Відновлювати майже чотири десятки пошкоджених будівель в Макарові Київська обласна влада допустила одного підрядника – столичне ТОВ “Тетрастрой”, якому вже авансовано майже 8 млн гривень. Ця фірма і в довоєнний час була серед улюблених підрядників обласної влади Київщини, отримавши підрядів на понад чверть мільярда гривень. Власник “Тетрастрою” володіє ще біля двадцятьма компаніями, частина з яких також активні учасники публічних закупівель, зокрема, в Києві. Історія з понівеченого Макарова – п’ята частина циклу КиївВлади “Поранена Київщина”.
Як стало відомо KВ, з кінця травня 2022 року по нинішній час Департамент регіонального розвитку Київської обласної військової адміністрації (ДРР КОВА)* перерахував за виконання поточних ремонтів в будівлях житлової, адміністративної та освітньої інфраструктури Макарова 7,97 млн гривень одному підряднику – ТОВ “Тетрастрой” **.
Сухі цифри: де і за скільки виконують поточні ремонти
Згідно зі звітів про виплати, із загальної суми переказів 3,02 млн гривень призначені на ремонтні роботи в 11 багатоквартирних житлових будинках на вулицях Олександра Довженка, Садовій, Шляхетській та Проектній. Майже третина вказаний коштів – 1,1 млн гривень – пішла як аванс за поточний ремонт в будинку №8 на вулиці Проектній. Ще 662,77 тис. гривень авансовано за такі ж роботи за адресою вул. Олександра Довженка, 17. Решта 1,2 млн гривен розподілено між дев’ятьма багатоповерхівками.
На фото: житловий будинок №13 по вул. Довженка
На фото: житловий будинок №32 по вул. Довженка
На фото: житловий будинок №8 по вул. Проектній
Крім багатоквартирних ДРР КОВА довірили ТОВ “Тетрастрой” поточні ремонти в 16 індивідуальних житлових будівлях. За роботи на вказаних об’єктах йому вже авансовано 270,55 тис. гривень. Найбільше – по 6 – приватних будинків підлягає поточному на вулицях Довгій і Першотравневій, 2 будинки у провулку Заводському, і по одному – на вулицях Новій та Ватутіна.
Левова частка коштів, які ТОВ “Тетрастрой” вже отримало на свої рахунки за поточні ремонти в Макарові – а саме 4,68 млн гривень – призначена на роботи в закладах освіти селища, а також в декількох адмінбудівлях. Зокрема, 1,79 млн гривень переказано за ремонт в Макарівському ліцеї №2, 1,57 млн гривень – в дитсадку “Пролісок”, 483,87 тис. гривень – у приміщеннях відділу освіти, молоді, фізичної культури і спорту селища, 197,15 тис. гривень – у Центрі творчості дітей та юнацтва. Решта 409,12 тис. гривень підрядник отримав за роботи в пяти адмінбудівлях Макарова.
На фото: Макарівський дитсадок “Пролісок”
На фото: адмінбудівля на вул. Пушкіна, 6
На фото: адмінбудівля на вул. Богдана Хмельницького, 49
На фото: відділ освіти, молоді, фіз.культури і спорту на вул. Піонерська, 15
Відмітимо, що всі вказані договори з ТОВ “Тетрастрой” ДРР КОВА уклав без конкурсу, користуючись розпорядженням Кабміну від 10 квітня 2022 року № 280-р, згідно до якого адміністраціям дозволено укладати договори для першочергових робіт з відновлення об’єктів без застосування публічних закупівель.
Хід виконання робіт
18 липня голова КОВА Олексій Кулеба заявив про завершення поточного ремонту в Макарівському ліцеї №2.
У коментарі KВ голова Макарівської селищної громади Вадим Токар розповів, що у селищі поточні ремонти пошкоджених росіянами об’єктів тривають, а на деяких з них роботи вже встигли завершити. Зокрема, він підтвердив про готовність робіт у Макарівському ліцеї №2, а також медичному коледжі та восьми багатоквартирних будинках.
