Збитки на 136 млн гривень: Нацполіція “спіймала” посадовців “Київтеплоенерго” на масових “розпилах” бюджету

Збитки на 136 млн гривень: Нацполіція “спіймала” посадовців “Київтеплоенерго” на масових “розпилах” бюджету

Столична Нацполіція в рамках “свіжого” кримінального провадження розслідує факти масових “бюджетних розпилів” посадовцями КП “Київтеплоенерго”. За попередньою інформацією, протягом 2022-2023 років внаслідок деяких закупівель цим підприємством різних деталей, обладнання і робіт йому було нанесено збитки на суму близько 136 млн гривень. Слідчі з’ясували, що тендерна документація прописувалася “комунальниками” таким чином, щоб до торгів допускалися не усі бажаючі, а лише “правильні” постачальники та підрядники – таких правоохоронці нарахували 6. При цьому, в подальшому ці суб’єкти господарювання, ймовірно, завищували вартість своїх послуг до 40%, а також отримували більше коштів, ніж було передбачено договорами внаслідок укладання додаткових угод. Все це відбувається на фоні прийняття КМДА і Київрадою рішень щодо виділення “Київтеплоенерго” значного додаткового фінансування на “підвищення енергетичної стійкості столиці”.

Як стало відомо КВ, столичні правоохоронці наразі вивчають факти масового заволодіння бюджетними коштами при здійсненні закупівель комунальним підприємством (КП) “Київтеплоенерго”.

Слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12024100060000583, яке було відкрито Печерським управлінням Нацполіції Києва 15 березня 2024 року. Ця справа розслідується за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – розтрата і привласнення майна, шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в умовах воєнного стану.

Що “знайшли” слідчі

У ході цього слідства правоохоронців зацікавили закупівлі, які проводилися “Київтеплоенерго” протягом 2022-2023 років.

Так, зокрема, йдеться про закупівлю цим підприємством кранів, засувок, затворів та муфт на загальну суму 143,7 млн гривень у чотирьох суб’єктів господарювання – ТОВ «Гранд-Арма» (57,7 млн), ТОВ «Виробничо-інжинірингова фірма (ВІФ) Етна» (37 млн), ТОВ «Етна-Індастрі» (38,8 млн) та ТОВ «Девелоперські рішення» (колишня назва – ТОВ «Гарант Інжиніринг», 10,2 млн).

Нацполіція встановила, що при реалізації цих договорів вартість кожного з видів товару була завищена орієнтовано на 40%. При цьому, з метою виведення грошових коштів з КП “Київтеплоенерго” та маскування злочинних дій “вказані суб’єкти господарської діяльності здійснювали договірні відносини між собою”, і саме під час цих фінансово-господарських операцій суттєво зростала вартість відповідних товарів. Наприклад, КП «Київтеплоенерго» придбало у ТОВ «Гранд Арма» сталеві фланцеві стандартнопрохідні крани для води DN100 і PN1 за ціною 7,3 тис. гривень за одну одиницю. Разом з тим, ця компанія, яка не є виробником такої продукції, раніше придбала такі ж крани у іншого постачальника “Київтеплоенерго” – вищезгаданого ТОВ «ВІФ Етна» – за ціною 3 тис. гривень “за штуку”.

Також в рамках цієї справи правоохоронці звернули увагу на договір щодо постачання парового котла, який було укладено між КП “Київтеплоенерго” і ТОВ “Веста Білдінг” 20 червня 2022 року. Згідно з цією угодою, компанія мала отримати за свої послуги 23 млн гривень, але, за інформацією правоохоронців, у результаті “Київтеплоенерго” перерахувало їй 11,7 млн гривень.

Серед іншого, слідчих зацікавило те, що більшу частину цієї суми – 8,7 млн гривень – ТОВ “Веста Білдінг” перерахувало виробнику такого обладнання ТОВ «Монастирищенський котельний завод» за “часткову закупівлю”. Що саме правоохоронці мають на увазі під словом “частково”, в судовій ухвалі по цьому провадженню не уточнюється. Разом з тим, за інформацією слідства, це свідчить про те, що “різниця на операції” становить 2,8 млн гривень, а на “загальній вартості” – 5,6 млн гривень. Тобто, схоже, йдеться про те, що і ТОВ “Веста Білдінг” як постачальник парового котла, і ТОВ «Монастирищенський котельний завод» як його виробник завищили вартість цього обладнання. 

Також слідчим стало відомо, що ТОВ «Веста Білдінг» здійснило перерахування коштів у сумі 9,3 млн грнивень на ТОВ «Вазум» та у сумі 6 млн гривень на ТОВ «Амод», яке є фігурантом кримінального провадження за ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків). Можливо, в даному випадку правоохоронці мали на увазі “власні” кошти “Вести Білдінг”, а не ті, які ця компанія отримала від “Київтеплоенерго”. Слідчі не уточнили, в чому саме а даному випадку полягає порушення, але, ймовірно, йдеться про те, що такі перерахування коштів дозволяли їх у подальшому “виводити”.

