ТОВ “Київінвест”, власником якого є син ексголови “Київміськбуду” Ігоря Кушніра Ілля (на колажі праворуч та ліворуч), в судовому порядку намагається повернути собі будівлі колишньої бальнеолікарні на вул. Гетьмана Павла Полуботка, 34. Права власності на дану нерухомість вказана компанія набула на дуже сумнівних підставах і це майно минулоріч було відчужено ГУР Міноборони для потреб держави. ДБР в рамках кримінального провадження вже встановило, що структури Федерації профспілок України (ФПУ), які володіли лікарнею раніше, продали її “Київінвесту” за заниженою вартістю – за 74,3 млн замість 138,3 млн гривень. У зв’язку з цим один із посадовців федерації найближчим часом може постати перед судом за розтрату державного майна. Примітним є і те, що Київрада, передаючи у 2024 році згаданій ТОВці в оренду земельну ділянку площею понад 1,5 га під цим медзакладом, схоже, порушила законодавство. Адже де-юре цю землю можна було використовувати лише “для оздоровчих цілей”, але міська влада дозволила реконструювати розміщені там будівлі, у т.ч. під “комерцію”.
Як стало відомо КВ, наразі ТОВ “Київінвест” судиться з однією з військових частин і Головним управлінням розвідки (ГУР) Міноборони України за будівлі колишньої бальнеологічної лікарні на вул. Гетьмана Павла Полуботка, 34 (стара назва – вул. Попудренка, житломасив Соцмісто, Дніпровський район).
Вказане нерухоме майно минулоріч було відчужено Міністерством оборони у примусовому порядку – для потреб держави. У свою чергу його ексвласник – вищезгадане ТОВ “Київінвест” – ще у 2019 році на сумнівних підставах викупило дані будівлі у структур ФПУ, а в 2024-ому компанія отримала від столичної міськради землю під ними задля реконструкції цього майна під щось “грандіозне” – під “комплекс будівель багатофункціонального громадського та оздоровчого призначення”. Таким чином, ця ТОВка фактично захищає своє право на забудову ділянки будівлями комерційного призначення.
Кримінальна приватизація
У 2018 році ФПУ та підпорядковане їй ПрАТ “Укрпрофоздоровниця” визнали недоцільним подальше використання курортної бальнеологічної лікарні на вул. Попудренка, 34 в Києві та вирішили здійснити її відчуження через конкурс. Це медзаклад, де свого часу людей лікували мінеральними водами і т.д., на той час вже не працював. У березні 2019 року голова правління “Укрпрофоздоровниці” (він же – заступник голови ФПУ) затвердив початкову ціну продажу будівель вказаної лікарні в розмірі 70,8 млн гривень. 18 квітня того ж року спеціально створена при “Укрпрофоздоровниці” комісія вирішила визнати переможцем конкурсу з приватизації об’єктів бальнеолікарні ТОВ «Київінвест», яке, на думку комісії, виконало фіксовані умови конкурсу і запропонувало найбільшу ціну – 74,3 млн гривень з урахуванням ПДВ.
Бальнеологічна лікарня на вул. Попудренка у 80-х роках (фото із соцмереж)
27 серпня 2019 року між ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» та ТОВ «Київінвест» було укладено договір купівлі-продажу курортної бальнеолікарні на вул. Попудренка, 34 за 74,3 млн гривень, які компанія-покупець сплатила ще до підписання вказаної угоди. Отримані від продажу цих будівель грошові кошти посадовці згаданого ПрАТ надалі використали у господарській діяльності підприємства.
Незадовго до цього, 20 серпня того ж року, Державне бюро розслідувань розпочало вивчення можливих порушень при здійсненні цієї приватизації в рамках кримінального провадження №62019100000001170. Під час цього слідства правоохоронці попередньо встановили, що насправді вартість курортної бальнеолікарні, до складу якої увійшла будівеля безпосередньо медзакладу площею 11,6 тис. кв.м. та будівля гаражів площею 356,9 кв.м., згідно висновку судової оціночно-будівельної експертизи, дорівнює 138,3 млн гривень. А тому, мовляв, при її продажу фігуранти даної справи нанесли державі збитки.
Винними у цьому правоохоронці вважають вищезгаданого заступника голови ФПУ-голову наглядової ради “Укрпрофоздоровниці”, а також низку інших невстановлених слідством осіб, які, мовляв, “здійснювали вплив (погрози, підкуп, вмовляння) на окремих членів наглядової ради та загальних зборів акціонерів ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», а також членів президії ФПУ, з метою переконання їх у прийнятті незаконних рішень щодо відчуження будівлі курортної бальнеолікарні”. При цьому, в ДБР з’ясували, що ймовірні злочинці не мали законних повноважень на прийняття рішень щодо приватизації державного майна, а подальший вибір компанії-покупця було здійснено “за нібито конкурсною процедурою”, щоб таким чином у майбутньому можна було уникнути кримінальної відповідальності,
Також у ДБР встановили, що вказаним подіям передувало те, що уповноважені особами “Укрпрофоздоровниці” спершу описали занедбаний технічний стан бальнеолікарні та її збитковість за результатами господарської діяльності, після чого підконтрольні їм експерти у своїх звітах щодо оцінки будівель занизили їхню вартість.