“Робота в цьому напрямку в нас не припиняється. На території громади дуже багато пошкоджених об’єктів. Так, приватних будинків зруйновано 585, мають пошкодження різного ступеня – ще 2095. Серед багатоквартирних пошкоджено 60 будинків, два з яких не підлягають відновленню взагалі. Із 23 шкіл та однієї філії – 17 мають ушкодження різного ступеня. Наприклад, Макарівський ліцей №1 визнано аварійним. Крім цього пошкоджено вісім садочків, три з яких зруйновано вщент. З трьох садочків, які розташовані безпосередньо у Макарові – два зруйновані повністю. Наразі по цій держпрограмі ми замінили вікна в садочку, що вцілів”. – розповів він.
Вадим Токар нагадав, що кошти на відновлення Київщини виділені з державного резервного фонду, тож послідовність виконання поточних ремонтів визначається на обласному рівні.
“Завдання громади – сформулювати реєстр із заявок на відновлення зруйнованого майна. Загалом громада намагається працювати над тим, аби забезпечити за мінімум бюджетних коштів громади максимальну кількість населення житлом. В першу чергу це багатоквартирні будинки. Наразі громада спрямовує всі зусилля, щоб до осінньо-зимового періоду кожен мешканець був із дахом над головою”, – резюмував голова Макарівської селищної громади.
Він зазначив, що крім коштів з державного бюджету відновлення Макарівської громади відбувається за підтримки волонтерських та релігійних організацій. Зокрема, за його словами, на території громади відбулося відкриття модульного містечка за підтримки Мінрозвитку громад та уряду Республіки Польща, приміщення яких вже повністю готові для розселення та проживання.
Юрист ТОВ “Тетрастрой” Анатолій Якубов в коментарі KВ розповів, що роботи по укладеним договорам в Макарівській громаді стартували в середині червня, наразі роботи завершено по двом десяткам об’єктів, а всі закінчити планується за два тижні.
“На 20 об’єктах громади ми вже виконали всі роботи, це враховуючи школи, дитячі садки та житлові будинки. Кошти ми одержали авансом по всім об’єктам, але розрахунки за виконані роботи наразі є лише по п’яти. Щодо індивідуального житлового фонду, то цей процес відбувається таким чином: на приватні будівлі надходять аванси, ми, відповідно, замовляємо вікна. Вікна приходять за тиждень і за тиждень ми їх встановлюємо. Ось, лише вчора прибули дві фури з вікнами і вже розпочали їхнє встановлення”, – говорить він.
Водночас, за словами Анатолія Якубова, у процесі виконання робіт виникає чимало проблемних ситуацій.
“Ми робимо заміри, експерти складають оцінку пошкодженого майна та кошториси. Адміністрація збирає пакет документів і передає їх на Мінрозвитку громад. При цьому часто вже після етапу замірів, перед укладенням договору і навіть після одержання авансу мешканці починають встановлювати вікна та двері за власний кошт та відмовляються від державних послуг. І таких випадків наразі дуже багато. Також велика проблема з тим, що більшість мешканців на місцях наразі відсутні. На зібраннях мешканців багатоквартирних будинків всі надають згоду на доступ до квартир для здійснення замірів, а коли доходить страва до встановлення вікон – господарі фізично відсутні і в результаті доводиться відтерміновувати роботи і, відповідно, закриття актів про виконання робіт”, – розповів юрист.
Про підрядника
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Тетрастрой” зареєстровано в 2016 році в Києві. Розмір статутного капіталу – 600 гривень. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Засновник – ТОВ “Олкос”. Кінцевий бенефіціар – черкащанин Юрій Шпаковський. Директор – Ольга Лащевська.