Крім того, в полі зору Нацполіції опинилися договори щодо капітального ремонту котла N 5 СТ-1 і капітального ремонту з проведенням аварійно-відновлювальних робіт головного корпусу СТ-1. Ці угоди були укладені між КП “Київтеплоенерго” і ТОВ “Атомрембуд” у листопаді та грудні 2023 року, а загальна вартість робіт за вказаними договорами мала б скласти 135 млн гривень. Втім, за інформацією правоохоронців, надалі в результаті укладання додаткових договорів до вказаних угод вартість робіт зросла до 167 млн гривень, які надалі були перераховані “Атомрембуду”. Що цікаво, ця компанія була єдиним учасником відповідних тендерів, а вартість цих робіт, як вважають у Нацполіції, була завищена на 30-40%. При цьому, в подальшому частину отриманих від “Київтеплоенерго” коштів в сумі 51,9 млн гривень “Атомрембуд” перерахував двом компаніям – вищезгаданому ТОВ “Вазум” і ТОВ “Курс Тітан”.

Правоохоронці, проаналізувавши усі вищевказані тендери, виявили, що умови цих торгів були “штучно створені під конкретних учасників”, яким у “Київтеплоенерго” надають перевагу. Йшлося про те, що посадовці цього КП, готуючи тендерну документацію, намагалися обмежити участь в закупівлях інших компаній “шляхом внесення до цієї документації дискримінаційних умов”. Тобто, таких умов закупівель, які інші постачальники, “невигідні” посадовцям “Київтеплоенерго”, не могли б виконати. Це, зокрема, дозволило “Київтеплоенерго” закупити паровий котел не у його безпосереднього виробника, а у відповідної “потрібної” фірми.

Усього, за версією слідства, під час реалізації усіх вищезгаданих договорів комунальному підприємству “Київтеплоенерго” було нанесено збитки на суму 136 млн гривень – завдяки завищенню цін на товари і роботи, а також подальшого перерахування грошових коштів на рахунки “підконтрольних суб’єктів господарювання”.

https://drive.google.com/file/d/1pZAKEvuK5svOv_ifedC7jlDBxCrG2SOV/view?usp=sharing

Збитки на 136 млн гривень: Нацполіція “спіймала” посадовців “Київтеплоенерго” на масових “розпилах” бюджету

Скріншот судової ухвала по цьому слідству від 9 травня 2024-го

26 квітня 2024 року слідчі Нацполіції провели обшуки в адміністративних будівлях “Київтеплоенерго” на вул. Івана Франка, 5 і на вул. Мокрій, 15 (колишня вул. Кудряшова). Під час них було вилучено низку документів (оригінали договорів щодо постачання товарів, видаткові накладні, оборотно-сальдові відомості тощо) і системний блок комп’ютера. Надалі, 9 травня, Печерський районний суд наклав арешт на це майно – задля його збереження в якості речових доказів по цьому кримінальному провадженню.

Про фігурантів

За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity Project, більшість вищезгаданих підрядників і постачальників КП “Київтеплоенерго” є активними учасниками тендерів, які проводе це підприємство. Усього на їхньому рахунку 71 договір на загальну суму близько 745 млн гривень. Найбільше коштів від “Київтеплоенерго”, схоже, отримало ТОВ “Атомрембуд” – ця компанія уклала з вказаним КП 7 угод на суму 407,8 млн гривень. Далі йдуть ТОВ “Етна-Індастрі” (7 договорів на 143,4 млн), ТОВ “ВІФ Етна” (17 договорів на 80,7 млн), ТОВ “Гранд-Арма” (34 договори на 52,5 млн), ТОВ “Девелоперські рішення” (5 договорів на 33,9 млн) і ТОВ “Веста Білдінг” (вищезгаданий один договір на 23 млн гривень).

Як неодноразово повідомляла КВ, сфера теплопостачання та конкретно діяльність КП “Київтеплоенерго” неодноразово була об’єктом критики з боку громадськості та представників влади різних рівнів.

Так, у 2020 році депутати столичної міськради звернули увагу на те, що КП “Київтеплоенерго”, схоже, приховує інформація стосовно того, як ним були витрачені 2,3 млрд гривень статутного фонду, сформованого за рахунок міського бюджету. Зокрема, у підприємстві повідомили, що на закупівлю теплової енергії пішло 350 млн гривень, які, мовляв, потрібно списати. Проте у відповідях на запити депутатів Київради йдеться про те, що понад 50% цих коштів КП отримало назад у вигляді оплати послуг населенням. 

Читайте: “Киевтеплоэнерго” уличили в нецелевом использовании 600 млн гривен

А у 2021 році стало відомо, що КП “Київтеплоенерго” щорічно витрачає сотні мільйонів гривень на ремонт та модернізацію тепломереж міста, але їхній стан з 2018 року (зазначалось, що на той час 80% мереж перебували у критичному стані) зовсім не покращується. У Верховній Раді, яка вивчала ці питання, припустили, що йде просто маніпуляція з показниками, щоб “вічно” списувати кошти на цю статтю витрат без оцінки ефективності вкладень.

Читайте: “Киевтеплоэнерго” искусно поддерживает изношенность теплосетей столицы на уровне 80%

Нагадаємо також, що діяльність цього підприємства супроводжується регулярними скандалами через сумнівне використання бюджетних коштів. 

