До кінця 2024 року “Інтергал-Буд” планує ввести в експлуатацію ще 200 тисяч квадратних метрів житла, – комерційна директорка Анна Лаєвська

Основні гравці столичного будівельного ринку попри війну бачать у 2024 році можливості для розвитку. Основні надії покладаються на житлову нерухомість, обережний оптимізм – на сектор комерційної нерухомості. Про можливості девелоперів під час триваючої воєнної агресії, нові об’єкти, адаптацію до обстрілів та прогнози по змінах цін на квадратні метри новобудов, КВ розповіла комерційна директорка “Інтергал-Буд” Анна Лаєвська.

КВ: В умовах воєнного стану люди часто побоюються вкластись в житло, адже існують приклади забудовників які, на жаль, збанкрутіли. Як заспокоювати клієнтів, які є гарантії добудови?

Анна Лаєвська: Ми завжди озвучуємо, скільки компанія працює на ринку, й пригадуємо в які саме періоди ми продовжували успішно працювати. “Інтергал-Буд” вийшов на столичний ринок у 2009 році, коли була фінансова криза, а 90% майданчиків були зупинені. Ми ж у цей період навпаки активно будували й продавали, пропонували перші квартири з ремонтом від забудовника. Потім був 2014 рік, стрибки валютного курсу, початок війни на сході України, і ми все одно будували. Й зараз будуємо, відновили роботу одними з перших, у травні 2022 року. На сьогоднішній момент майже всі наші столичні об’єкти запущені до будівництва, навіть розпочаті нові. Життя та практика є найбільш вагомим доказом, що ми є надійним забудовником.

КВ: З якими ризиками стикаються в столиці забудовники?

Анна Лаєвська: Як тільки ми відновили будівництво ми розбили наші комплекси на декілька пускових черг для того, щоб забезпечити максимально швидке введення в експлуатацію та добудову. Враховували відсоток готовності, відповідно, першими завершили ті будинки, де залишалось 3-6 місяців до введення в експлуатацію. На сьогоднішній момент відновили будівництво у Києві та на Заході України, очікуємо можливості відновити будівництво й в Одесі, тому що в нас там також є два проєкти. Загалом, основні виклики, з якими ми зіткнулися, це, по-перше, логістика: брак будівельних матеріалів та базових комплектуючих, через те, що були порушені традиційні транспортні ланцюги. Зупинили роботу, або були зруйновані деякі заводи, які є основними постачальниками матеріалів. Нам потрібно було займатися пошуком нових контрагентів, частковим імпортозаміщенням.

А, по-друге, дуже велика проблема – це дефіцит кадрів, тому що на сьогоднішній момент підрядні організації втратили приблизно 30% людей. Багато людей були призвані до лав ЗСУ. Є проблема з тим, що немає бронювання на будівельному ринку, хоча Офіс Президента нам обіцяє, що дуже скоро буде така можливість. Тому ми дуже чекаємо відповідну постанову, яка нам це дозволить. За ці два роки проблеми суттєво не змінилися. Так само існують затримки з постачанням, брак робочих рук і, відповідно, зростання цін як на матеріали, так і на роботи. У нас собівартість вже виросла на 40-50% по новим об’єктам. І ця тенденція зберігається. Очікуємо, що собівартість буде зростати і питання кадрового ресурсу буде загострюватися. Зараз заміщуємо частину посад жінками, вони активно навчаються будівельним робітничим спеціальностям. Залучаємо підрядників з інших регіонів України.  Домовляємося з новими бригадами, щоб вони до нас приїжджали в Київ, забезпечуємо їм проживання. Намагаємося втримати людський потенціал. 

КВ: Деякі девелопери розмірковують про залучення робочої сили з-за кордону. Чи розглядаєте ви таку можливість?  

Анна Лаєвська: Ми розглядаємо таку можливість, але я думаю, ближче до завершення війни. На поточний момент мало робітників з інших країн готові приїжджати на роботу до України, вбачають безпекові ризики. Плюс, розцінки досить високі, порівняно з місцевою робочою силою. Поки що, наші будівництва забезпечені робітниками. Якщо ми побачимо ще більший дефіцит і в нас буде наростати ця проблема, то звичайно будемо про це думати. Ми вже вели перемовини стосовно робітників з Казахстану, були пропозиції від наших партнерів на ринку стосовно робочої сили з країн Європи, також обговорювали варіанти з Індії та Туреччини. Знову ж таки, я думаю, що це буде відбуватися по мірі необхідності. 

КВ: Як змінюються вимоги до житла під впливом загрози обстрілів? Чи будуються укриття в комплексах?

Анна Лаєвська: Насправді, нам не довелося суттєво змінювати проєкти у зв’язку з війною, тому що в наших комплексах майже всюди були передбачені підземні паркінги, які можуть слугувати укриттями, або цокольні поверхи з приміщеннями для зберігання, які було переобладнано під сховища, якими мешканці користуються під час тривог. Стосовно системи опалення це політика компанії, тому що ми підрахували, що більш економічно доцільно та більш вигідно й комфортно для мешканців, коли в ЖК є власна система опалення, а не існує залежність від центрального опалення міста. Що стосується матеріалів і технологій, тут можна сказати, що сучасні монолітні будинки вже мають велику перевагу перед панельними будинками, адже це залізобетонний каркас, який витримує навіть пряме влучення снарядів, або уламків. 

