Окружний адміністративний суд задовольнив вимоги Київради, призупинив тим рішення Бучанської райради щодо встановлення меж Коцюбинського. В переддень такої постанови Офіс Президента втрутився в ситуацію за проханням голови Коцюбинського Сергія Даніша, доручивши Кабміну розібратись у ситуації. Він, у свою чергу, передав доручення міській адміністрації та профільним міністерствам. Чи вдасться теперь Коцюбинському відстояти розширення меж – залежить від рішення апеляційного суду.
Як стало відомо KV, 7 грудня Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв рішення визнати протиправним та нечинним рішення Бучанської районної ради Київської області від 20.10.2021 року №180-11-VIII “Про затвердження проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області” та зупинити його дію.
Суд
Таким чином, суд повністю задовольнив вимоги позивача – Київської міської ради. Крім того, Бучанській райраді, Коцюбинській селищній раді, Київській облраді, Державній Службі з питань геодезії, картографії та кадастру України, її структурним підрозділам та посадовим особам, а також будь-яким іншим особам, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності та господарювання було заборонено вчиняти дії, спрямовані на внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру на підставі проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське, який розроблений Державним підприємством “НДПІ містобудування”.
Суд оцінив обґрунтовані доводи заявника. Зокрема починаючи з 1989 року і до сьогодні межі міста Києва не змінювались. Загальна площа міста Києва відповідно до каталогу координат станом на 1990 рік становить 82 726,4699 га. А станом на 29.10.1984 року площа селища Коцюбинського становить 87 га. Так, розпорядженням КМУ від 20.05.2020 № 715-р було затверджено план-схему Київської області, яка накладається на територію Києва. При цьому Коцюбинське є анклавом Києва, тобто розташоване фактично на його території. І на Публічній кадастровій карті вбачається, що Коцюбинське розташоване в межах Києва.
Крім того, судові спори щодо меж Коцюбинського відбуваються вже не вперше.
Так, у 2012 році Київська міськрада вже відмовляла у погодженні проєкту землеустрою щодо розширення Коцюбинського до 4065 га. Оскільки фактичне розширення передбачалось за рахунок земель лісгосппризначення, які входять до меж Києва. І Вищий адмінсуд відмовляв Коцюбинському у скасуванні прийнятого міськрадою рішення.
Також зауважено в Ухвалі, що ч. 2 ст. 2 ЗУ “Про столицю України – місто-герой Київ”, межі Києва встановлюються ВРУ за поданням Київської міськради, погодженим з відповідними радами.
Також Київрада обґрунтувала свої вимоги тим, що Бучанська райрада прийнявши рішення і затвердивши проєкт землеустрою щодо встановлення меж Коцюбинського від 20.10.2021 року перебрала на себе повноваження Верховної Ради щодо зменшення площі встановлених меж міста Києва, збільшивши існуючу площу Коцюбинського з 87 га до 2957,9273 га. Тим паче, що сам проєкт цього землеустрою з Київською міською радою не погоджувався і тепер існує загроза внесення неправомірних даних до Держземкадастру.
Тож, за даними постанови, влада Києва мала всі підстави оскаржувати таке рішення району.
Звернення до Президента
Раніше, 6 грудня, Офіс Президента України надіслав Кабінету Міністрів звернення від Коцюбинської селищної ради.
Причиною звернення, яке адресовано Президенту Володимиру Зеленському, голові Київоблради Наталії Гунько, голові Київської ОДА Василю Володіну, голові робочої групи для здійснення контролю за розробкою схеми планування території Київської області Борису Білому, голові Бучанської райради Володимру Дубасу та голові Бучанської РДА Миколі Ляшенко, стало затвердження меж селища Коцюбинське.
Голова Коцюбинської селищної ради Сергій Даніш просить втрутитись у ситуацію щодо відновлення територіальної цілісності Коцюбинської громади та відновлення меж селища на мапі Київської області та в базі даних Державного земельного кадастру.
За його словами, проєкт землеустою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське враховуючи усі судові постанови в період 2012-2014 років передбачається за рахунок земель Коцюбинської селищної ради, облік яких здійснюється органами Держгеокадастру, загальною площею 4065 га.
Він додав, що станом на дату, коли було сформовано звернення, рішення Бучанської райради щодо зміни меж Коцюбинского не було скасовано судом та залишалось чинним.
У свою чергу секретаріат Кабміну надіслав копію листа від Офіса Президента Київській міській державній адміністрації, Мінагрополітики, Мінрегіону, Мін’юсту з метою “розгляду та вжиття заходів реагування”.
Апеляції – бути
Також KV поцікавалися у Бучанської районної ради, чи вже виконали вони ухвалу суду і чи не планують звертатися до суду апеляційної інстанції щодо її оскарження. У коментарі KV керуюча справами, депутат Бучанської районної ради Людмила Забела, зокрема, зауважила, що до районної ради тільки надійшли документи з приводу цієї судової справи.
