боротьбі з амброзією на території столиці в 2021 році. За інформацією правоохоронців, “Київзеленбуд”, перевівши своєму підряднику ТОВ “Еско-Інжинірінг” більше 34 млн гривень, суттєво переплатив. Зокрема, слідчі встановили, що ця компанія оцінила свої послуги для Києва у 4 рази дорожче, ніж для Полтави. Ще раніше журналісти з’ясували, що при реалізації цього договору підряду вартість препарату “Амбростоп”, яким обприскують шкідливі рослини, могла бути завищена навіть вдесятеро. Цікавим є і той факт, що фактичні власники ТОВ “Еско-Інжинірінг” входять до оточення депутата Київради Сергія Мамояна (обирався від нині забороненої “ОПЗЖ”), за ініціативи якого столична влада і затвердила відповідну Концепцію з ліквідації карантинних бур’янів. 

Також наразі Нацполіція розслідує можливе привласнення бюджетних коштів посадовцями цього КО при закупівлі в 2022 році вантажних автомобілів з кранами-маніпуляторами загальною вартістю майже 23 млн гривень. Зокрема, слідчі вже встановили, що постачальник цих транспортних засобів – ТОВ “Ріно Тракс Трейд” – “готувався” до відповідного тендеру задовго до його проведення і що за кожну вантажівку було переплачено близько 1,5-2 млн гривень – порівнюючи з цінами у офіційних дилерів. Крім того, правоохоронці з’ясували, що частину отриманих від “Київзеленбуду” коштів у сумі 8,1 млн гривень вищезгадана компанія перерахувала на рахунки суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. 

КО “Київзеленбуд” з 19 жовтня 2023 року очолює Юрій Бахмат. Наразі він має 5 заступників: Олексія Лукаша, Олену Гомон, Ірину Таран, Миколу Богуша і Сергія Комаревича. До Бахмата, з 1 серпня 2023 року, обов’язки керівника цього комунального об’єднання виконувала Вікторія Середіна – тодішня перша заступниця гендиректора цього КО.  

У своїй діяльності КО “Київзеленбуд” підпорядковане вищезгаданому Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА (до червня 2023 року – Управління екології та природних ресурсів), яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. Сферу екології та озеленення столиці багато років поспіль контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Більше коштів на армію та Подільсько-Воскресенський міст: Київрада відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку
Більше коштів на армію та Подільсько-Воскресенський міст: Київрада відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку
15:00 Київрада вчергове внесла зміни до бюджету міста-2024, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР) у розрізі видатків на 2024 рік. Таким…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачало Коцюбинське
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачало Коцюбинське
09:00 В серпні поточного року Коцюбинське назамовляло товарів, послуг та робіт сумарно на 3,87 млн гривень. Більше 60% цих коштів “розійшлося” на підготовку до…
Нацполіція розслідує розкрадання бюджету на капітальних ремонтах зелених зон Києва
Нацполіція розслідує розкрадання бюджету на капітальних ремонтах зелених зон Києва
09:00 Нацполіція розслідує чергові факти можливих “бюджетних розпилів” при проведенні низки капітальних ремонтів столичних зелених та “відпочинкових” зон. В рамках кримінального провадження, відкритого в…
Banner
QlU7mDx4