Всього три місяці минуло від внесення змін до закону щодо розвитку інституту старост, як на Київщині вже почали пожинати результати нововведень. Так, в Студениківській громаді не змогли обрати старосту округу. Жоден із кандидатів не подолав визначений законом поріг у 20% голосів. Загалом на місцях позиції розділилися: одні підтримують зміни, інші ж стверджують, що громади не мають ставити у рамки. А деякі і досі не змирилися з відміною прямої виборності посади старости.
Як стало відомо KV, наприкінці липня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 4535 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост”, який парламент ухвалив 14 липня після повторного розгляду з пропозиціями глави держави.
Загалом документ фіксує статус та повноваження старост у тергромадах. Із основних змін – те, що перед винесенням кандидатури старости на розгляд ради громади, яка його затверджує та звільняє, обов’язково проводиться громадське обговорення з мешканцями.
Кандидатура вважається узгодженою з жителями, якщо на обговореннях майбутній староста зумів набрати понад 20% голосів мешканців, де в старостинському окрузі мешкає до 1500 жителів, понад 17% голосів – із кількістю жителів від 1500 до 10 тис. жителів, понад 14% голосів – від 10 тис. до 20 тис. жителів, понад 10% голосів – від 20 тис. до 30 тис. жителів. Та з кількістю мешканців понад 30 тис. – понад 7% голосів від загальної кількості мешканців відповідного старостинського округу.
Входження старости до складу виконкому ради вже не є обов’язковим, однак він матиме гарантоване право на участь та виступ на відповідних засіданнях. Також за старостою можуть закріплювати окремі завдання адміністратора Центру надання адмінпослуг.
Внесли зміни і до порядку створення старостинських округів. Так, старостинський округ утворюється громадою у складі одного або кількох населених пунктів (крім адмінцентру громади), на території якого мешкає не менше 500 осіб.
Читайте: Избрание и деятельность старост в общинах будет зависеть от местных советов и их голов
Ситуація
На Київщині Студениківську сільську громаду можна вважати першопрохідцем законодавчих нововведень. Та, на жаль, нові визначені законом умови призвели до того, що жителі громади не змогли обрати старосту для старостинського округу. Внаслідок громадських слухань жоден із трьох кандидат не зміг набрати понад 20% необхідних голосів. Крім того, через невелику чисельність населення в селах на території було вирішено створити лише один старостинский округ.
Так, за результатами громадських обговорень за представлені кандидатури жителі віддали всього від 6,5 до 7,6% голосів. Загалом же із 1014 жителів старостинського округу проголосувало всього 21,4% виборців.
Як коментувала KV голова громади Марія Лях, така ситуація, можливо, виникла через перебування території в “червоній” зоні, і якби не пандемія, то на громадські слухання зібралося куди більше мешканців. Тож поки що посада старости в громаді залишається вакантною. Відсутність ж старости для віддалених сіл місцева влада пообіцяла компенсувати веденням нової посади адміністратора.
Читайте: В Студениковской общине не смогли избрать старосту округа
На місцях
Враховуючи ситуацію, із якою зіткнулася Студениківська громада при погодженні старост та формуванні старостинського округу, KV вирішила поцікавитись у керівників громад, як їм вдалося пройти цю процедуру і чи одержать їхні округи своїх законних старост.
Так, на території деяких громад ще тривають обговорення і проблем з обранням старости не виникає. Та у більшості все ж продовжать працювати старости, які були призначені ще до внесення змін до закону. Окремі очільники громад наголошують, що визначені рамки в законі все ж є зависокі, а на деяких територіях старости в один голос стверджують, що найкращий варіант – взагалі повернутися до попередньої виборчої системи.
Голова Ржищівської міської тергромади Крістіна Чорненька:
На території громади було три територіальних утворення, де кількість населення менша, ніж 500 осіб. Тому вирішили їх укрупнити до двох старостинських округів, щоб вони відповідали новим законодавчим вимогам. І загалом кандидатури старост, які працювали на цих територіях раніше, були знову запропоновані до обговорень. Громадське обговорення ми проводимо шляхом збору підписів. Була створена відповідна робоча група, яка і спілкується з мешканцями. Збір підписів наразі ще триватиме до 27 листопада. Та попередньо кандидати вже набрали більше 20 необхідних відсотків. Тому з обранням старости проблем виникнути не має.
Голова Великодимерської громади Анатолій Бочкарьов:
У Великодимерської громади з цим проблем не має: визначені округи і старости працюють. Так, на території громади було створено дев’ять великих округів. І нині не плануємо проводити громадські обговорення щодо старост. Старости продовжують працювати, звісно, якщо виникне така потреба, то вже відбір кандидатів здійснюватиметься за новим умовами.
Голова Золочівської сільської громади Олександр Лазаренко:
Закон не має зворотної сили: якщо були обрані старости та старостинські округи, то їх не потрібно переобирати. Ми обрали старост, вони працюють, в кого виходить краще, хто ще вчиться. Тож поки не поставало питання в їхньому переобранні. В громаду увійшло три села, тож було створено два старостинські округи у Вишеньках та в Петропавлівському, відповідно працюють дві старости. Ми пішли таким шляхом. Особисто запропонував такий варіант: хто із депутатів набрав найбільшу кількість голосів на окрузі, тобто одержав найбільший мандат довіри, тому і запропонували бути старостою. Ці депутати погодилися скласти свої мандати і пішли працювати на округи старостами. Їхні депутати-колеги за це проголосували. Та на мою думку, визначені в новому законі умови все ж є зависокими. Не можна робити такі кліше. Якщо якийсь населений пункт потребує старости, то лише сільська рада має вирішувати, потрібний він там чи ні. Ті, хто пишуть закони, на жаль, не підтримують зворотнього зв’язку. Немає обговорень, консультацій та комунікацій з місцевим рівнем.
