Завищення вартості та фіктивні фірми: Нацполіція розслідує, як “Київтеплоенерго” проводить реконструкцію деаераторів

Завищення вартості та фіктивні фірми: Нацполіція розслідує, як “Київтеплоенерго” проводить реконструкцію деаераторів

КП “Київтеплоенерго” невпинно поповнює колекцію кримінальних справ щодо розтрат і розкрадання бюджетних коштів. Так, в рамках “свіжого” провадження столична Нацполіція встановила, що “махінації” мали місце при реконструкції обладнання (у тому числі деаераторів) на загальну суму 114,1 млн, яку в минулому і цьому році виконувало ТОВ “Атомрембуд”. За версією слідства, при виконанні цих робіт обладнання закуповувалося у сумнівних фірм, його вартість була завищена, а “надлишкові гроші” виводили на суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. Крім того, сторони навіть укладали договори на виконання різних робіт, які не висвітлювалися в системах електронних торгів. В результаті під черговою підозрою ризикує опинитися очільник СП “Київські тепломережі” Василь Деревицький (на колажі праворуч). Останній офіційно вже є обвинувачуваним в рамках іншої кримінальної справи щодо втрати бюджетом Києва понад 1,5 млн гривень. 

Як стало відомо КВ, відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12024100060000932, яке було відкрито 1 травня 2024 року Печерським управлінням Нацполіції Києва. Ця справа була розпочата за фактом можливого вчинення злочину, передбаченого ч.4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення та розтрата коштів, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Що вивчають правоохоронці

11 жовтня 2023 року між структурним підрозділом (СП) “Київські теплові мережі” КП “Київтеплоенерго” і ТОВ “Атомрембуд” (назви підприємств в судових ухвалах по цьому слідству приховані, але встановити їх не складно завдяки назві предмета закупівлі. – КВ) було укладено договір на виконання робіт за об’єктом “Реконструкція деаераторів ВПУ атмосферного типу та вакуумний СТ-2”. Загальна вартість робіт за цією угодою мала скласти 114,1 млн гривень. 

Що цікаво, початкова ціна тендера складала 167 млн гривень, тобто вказана компанія запропонувала свої послуги майже на 32% дешевше, ніж планували в комунальному підприємстві. Втім, за інформацією слідства, посадовці “Київських тепломереж” навіть при цьому “безпідставно завищили вартість матеріалів та обладнання, що призвело до безпідставного перерахування коштів на рахунки ТОВ «Атомрембуд», які у подальшому були перераховані на рахунки суб’єктів господарювання, що мають ознаки фіктивності”.

Зокрема, як встановили правоохоронці, вартість такого обладнання, як “деаераторний бак-накопичувач підживлювальної води місткістю V 65 м³ з внутрішнім та зовнішнім антикорозійним покриттям” була завищена 2 рази в порівнянні з його середньоринковою вартістю. Усього в рамках реалізації вказаної угоди компанія здійснила постачання трьох одиниць такого обладнання на загальну суму 27,3 млн гривень (тобто 9,1 млн за одну “штуку”). Аналогічні завищення цін слідчі встановили і серед інших позицій – як обладнання, так і матеріалів.

Крім того, правоохоронцям стало відомо, що в рамках реалізації вказаного договору ТОВ “Атомрембуд” начебто закуповувало обладнання у “сумнівних” компаній, назви яких в судових ухвалах по даному провадженню не уточнюються. “Начебто” – тому що таку інформацію слідчі з’ясували в результаті аналізу даних податкових документів, а чи відбувалися такі постачання насправді, слідчі прямо не зазначають.

Наприклад, один із вищезгаданих деаераторних баків-накопичувачів був придбаний у неназваної ТОВки, яка є фігурантом кримінального провадження за ч.3 ст. 212 КК України. У даної компанії це обладнання було відсутнє “на приході” – тобто, незрозуміло, за яких обставин воно у неї “з’явилося”. Ще два таких баки та інше обладнання було закуплено в іншої компанії, яка фігурує в іншому слідстві за тією ж статею і яка, до того ж, займається реалізацією одягу. 