“Це рішення ухвалювали депутати районної ради, тож нам необхідно буде винести це питання на розгляд сесії ради і вже там буде прийняте відповідне рішення. Апарат без рішення сесії не може виконувати подібні дії, це, згідно із ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, виключно повноваження органу, який прийняв це рішення, як і виконання ухвали суду. Така процедура. Тож і питання щодо подання апеляції також може вирішуватися лише на сесії. Найближча сесія ради запланована на 22 грудня і, якщо надійдуть всі необхідні документи, це питання буде включено до порядку денного. Рада керується у своїх діях Регламентом і, у першу чергу, законом”, – розповіла вона.
А ось за словами очільника Коцюбинської селищної громади Сергія Даніша, громада має намір і надалі боронити територіальну цілісність і готова відстоювати свої права в апеляційному суді.
“Відповіді на своє звернення громада ще не одержувала. Крім того, на днях аналогічні листи вже з підписами мешканців розіслали також й обласним депутатам і всім головам фракцій у Верховній Раді. Адже ми не погоджуємося з тим, що на розгляд ради виносяться такі протиправні рішення. Крім того, ми вже подали апеляцію на прийняту нещодавно ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва. Ми і раніше очікували, що цей процес затягнеться. Та маємо намір продовжити боротьбу у законному порядку. І ми маємо на це всі законні підстави і закон ми не порушували. А всі ці корупційні дії і лобізм інтересів розсудить час так, як і має це бути. На той момент, коли мало прийматися рішення Бучанської райрадою, вони прискіпливо вивчали поданні нами документи і підстав для відмови зафіксовано не було”, – запевнив голова громади.
Історія питання
9 вересня Київоблрада ухвалила рішення “Про затвердження Схеми планування території Київської області”. Згідно із нею території Біличанського лісу були віднесені Київщині, хоча відповідно до чинної документації це не так. Поки в облраді заявляли, що допустили технічну помилку, а “Схема” – це документ, який аж ніяк не впливає на встановлення меж і кордонів, у Києві забили на сполох.
Читайте: Руководство Киева возжелало расшириться за счет Коцюбинского
23 вересня депутати Київради підтримали звернення до Київоблради, Офісу Генпрокурора, НАБУ, ГУ СБУ в Києві та Київській області, теруправління ГБР в Києві з вимогою припинити спроби неправовими методами змінити межі столиці.
Читайте: Одвічна історія: влада Київщини поскандалила зі столицею через межі Біличанського лісу
Облрада відреагувала миттєво. Колегіальний орган Київщини провів засідання робочої групи, яка здійснює контроль над розробкою Схеми планування території столичної області. Там було розглянуто звернення щодо уточнення “Схеми планування території Київської області” у частині північно-східної межі області та селища Коцюбинське. Регіональні обранці ще раз наголосили на технічній помилці та пообіцяли викреслити всі згадки про кордони та натяки на зміну приналежності Біличанського лісу.
Читайте: Кличко “вскрыл” преступный сговор по уменьшению площади Киева
Але вже 20 жовтня, відштовхуючись від чинної і ще неправленої “Схеми”, згідно якої Біличанський ліс – це Київщина, депутати Бучанської районної ради змінюють межі селища Коцюбинське. В нові межі введено Біличанський ліс.
Читайте: Кличко судится с Госгеокадастром за границы Киева
Як раніше писала KV, до цього, 7 жовтня 2021 року, у Київраді створили тимчасову контрольну комісію (ВКК), яка має за пів року своєї роботи сприяти остаточному затвердженню меж столиці. Передбачається, що цей орган забезпечить результативний діалог із сусідніми громадами та Київською облрадою, щоб документація про межі Києва нарешті потрапила на затвердження Верховної Ради.
Читайте: Депутаты Киевоблсовета планируют изменить границы Коцюбинского в Схеме планирования области
Аби відмотати назад і позбавитися таврування з боку киян, обласні депутати готують проєкт рішення про внесення правок в “Схему”. Суть правок – згадки про кордони Біличанського лісу із цього документу прибираються, як помилково внесені. На думку обранців Київщини, це дозволить Києву в суді дуже швидко відновити свій статус кво над лісом, а з облради змити тавро ганьби, бо в помилковість включення лісу в обласні документи, ані Київ, ані частина областного політикуму не вірить.
Читайте: Вышли за берега: Киев положил глаз на тысячи гектаров областной земли
Розв’язку питання призначили на 24 листопада, але Київська обласна рада, як повідомляла KV, не змогла владнати конфлікт з містом Київ. Проєкт рішення облради, за яким згадки про кордони населених пунктів Київщини взагалі видаляються зі схеми планування території регіону – провалили. Цьому передувала низка драматичних подій, а доленосне голосування проходило під вигуки “ганьба!” і “зрада!”.
Читайте: Область отказала Кличко в согласовании новых границ Киева
Фото: колаж KV