Голова Бородянської селищної громади Олександр Сахарук:
На території всі старостати запрацювали ще за пів року до набрання чинності цього закону. Була почута позиція депутатів, свідомих політичних розташувань щодо цього питання не було, тож і прийнято рішення не повертатися до переобрання. Крім того, норма закону не заперечує цього. Фактично на округах залишилися старости, які працювали з 2018 по 2020 роки. З дев’яти старост, п’ять до цього очолювали сільські ради і мають досвід. Ще до погодження закону вирішили об’єднати два старостинські округи, де всього до 250 виборців, виходячи із фінансової складової. Адже розуміли, що вони потребують оптимізації через значну затратну частину їхнього утримання (щомісячна гідна заробітна плата, витрати на енергоносії) та малий функціонал. Вирішили об’єднувати в округи території до 1,5 тис. чоловік. Загалом створено дев’ять округів.
Навпаки сприймаю прийняття цього закону із полегшенням. І добре, що закон взагалі є. До цього як відбувалася ця процедура: голова пропонує одну кандидатуру, депутати – іншу. І не було законодавчої норми, на яку можна була опиратися й алгоритму дій. І в нашій громаді цей політичний діалог затягнувся приблизно на 1,5 місяці. Так, 20% ще необхідно набрати, та умови виконати можна. Не думаю, що на обговорення впливатиме мала активність. Адже ніхто не забороняє кандидатам поспілкуватися і дізнатися проблеми жителів для того, щоб заручитися їхньою підтримкою. І такого кандидата підтримають за будь-яких епідумов. Об’їжджаючи свої округи, ми розуміємо, що все ж не помилилися із старостами.
Та позиція ж діючих старост у цьому питанні інша. На їхню думку, краще, щоб старост все ж обирали на прямих виборах, щоб кандидати пройшли загальну процедуру спільно із обранням голови та депутатів. Адже протокольний збір підписів не є тим справжнім волевиявленням. І ніхто б не задавався питанням: завелика чи ні норма в 20%.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: держава переклала на старост владні компетенції сільських голів
Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2020 році
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не можуть отримати від районів комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: статус і повноваження старост у громаді залежатимуть від Верховної Ради
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Проєкт “Децентралізація”: голови громад мають право накладати вето лише на прийняті рішення ради
Проєкт “Децентралізація”: ліквідації Баришівського району заважають комунальні борги
Проєкт “Децентралізація”: Миронівську райраду ліквідують із боргами по зарплаті
Проєкт “Децентралізація”: депутати ВРУ взялися за урбанізацію міст
Проєкт “Децентралізація”: Київщина втрачає першість у рейтингу заможності громад
Проєкт “Децентралізація”: майно та активи Бородянського району розділили між шістьма громадами
Проєкт “Децентралізація”: Обухівський район віддасть Букринський плацдарм на утримання області
Проєкт “Децентралізація”: пандемія та безгрошів’я блокують розвиток культпослуг на Київщині
Проєкт “Децентралізація”: Держгеокадастру дозволили і далі розпоряджатися землями Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Проєкт “Децентралізація”: Васильківський район ліквідують упродовж місяця
Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Проєкт “Децентралізація”: Київщина позмагається за гранти для розвитку громад
Проєкт “Децентралізація”: дві селищні громади Київщини заявили про бажання стати містом
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини планують оптимізацію освітніх закладів
Проєкт “Децентралізація”: громади та асоціації Київщини виступають за збільшення ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: громади можуть втратити мільйони разом з акцизом на тютюн
Проєкт “Децентралізація”: новоствореним райрадам Київщини бракує коштів на існування
Проєкт “Децентралізація”: громади просять уряд та Раду закріпити реформу на законодавчому рівні
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на дублювання повноважень та бідність
Проєкт “Децентралізація”: тергромади навчать, як правильно роздавати землю
Проєкт “Децентралізація”: із бюджетів громад вилучатимуть кошти на охорону культурної спадщини
Проєкт “Децентралізація”: громади масово розпродують комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на ProZorro
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини стурбовані вимогами закону щодо заснування ліцеїв
Проєкт “Децентралізація”: найуспішніші громади Київщини
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини хочуть зекономити на благоустрої за рахунок держсубвенції
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини шукають кошти на покращення послуг своїх КП
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини роздали кошти на інфраструктуру та ремонт доріг
Проєкт “Децентралізація”: тепломережі столичного регіону загрузли у боргах
Проєкт “Децентралізація”: тривають дискусії щодо права власності на майно тергромад
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини не додали освітньої субвенції
Проєкт “Децентралізація”: Богуслав та Яготин розвиватимуться за рахунок ландшафтних парків
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини просять уряд не нищити їхню фінансову незалежність
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини жаліються на порожні скарбниці
Фото: колаж KV