“Вказане свідчить, що службовими особами КП “Київтеплоенерго”, внаслідок службової недбалості, безпідставно завищено вартість робіт та послуг при здійсненні обґрунтування розміру витрат, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, та визначено його очікувану вартість по договору підряду від 11 жовтня 2023-го року, що у подальшому призвело до матеріальних втрат підприємства та безпідставного привласнення коштів службовими особами ТОВ “Атомрембуд”, – зазначається в одній із судових ухвал по цій справі.

Завищення вартості та фіктивні фірми: Нацполіція розслідує, як “Київтеплоенерго” проводить реконструкцію деаераторів
Судова ухвала по цьому слідству від 7 червня 2024-го

Але на цьому перелік “гріхів”, які правоохоронці “приписують” посадовцям “Київтеплоенерго” і “Атомрембуду”, не закінчується. Слідчі також встановили, що протягом 2023 року сторони уклали декілька договорів, які не були висвітлені в електронних системах закупівель. Йдеться про угоду щодо капремонту котла на станції тепла (СТ)-1, капремонту ще одного котла на одному з об’єктів “Київтеплоенерго”, а також головного корпусу все тієї ж СТ-1, який було пошкоджено в результаті ракетного удару. 

Також досудовим розслідування встановлено, що службові особи ТОВ «Атомрембуд» причетні до “протиправної діяльності із штучного формування податкового кредиту з ПДВ та валових витрат шляхом документального оформлення по бухгалтерському та податковому обліках даних про нібито придбання товарно-матеріальних цінностей, а також незаконної конвертації безготівкових грошових коштів у готівку через ряд підконтрольних їм підприємств з ознаками «транзитності» та «фіктивності», пов`язаних єдиними фінансово-грошовими потоками, банківським установами, ІР-адресами”.

“Зазначене підтверджує, що посадовці СП “Київські тепломережі” КП “Київтеплоенерго” і ТОВ «Атомрембуд» із штучно створеними підприємствами із ознаками «транзитності» та «фіктивності» увійшли в злочинну змову. І під час формування вартості закупівлі на виконання ремонтних робіт посадовими особами комунального підприємства умисно завищено обсяги та вартість робіт, внаслідок чого підконтрольні суб`єкти господарювання мають можливість укладати договори за цінами, значно вищими ринкових – з метою особистого збагачення”, – повідомляється в одній із судових ухвал по даному слідству.

7 червня 2024 року Печерський суд Києва, за клопотанням місцевої окружної прокуратури, надав правоохоронцям дозвіл на доступ до документів, які зберігаються в офісі ТОВ “Аторембуд” і які мають допомогти слідчим встановити усі обставини цієї справи. Йдеться про проєктно-кошторисну документацію до договору про виконання робіт за об`єктом «Реконструкція деаераторів ВПУ атмосферного типу та вакуумний СТ-2», договори щодо технічного і авторського нагляду при реалізації зазначеного проєкту, товарні чеки, видаткові накладні та інші документи щодо закупівлі цим підрядником товарно-матеріальних цінностей для виконання вказаної угоди тощо.

Того ж дня той же суд дозволив слідчим та прокурорам вилучити документи з офісів низки компаній, з якими співпрацювало ТОВ “Атомрембуд” – договорів купівлі-продажу обладнання, комерційних пропозицій, листувань тощо.

Про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Атомрембуд” було зареєстроване у липні 2013 року. Його керівником зазначено Сергія Вронського, засновником та кінцевим бенефіціаром – киянина Олександра Лисого.

За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity Project, вказана компанія перемагала лише в тендерах, які проводить КП “Київтеплоенерго”. Усього сторони уклали 8 договорів на загальну суму 415,6 млн гривень.