Зазначимо, що, за інформацією українських медіа, вищезгаданий заступник голови ФПУ – це Володимир Саєнко, який займав цю посаду з 2013 року. При цьому, у квітні 2023-го він отримав ще одну підозру – через спробу дати судді по даній справі хабар в сумі 150 тис. доларів задля того, щоб служитель Феміди змінив йому запобіжний захід – тримання під вартою з альтернативою застави 124 мільйони гривень.
У листопаді 2023 року ДБР передало справу щодо Саєнка до суду для розгляду по суті – йому офіційно інкримінується розтрата чужого майна шляхом зловживанням службовою особою своїм службовим становищем, вчинена за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах (ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу України). При цьому, в рамках вказаної справи розслідується незаконне відчуження понад чотирьох сотень об’єктів, які вже передані АРМА – Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Сумнівний землевідвід та скандальне відчуження
25 березня 2024 року в Київраді було зареєстровано проєкт рішення щодо передачі в оренду ТОВ “Київінвест” ділянки на вул. Гетьмана Павла Полуботка, 34 площею 1,53 га в оренду на 5 років (кадастровий номер – 8000000000:66:199:0002). Суб’єктами подання цього документу виступили нині вже звільнений заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА.
Згідно з документом, ця земля мала бути відведена “для реконструкції існуючого нерухомого майна під комплекс будівель багатофункціонального громадського та оздоровчого призначення”. Під “нерухомим майном” малися на увазі вищезгадані будівлі бальнеолікарні та гаражів, якими “Київінвест” на той час вже володів. У пояснювальній записці до проєкту рішення уточнювалося, що, відповідно до Генерального плану Києва, за функціональним призначенням дана ділянка відносилася частково до території громадських будівель та споруд і частково – до території вулиць та доріг.
Ділянка на вул. Гетьмана Павла Полуботка на карті
При цьому, вже 3 квітня того ж року комісія Київради з питань містопланування, архітектури та земельних відносин внесла зміни до цього проєкту рішень, погодивши збільшення терміну оренди до 15 років. Надалі, 25 квітня 2024-го даний документ було повернено без погодження управління правового забезпечення діяльності Київради. Однією з причин стало те, що на той час ділянка мала цільове призначення “для інших оздоровчих цілей”, а міськрада збиралася змінити його, не надавши обґрунтування стосовно того, що “нове” цільове призначення відповідатиме її функціональному призначення і встановленим вимогам земельного законодавства. Тобто, йшлося про порушення процедури зміни призначення землі.
Вже 30 травня 2024 року Київрада рішенням №628/8594 без обговорення затвердила цей землевідвід терміном на 15 років – за це проголосували 74 депутати. Депутатський корпус традиційно відхилив висновок юруправління міськради.
Незадовго до цього, 27 травня минулого року, одна з військових частин підписала акт про примусове відчуження бальнеолікарні на користь держави. А вже 30 травня 2024-го, у день прийняття Київрадою рішення про відведення ділянки на вул. Гетьмана Павла Полуботка в оренду ТОВ “Київінвест”, Департамент з питань реєстрації КМДА зареєстрував право власності на вказане нерухоме майно (лікарню і гаражі) за Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України. Приблизно у листопаді минулого року “Київінвест” звернувся до Господарського суду Києва із позовом щодо визнання недійсними вищезгаданого акту про примусове відчуження майна, скасування рішення про реєстрацію права власності на нього за ГУР, витребування будівель з володіння вказаного управління тощо.
Наразі в Держреєстрі судових рішень відсутня інформація стосовно того, яким саме чином ТОВ “Київінвест” обгрунтовує свої вимоги – тобто, чому, на переконання компанії, ці будівлі мають бути повернуті їй. Більше того – наразі ця справа розглядається у “таємному режимі”. Йдеться про те, що усі ухвали по ній, винесені госпсудом після нового року, наразі засекречені.
Чиї інтереси?
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Київінвест” було зареєстроване у листопаді 2006 року. Його керівником зазначено Надію Засенко, засновником – АТ “ЗНВКІФ “Орландо”, кінцевим бенефіціаром – киянина Іллю Кушніра. Останній є її власником з січня 2023-го, а до нього кінцевими бенефіціарами були кияни Грач Антонян і Давид Ростомян. При цьому, Ілля Кушнір ще раніше, з 2018 року, є власником найбільшого пакету акцій все того ж АТ “ЗНВКІФ “Орландо”.