ТОВ “Олкос” також зареєстровано в 2016 році. Основний вид діяльності – оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами. Бенефіціар – Юрій Шпаковський, директор – Вікторія Поліщук.
За даними Clarity Project, у результаті участі в публічних закупівлях ТОВ “Тетрастрой” уклало 25 договорів на 288,72 млн гривень. Найбільший замовник – ДРР КОДА, з яким укладено 13 договорів на 266,86 млн гривень. Серед найбільших замовлень КОДА – будівництво корпусу Ліцею №1 в Гостомелі (ціна договору – 63,68 млн гривень), реконструкція скверу з пам’ятником воїнам-інтернаціоналістам у Василькові (ціна договору – 22,35 млн гривень), капремонт головного лікувального корпусу Київської обласної дитячої лікарні в Боярці (ціна договору – 15,74 млн гривень). Крім цього, на замовлення цього департаменту ТОВ “Тетрастрой” проводило реконструкцію шкіл в смт Красятичі та селі Максимовичі Київщини.
Читайте: В Гостомелі за 64 млн гривень добудують корпус ліцею №1
Юрій Шпаковський є бенефіціаром ще 19 компаній, а співвласником – ще трьох. Ці фірми зареєстровані в Києві, Ірпені, Українці та Василькові Київської області, Чернівцях, а також Торецьку Донецької області та мають різні види діяльності – від будівництва до торгівлі та страхування. Частина цих компаній активно приймають участь в публічних закупках. Зокрема, ТОВ “Страхова компанія “Ю.ЕС.АЙ.” підписала за результатами тендерів більше 1,2 тисячі договорів на 9,67 млн гривень. Найбільші замовники – КП “Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Деснянського району” Києва та ГУ Нацполіції в Київській області. А ТОВ “Будівельна компанія “Будкапітал” перемогло у 23 закупівлях на 29,94 млн гривень, з яких 10 договорів майже на 22 млн гривень підписано з Оболонською РДА Києва.
Нагадаємо, селище Макарів стало одним із найвідоміших прикладів жорстокості військ росії. Російсько-окупаційні війська були помічені в Макарові вже в перші дні війни. Так, 27 лютого російська техніка проїхала селище у напрямку до Києва. Вже 2 березня в ЗСУ заявили про звільнення Макарова, проте бої в районі населеного пункту ще тривали, а селище продовжувало зазнавати ракетних ударів та мінометних обстрілів. Внаслідок контрнаступу ЗСУ 1 квітня 2022 року вся територія Макарівської громади була деокупована.
Після звільнення у Макарові виявляли братські могили та поодинокі тіла закатованих мирних мешканців. За даними КОВА, у Макарові зазнали пошкоджень близько 40% будівель. Станом на кінець червня Макарівська селищна рада замовила обстеження майже 600 індивідуальних житлових будинків, які зазнали пошкоджень внаслідок збройної агресії рф.
15 липня у Макарові відкрили модульне містечко для тимчасового проживання людей, в яких російські окупанти залишили без житла.
На фото зверху – будівля Макарівської поліції, на фото знизу – дитяча бібліотека. Вказані об’єкти зазнали значних пошкоджень, відповідно, у списку на поточні ремонти їх немає
Читайте: Макарів: звільнена земля сильних людей
Відмітимо, що згідно із звітом КОВА про стан ліквідації наслідків збройної агресії рф, в регіоні пошкоджено 25 710 об’єктів пошкоджено, серед яких 5 414 повністю зруйнованих. У вказаній кількості пошкоджених об’єктів житло складає 70,5%. Під поточний ремонт підпадає 14 870 об’єктів.
Департамент регіонального розвитку КОВА очолює Алла Бондар. Голова КОВА – Олексій Кулеба.
Макарівський селищний голова – Вадим Токар.
* Департамент регіонального розвитку КОВА (код ЄДРПОУ: 21467647)
** ТОВ “Тетрастрой” (код ЄДРПОУ: 40856650)