Як неодноразово повідомляла КВ, сфера теплопостачання та конкретно діяльність КП “Київтеплоенерго” є постійним об’єктом претензій з боку громадськості, представників влади різних рівнів, різних держструктур та правоохоронних органів. Серед головних причин для критики – сумнівне використання бюджетних коштів, яке не призводить до поліпшення стану інженерних мереж та обладнання

Нагадаємо, на початку 2023 року Держаудитслужба повідомила, що дане підприємство за 3,5 роки наробило порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. Майже третину загальної суми порушень – 7,7 млрд гривень – склали втрати тепла і води внаслідок критичного стану мереж. Серед іншого: незаконні витрати коштів без підтверджуючих документів, завищення вартості замовлених робіт, сумнівне “успадкування” боргів ПАТ “Київенерго”, переплати при закупівлях газу, нарахування “зайвих грошей” своїм працівникам тощо. 

Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”

Зважаючи на такий “букет” проблем, аудитори запропонували Віталію Кличку розглянути питання покарання винних, кадрових змін в керівництві “Київтеплоенерго” та зобов’язати дане КП відшкодувати збитки. Втім, міська влада обрала іншу тактику – опосередковано звинуватила “ревізорів” в упередженості та заявила про намір оскаржити їхні дії в суді. Жоден посадовець “Київтеплоенерго і відповідних структур КМДА після цього не постраждав. 

Читайте: Директор КП “Київтеплоенерго” В’ячеслав Бінд безпідставно отримав нарахувань і премій на суму 1,4 млн гривень

Як нещодавно повідомляла КВ, Нацполіція в рамках ще одного “свіжого” кримінального провадження встановила, що протягом 2022-2023 років внаслідок деяких закупівель КП “Київтеплоенерго” різних деталей, обладнання і робіт цьому підприємству було нанесено збитки на суму близько 136 млн гривень. Слідчі з’ясували, що тендерна документація прописувалася “комунальниками” таким чином, щоб до торгів допускалися не усі бажаючі, а лише “правильні” постачальники та підрядники – таких правоохоронці нарахували 6. При цьому, в подальшому ці суб’єкти господарювання, ймовірно, завищували вартість своїх послуг до 40%, а також отримували більше коштів, ніж було передбачено договорами внаслідок укладання додаткових угод. 

Читайте: Збитки на 136 млн гривень: Нацполіція “спіймала” посадовців “Київтеплоенерго” на масових “розпилах” бюджету

Також Нацполіція наразі вивчає ще одну схему заволодіння бюджетними коштами, яка, ймовірно, мала місце при здійсненні закупівель КП “Київтеплоенерго”. Правоохоронці вважають, що з 2021 року це підприємство за завищеними цінами закупило у ТОВ “УТМК Трейд” різних товарів (переважно спецодяг) на суму понад 30 млн гривень, і надалі частина цих коштів була розкрадена через чотири десятки підприємств з ознаками фіктивності. Наразі слідчі вже встановили коло осіб, які можуть бути причетними до таких дій – зокрема, йдеться про поки що неназвану громадянку, яка допомагала виводити фінансові ресурси міської скарбниці у тіньовий сектор економіки. Нещодавно у неї вдома було проведено обшук, під час якого були вилучені грошові кошти і гаджети – останні можуть допомогти правоохоронцям у розслідуванні, задля чого буде проведена спеціальна судова експертиза. 

Читайте: Правоохоронці виявили можливу корупцію при закупівлях “Київтеплоенерго” спецодягу у ТОВ “УТМК Трейд”

Подібних скандальних історій про діяльність “Київтеплоенерго” дуже багато. А надалі, мабуть, буде ще більше, бо міська влада, не змінюючи “алгоритми” роботи цього КП,  декларує необхідність модернізації енергетичної галузі столиці та виділення на такі потреби дуже значних обсягів додаткового бюджетного та “позабюджетного” фінансування.

