Зменшення “цивільних” витрат: Київрада вчергове відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку на 2024 рік

Зменшення “цивільних” витрат: Київрада вчергове відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку на 2024 рік

Київрада вчергове внесла зміни до бюджету міста-2024, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР) у розрізі видатків на 2024 рік. Таким чином, столична міськрада до 12,9 млрд гривень скоротила дефіцит скарбниці, збільшивши дохідну частину до 87,8 млрд гривень, а видаткову зменшивши – до 100,7 млрд гривень. Зокрема, керівництво Києва скоротило витрати на капітальні ремонти теплових мереж, придбання трамвайних вагонів, на реконструкцію об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства, на технічне переоснащення СП “Завод “Енергія” тощо. Разом з тим, депутатський корпус погодив збільшення витрат на реалізацію програми “Захисник Києва” на 2022-2025 роки – на 300 млн гривень. Цього разу обговорення коригувань двох головних фінансових документів столиці пройшло без скандалів та дискусій – народні обранці лише погодили декілька правок і не стали висловлювати претензії до запропонованих мерією змін.

Як стало відомо КВ, 31 жовтня 2024 року столична міськрада внесла чергові зміни зміни до бюджету Києва на 2024 рік та ПЕСР Києва на 2024-2026 роки. 

Відповідні проєкти рішень №08/231-1603/ПР (суб’єкти подання – міський голова Києва Віталій Кличко і Департамент економіки та інвестицій КМДА) і №08/231-1604/ПР (суб’єкти подання – Віталій Кличко і Департамент фінансів КМДА) були зареєстровані в Київраді 9 вересня 2024 року. У сесійній залі за погодження цих документів проголосували 72 та 73 депутати відповідно.

Згідно з ухваленими змінами, доходи бюджету Києва у 2024 році мають скласти 87,8 млрд гривень. У порівнянні з попередньою редакцією бюджету це показник збільшився на 1,2 млрд гривень. У свою чергу, видаткова частина бюджету тепер має становити 100,7 млрд гривень, що на 26 млн гривень більше, ніж було передбачено “останнім” варіантом головного фінансового документу столиці. Таким чином, на сьогодні дефіцит міського бюджету Києва складає близько 12,9 млрд гривень. 

Збільшення дохідної частини бюджету-2024 міська влада, зокрема, планує досягти за рахунок зростання надходжень податку та збору на доходи фізичних осіб – на суму трохи більше 1 млрд гривень. Серед іншого, до столичної скарбниці надійшли або мають надійти низка субвенцій з державного бюджету, у т.ч. субвенція на харчування школярів та субвенція на виплату компенсацій за житло ветеранам війни, а тому ці надходження також мали бути відображені як доходи.

Що стосується видаткової частини бюджету Києва, то керівництво міста, серед іншого, вирішило зменшити обсяги фінансування низки галузей життєдіяльності. Так, з капітальних ремонтів теплових мереж було “знято” 50,2 млн гривень, з видатків на відновлення об’єктів житлово-комунального господарства, пошкоджених і знищених в результатів збройної агресії – 70,4 млн, з видатків на придбання трамвайних вагонів – 223,2 млн тощо. Також на Хрещатику, 36 зменшили видатки на “централізовані заходи з лікування онкохворих” та “інші програми та заходи у сфері охорони здоров’я” на загальну суму 278,1 млн гривень і направили ці кошти на придбання обладнання для медичних закладів міста.

Крім того, вже у сесійній залі, під час внесення правок до вказаного проєкту рішення, депутатський корпус підтримав збільшення витрат на реалізацію міської цільової програми “Захисник Києва” на 2022-2025 роки на 300 млн гривень. Ці кошти буде передано Міністерству оборони України в якості субвенції – від міського до державного бюджетів. 

У свою чергу, згідно з коригуваннями ПЕСР, Київрада зменшила обсяги її фінансування на поточний рік на суму понад 264,8 млн гривень – з 18,9 млрд до 18,6 млрд. Із них 10,05 млрд гривень планується витратити на проведення капітальних ремонтів, решту 8,6 млрд – на капітальні вкладення (реконструкція та будівництво різних об’єктів). Крім того, у сесійній залі частково були перерозподілені видатки між різними напрямками робіт. Відповідно, усі ці зміни були зафіксовані і в бюджеті Києва на 2024 рік.