Так, на початку 2023 року в Держаудитслужбі повідомили, що дане підприємство за 3,5 роки наробило порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. Майже третину загальної суми порушень – 7,7 млрд гривень – склали втрати тепла і води внаслідок критичного стану мереж. Серед іншого: незаконні витрати коштів без підтверджуючих документів, завищення вартості замовлених робіт, сумнівне “успадкування” боргів ПАТ “Київенерго”, переплати при закупівлях газу, нарахування “зайвих грошей” своїм працівникам тощо. 

Читайте: Директор КП “Київтеплоенерго” В’ячеслав Бінд безпідставно отримав нарахувань і премій на суму 1,4 млн гривень

Зважаючи на такий “букет” проблем, аудитори запропонували Віталію Кличку розглянути питання покарання винних, кадрових змін в керівництві “Київтеплоенерго”, зобов’язати дане КП відшкодувати збитки. Втім, міська влада обрала іншу тактику – опосередковано звинуватила “ревізорів” в упередженості та заявила про намір оскаржити їхні дії в суді.

Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”

Також нагадаємо, що Нацполіція наразі вивчає факти можливої розтрати бюджетних коштів посадовцями КП “Київтеплоенерго”, які в 2022 році закупили для бюджетних закладів столиці дизельні транспортабельні котельні на суму 112,7 млн гривень. Розмір втрат ще встановлюється. При цьому, слідчі вважають, що фінансові ресурси привласнювались за допомогою постачальника обладнання ТОВ “Укренергопром”, який конвертував кошти в готівку та розподіляв між учасниками схеми. Найближчим часом правоохоронці планують також з’ясувати, чи відповідають закуплені котельні нормам законодавства та державним стандартам.

Читайте: Чергові “бюджетні розпили”: Нацполіція вивчає минулорічні закупівлі КП “Київтеплоенерго”

Не дивлячись на усі ці скандальні історії, міська влада регулярно декларує необхідність модернізації енергетичної галузі столиці та виділення на такі потреби значних обсягів бюджетного та “позабюджетного” фінансування.

Так, вже під час масштабної війни, у лютому 2023 року, Київрада затвердила Схему теплопостачання міста на період до 2030 року. Відповідно до неї, КП “Київтеплоенерго” було дозволено у найближчі роки освоїти 115,3 млрд гривень з різних джерел (міський бюджет, кредити тощо) на модернізації систем генерації теплової енергії та її транспортування. При цьому, ніяких інноваційних підходів передбачено не було. Було зазначено, що за ці кошти, зокрема, будуть будувати дві нові ТЕЦ в Голосіївському і Дарницькому районах, встановлювати нові когенераційні потужності на існуючих ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, будувати та реконструювати районні котельні, модернізувати 573 км проблемних ділянок тепломереж (аварійні труби та ті, що прокладені з порушенням нормативних вимог) тощо. В КМДА заявляли, що ця Схема розроблялася ще до повномасштабної війни і потребує доопрацювання, але займатися цим чиновники тоді пообіцяли вже “після перемоги”.

Читайте: Нагріти руки чи обігріти місто: затверджено Схему теплопостачання столиці до 2030 року

При цьому, на пленарному засіданні, яке відбулося 16 травня 2024 року, Київрада, всупереч затвердженій Схемі теплопостачання Києва до 2030 року, вирішила за 12-15 років і 1,2 млрд євро докорінно модернізувати та децентралізувати галузь енергетики Києва. Йдеться про перехід на т.зв. “розподілену когенерацію” – коли ТЕЦ і котельні міста, які підпорядковані КП “Київтеплоенерго”, вироблятимуть і тепло, і електроенергію, які постачатимуться переважно в межах якоїсь конкретної території. Зокрема, тепер передбачається встановлення відповідного обладнання на трьох діючих столичних ТЕЦ та 11 котельнях, а також будівництво ще трьох нових ТЕЦ. На цій же “пленарці”, в рамках затвердження нової “енергетичної конституції столиці” депутати Київради також проголосували за збільшення статутного капіталу “Київтеплоенерго” ще на 2,5 млрд гривень (він зросте до 7,8 млн гривень). 

Читайте: У Києві вирішили зайнятися модернізацією енергетичного сектора

Тобто, “Київтеплоенерго”, яке з усіх боків звинувачують в неефективному використанні коштів, в любому випадку в найближчі роки будуть “накачувати” бюджетними грошима. Чи будуть вони розкрадатися у великих масштабах, і чи зможуть правоохоронці це довести в суді, щоб винні були покарані, покаже час.  

КП “Київтеплоенерго” з 22 грудня 2018 року керує В’ячеслав Бінд (на колажі). Це підприємство підпорядковане Департаменту ЖКІ КМДА, який з 17 липня 2017 року очолює вищезгаданий Дмитро Науменко. Останній, до речі, наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів на суму 1,19 млн гривень при будівництві водопроводу на вул. Зрошувальній. Сферу ЖКГ у Києві з 2014 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Читайте: КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

Фото: КВ

Іван Кулик

 

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4