Ілля Кушнір – син багаторічного очільника ПрАТ “Холдингова компанія (ХК) “Київміськбуд” Ігоря Кушніра (був президентом та головою правління цієї компанії з квітня 2012 року по грудень 2023 року). Останній формально пішов з посади за власним бажанням, але фактично цьому передувала низка скандалів щодо діяльності цього “комунального забудовника” і щодо фактів можливої корупції з боку самого Ігоря Кушніра. При цьому, такі гучні історії не залишилися без наслідків і для його родини. Для прикладу, Ілля Кушнір, який був депутатом Київради поточного IX скликання (обирався від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”), склав свої повноваження народного обранця саме невдовзі після звільнення батька – у березні 2024-го.
Так, 13 травня 2023 року видання “Bihus.Info” у своєму матеріалі “Президентський люкс” оприлюднило дані, що “Київміськбуд” виплачував мільярди гривень фірмам, наближеним до тодішнього керівника цієї компанії – усього більше 3 млрд гривень протягом 2020-2021 років. Серед таких ТОВок журналісти називали у тому числі й вищезгаданий “Ягуар”. Серед іншого, у “Bihus.Info” з’ясували, що родичі та оточення Ігоря Кушніра забудувало розкішними котеджами землю в Козині, яку на початку 2000-х Київрада передала в користування “Київміськбуду”. Йшлося про ділянку площею майже 2 га, яку в своє користування в 2013 року отримала приватна компанії “Лісоргбуд”, серед засновників якої тоді була тітка Оксани Кушнір.
А в липні 2023 року журналісти того ж медіа встановили, що компанія дружини Ігоря Кушніра у 2019-2020 роках придбала французьку фірму, на яку оформлена розкішна вілла на Лазуровому узбережжі з орієнтовною вартістю у 20 млн євро. Також “Bihus.Info” повідомило, що Кушнір із дружиною у травні того ж року підкорив вершину гори Еверест, виїхавши за кордон через стан здоров’я – третю групу інвалідності.
Усі ці історії “вилізли назовні” саме в той період, коли ПрАТ “ХК “Київміськбуд” увійшло в стадію кризи: у 2020 році компанія взялася добудовувати майже два десятки комплексів почившого в бозі “Укрбуду”, але виконати взяті на себе зобов’язання в повному об’ємі не змогла. Наслідком цього стала затримка із будівництвом та введенням в експлуатацію будинків у низці житлових комплексів (ЖК), які в “Київміськбуді” пояснювали в тому числі дефіцитом фінансових ресурсів. У зв’язку з цим забудовник неодноразово клопотав перед урядом і столичною владою щодо виділення коштів на добудову комплексів “Укрбуду” (йшлося про суми від 1 млрд до 2,2 млрд гривень).
Читайте: Корупційні скандали, недобудовані ЖК та інтереси Молчанової: що відбувається з “Київміськбудом”
Родина Кушнірів має пряме чи опосередковане відношення до низки резонансних забудов у столиці. Наприклад, ще у 2019 році Нацполіція розпочала слідство за фактами можливих порушень законодавства при будівництві котеджного містечка (КМ) “InWood” у рекреаційній місцевості на вул. Лісово-Козинській у Конча-Заспі (Голосіївський район Києва). Замовником цієї забудови є ТОВ “Агро-Термін” (співвласник – Ілля Кушнір), а девелопером – компанія “BudCapital”, яку пов’язують із Кушніром-старшим і його бізнес-партнером Вадимом Столаром (народний депутат діючого IX скликання Верховної Ради, обраний від нині забороненої “ОПЗЖ”). Так, правоохоронці вже з’ясували, що ця забудова здійснюється під виглядом реконструкції бази відпочинку, яка, вочевидь, була зведена на цій території самочинно в 90-х роках. Крім того, слідчі встановили, що земельна ділянка під елітним житлом взагалі не призначена для такого будівництва.
ПрАТ “Укрпрофоздоровниця” було зареєстроване у 1999 році, але фактично це акціонерне товариство веде свою історію з 60-х років минулого століття – тоді однойменну спілку було створено Українською республіканською Радою профспілок. Вказане ПрАТ займається утриманням лікувально-оздоровчих закладів ФПУ – низки санаторіїв та курортів. Головою правління “Укрпрофоздоровниці” є Микола Субота, власниками найбільших пакетів акцій – ФПУ (92,9%) і Фонд соціального страхування (7,1%). У свою чергу, ФПУ з 2014 року очолює Григорій Осовий. ГУР Міноборони з серпня 2020 року очолює генерал-лейтенант Кирило Буданов, а Міністерством оборони України з 6 вересня 2023 року керує Рустем Умєров.
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич. Він же з квітня 2021-го по березень 2025-го контролював роботу цього структурного підрозділу столичної мерії в якості заступника голови КМДА. Нагадаємо, Оленича було звільнено з мерії через підозру в земелних махінаціях, про яку йому в лютому 2025 року було повідомлено Національним антикорупційним бюро (НАБУ) в рамках резонансної кримінальної справи, відомої під назвою “Операція “Чисте місто”. Наразі сферу земельних відносин столиці контролює заступник голови КМДА Владислав Андронов.
Фото: колаж КВ
Іван Кулик
КиївВлада