Так, вже під час масштабної війни, у лютому 2023 року, Київрада затвердила Схему теплопостачання міста на період до 2030 року. Відповідно до неї, КП “Київтеплоенерго” було дозволено у найближчі роки освоїти 115,3 млрд гривень з різних джерел (міський бюджет, кредити тощо) на модернізації систем генерації теплової енергії та її транспортування. При цьому, ніяких інноваційних підходів передбачено не було. В КМДА заявляли, що ця Схема розроблялася ще до повномасштабної війни і потребує доопрацювання, але займатися цим чиновники тоді пообіцяли вже “після перемоги”.

Читайте: Нагріти руки чи обігріти місто: затверджено Схему теплопостачання столиці до 2030 року

При цьому, на пленарному засіданні, яке відбулося 16 травня 2024 року, Київрада, всупереч затвердженій Схемі теплопостачання Києва до 2030 року, прийняла ще одне важливе рішення. Його суть у тому, щоб за 12-15 років і 1,2 млрд євро докорінно модернізувати та децентралізувати галузь енергетики Києва. Йдеться про перехід на т.зв. “розподілену когенерацію” – коли ТЕЦ і котельні міста, які підпорядковані КП “Київтеплоенерго”, вироблятимуть і тепло, і електроенергію, які постачатимуться переважно в межах якоїсь конкретної території. Зокрема, тепер передбачається встановлення відповідного обладнання на трьох діючих столичних ТЕЦ та 11 котельнях, а також будівництво ще трьох нових ТЕЦ. На цій же “пленарці”, в рамках затвердження нової “енергетичної конституції столиці” депутати Київради також проголосували за збільшення статутного капіталу “Київтеплоенерго” ще на 2,5 млрд гривень (він зросте до 7,8 млн гривень). 

Читайте: У Києві вирішили зайнятися модернізацією енергетичного сектора

СП “Київські тепломережі” є найбільшим структурним підрозділом КП “Київтеплоенерго”,  який відповідальний за цілий спектр робіт – від виробництва теплової енергії на теплоджерелах до її транспортування і розподілу у будинки. Його директором є Василь Деревицький. Коли саме останнього було призначено на цю посаду, у відкритих джерелах точної інформації немає. Втім, на чолі даного підрозділу цей посадовець перебуває як мінімум декілька років. Про це, зокрема, свідчить той факт, що саме Василь Деревицький є одним із обвинувачених по справі щодо нанесення збитків міській громаді на суму понад 1,5 млн гривень при здійсненні в 2019 році капремонту аварійної ділянки теплової мережі на вул. Антонова, замовником якого було вказане СП. Йому офіційно інкримінується службова недбалість. 

КП “Київтеплоенерго” з 22 грудня 2018 року керує В’ячеслав Бінд (на колажі ліворуч). Це підприємство підпорядковане Департаменту ЖКІ КМДА, який з 17 липня 2017 року очолює вищезгаданий Дмитро Науменко. Останній, до речі, наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів на суму 1,19 млн гривень при будівництві водопроводу на вул. Зрошувальній. Сферу ЖКГ у Києві з 2014 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Читайте: КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Гроші для чиновників: у КМДА відзвітувалися про виконання бюджету міста у першому півріччі 2024 року
Гроші для чиновників: у КМДА відзвітувалися про виконання бюджету міста у першому півріччі 2024 року
09:00 Столична влада відзвітувалася про виконання у першій половині поточного року бюджету міста-2024 та Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР). Ситуація така, що дохідна…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
09:00 В останній місяць літа поточного року столиця неабияк активізувалася в облаштуванні укриттів – на це пішло чверть всіх серпневих замовлень міста, які сягнули…
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
09:00 Обслуговуючий кооператив (ОК) “Гайок-МІ” в рамках двох судових справ намагається скасувати рішення Київради від 2012 року про відведення 723,69 га землі в постійне…
Banner
QlU7mDx4