Зокрема, згідно з цими змінами, на 85,9 млн гривень було зменшено видатки на реконструкцію об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства із впровадженням частотного регулювання (кошторис реалізації цього заходу в 2024-ому зменшився з 274,2 млн до 188,6 млн), на 28,9 млн – на будівництво колумбарних стін “Київського крематорію” (з 28,9 млн до 3 тис.), на 24,2 млн – на реконструкцію ділянок теплової мережі по вул. Діловій (з 58 млн до 33,7 млн), на 8,4 млн – на технічне переоснащення СП “Завод “Енергія” в частині системи очищення димових газів (зі 116,1 млн до 107,7 млн) тощо.

Зазначимо, що затвердження цих проєктів рішень відбулося майже без обговорення – народні обранці та чиновники КМДА лише внесли декілька правок до кожного з них “з голосу”. Така ситуація є незвичною – зазвичай обговорення подібних документів “розтягується” на десятки хвилин або навіть години. Разом з тим, зважаючи на ці правки, деякі з вищезазначених цифр є орієнтовними, і встановити повний перелік змін у видатковій та дохідній частинах бюджету та пунктах ПЕСР буде можливо лише після публікації кінцевих варіантів ухвалених Київрадою рішень.

Як повідомляла КВ, фактично “мирний” бюджет Києва на поточний 2024 рік було затверджено рішенням міськради №7531/7572 від 14 грудня 2023 року. Згідно з ним, дохідна частина міської скарбниці мала скласти 72,6 млрд гривень, а видаткова – 85,3 млн гривень. 

Читайте: “За законами мирного часу”: Київрада ухвалила бюджет-2024 та нову Програму соцекономрозвитку

Надалі, протягом січня-вересня 2024 року, Київрада п’ять разів вносила зміни до бюджету міста на 2024 рік, збільшивши його дохідну частину до 87,5 млрд гривень, а видаткову – до 101,2 млрд гривень. Зокрема, керівництво столиці збільшувало обсяги фінансування програми “Захисник Києва”, на яку в початковому варіанті бюджету було передбачено лише 13 млн гривень, передбачило додаткові кошти на різні виплати військовослужбовцям, виділило більше фінансових ресурсів на ремонти доріг та реконструкцію ліфтового господарства тощо. 

Крім того, у день затвердження бюджету, 14 грудня 2023-го, міськрада також погодила нову Програму економічного та соціального розвитку, яка прийшла на зміну “старій” (2021-2023 роки) і яка розрахована на період на 2024-2026 роки (рішенням Київради №7530/7571). У її початковому варіанті було передбачено 13,3 млрд гривень на виконання різних інфраструктурних проєктів. 

Міська влада поки що вже тричі коригувала ПЕСР – у квітні, червні та вересні 2024-го до неї, зокрема, були внесені правки щодо виділення додаткових коштів за рахунок вільних залишків минулорічного бюджету та перерозподілу фінансових ресурсів між різними напрямами. Завдяки цьому її кошторис на поточний рік зріс до 18,9 млрд гривень.

Читайте: Більше коштів на армію та Подільсько-Воскресенський міст: Київрада відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку

Нещодавно міська влада відзвітувалася про виконання у першій половині поточного року цих двох головних фінансових документів Києва. Ситуація така, що дохідна і видаткова частина міської скарбниці, порівняно з аналогічним періодом минулого року, значно зросла – склала 48,3 млрд і 30 млрд гривень відповідно. Що цікаво, до бюджету надійшло на 21,1% більше коштів від сплати орендної плати за землю та земельного податку, ніж заплановано, хоча збільшення нормативної вартості столичних земель і було відтерміновано. 

Також цікавим є і значне зростання видатків на утримання “чиновницького апарату” і депутатів Київради – на це було витрачено 1,6 млрд гривень (5,4% від усіх видатків), що на 404,1 млн гривень більше, ніж в аналогічному періоду 2023-го. Що стосується звіту про виконання стратегічних і оперативних цілей ПЕСР, то тут чиновники себе перевершили. Вони вже давно не діляться з платниками податків інформацією стосовно відсотку реалізації цих цілей, а тепер навіть припинили вказували “виконано” чи “не виконано”.

Читайте: Гроші для чиновників: у КМДА відзвітувалися про виконання бюджету міста у першому півріччі 2023 року

Нагадаємо, Департамент економіки та інвестицій КМДА з 16 лютого 2018 року очолює Наталія Мельник. Департаментом фінансів КМДА з 2012 року керує Володимир Рєпік. Діяльність цих структурних підрозділів контролює перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4