КВ: Чи правда, що через обстріли серед покупців поширилася тенденція до вибору квартир на нижчих поверхах?

Анна Лаєвська: Так, є така тенденція, покупців менше цікавлять видові квартири, переважно обирають нижні та середні поверхи. Для них це безпека в випадку потенційного влучання. Також, бояться, що не буде світла і на верхні поверхи важко підніматися, наприклад, з дитячим візком. 

Так само змінились вподобання стосовно скління: якщо до повномасштабного вторгнення панорамні вікна були трендом, то на сьогодні покупці більше обирають стандартне скління.

КВ: Як сильно під час війни зросла вартість на житлову та комерційну нерухомість? 

Анна Лаєвська: Вартість житлової нерухомості суттєво просіла у 2022 році. Перші півроку ринок був мало активний і угоди були одиничні. Але на сьогоднішній момент ринок відновився до довоєнних показників. Якщо порівнювати 2021 та 2024 рік, то ціна перебуває плюс-мінус на такому ж самому рівні, але якщо порівнювати дно ринку, яке у нас було восени 2022 року і цей квартал, то ціни виросли на 15-20%. Якщо говорити про перспективу до кінця цього року, я думаю, що на 10-12% ціни можуть підрости. Це відбувається за рахунок розкачування попиту через державні програми і за рахунок зростання собівартості. Що стосується комерційної нерухомості, то вона в ціні не втрачала, навпаки, деякі об’єкти вже подорожчали на 5-10%, залежно від розташування і від профілю приміщення. Ставка по оренді складів також стрімко злетіла, адже частина складів просто було зруйнована. По бізнес-центрам трошки інша картина, там менше активних орендарів. Це переважно дипломатичні місії, фонди, що розширюють своє перебування в Україні, але їх не так багато. Торгові приміщення у ЖК також залишились приблизно на тому ж рівні, це від 10 до 15 доларів за квадратний метр в оренду. Така комерція завжди буде гарантовано в попиті, бо мешканцям заселених комплексів зручно користуватись сервісами, не відходячи від дому. 

КВ: Як страхується нерухомість від ризиків воєнного часу? 

Анна Лаєвська: На сьогодні ми ведемо перемовини з однією з провідних страхових компаній України стосовно страхування наших об’єктів будівництва від влучень та ушкоджень, пов’язаних з війною. Але, поки така опція ще не запущена, ми зафіксували в договорах відповідальність компанії перед інвесторами. Так, якщо будь-яка шкода буде завдана квартирі, яка ще не передана покупцю за актом прийому-передачі квартири, забудовник за власний кошт відремонтує помешкання, щоб передати покупцю повністю придатну для проживання квартиру. Тобто, ми гарантуємо, що будь-які військові ризики у цьому випадку — це відповідальність та витрати компанії. 

КВ: Це стосується тільки об’єктів незавершеного будівництва?

Анна Лаєвська: Це стосується об’єктів, які будуються. Ті комплекси, що вже побудувані, там вже оформлені права власності й діє інша процедура, гарантом якої виступає держава. Законом передбачена процедура, що власник квартири, яка зазнала руйнувань, може подати відповідну заяву в Дії й отримати певні компенсації. По-іншому реалізувати це можливості немає, на заявки фізичних осіб влада в нас досить ефективно реагує, а заявки юридичних осіб відкладають на останні черги компенсації.

Але, ми розуміємо, що саме на етапі будівництва, коли в людини ще немає права власності, немає документів, а значить, немає можливості подати таку заявку в Дії, необхідний якийсь механізм гарантії. Тому, ми й внесли відповідні зміни в договори. 

КВ: Чи впливає на страхування умови придбання, повна оплата чи розтермінування?

Анна Лаєвська: Ні, це абсолютно не впливає. Ми гарантуємо усунення пошкоджень для будь-якого нашого покупця, незалежно від форми договору, це базова безкоштовна опція. В нас вже було, на жаль, два незначних прильоти. Зокрема, це ЖК “Теремки”, де було пошкоджено частину даху та фасаду, будинок вже був завершений, але ми не встигли видати права власності мешканцям, тому вклали 19 мільйонів гривень у його відновлення. В другому випадку це був будинок по вулиці Кудряшова, де незначних пошкоджень зазнали віконні конструкції та скління об’єкту. Туди довелось вкласти ще 3 мільйони, роботи наразі перебувають на завершальному етапі, тому мешканці отримають свої квартири у належному стані.

КВ: Як працює реєстрація спеціального майнового права на майбутні об’єкти нерухомості? Які гарантії це дає для інвесторів і чим може бути корисно для девелоперів?

Анна Лаєвська: Вимоги закону 2518, що вступив в силу, надає у першу чергу переваги для покупців: це гарантований захист від подвійних продажів, вони отримують фіксацію свого майнового права на ще не збудовану квартиру, вони будуть бачити статистику комплексу, гарантовані технічні та якісні характеристики квартири. Якщо наша компанія завжди включала в договори планування й опис, й комплектацію квартири, то частина забудовників таким нехтувала й вказували в договорі тільки метраж. На жаль, в багатьох випадках, забудовник міг не дотримуватись своїх зобов’язань, доходило навіть до суттєвої різниці у площі об’єкта. Тепер площа квартири, характеристики будинку, матеріали – все це буде фіксуватись у договорах. Якщо забудовник не дотримався свого слова, або площа квартири відрізняється більше ніж на 5%, то покупець має повне право на повернення своїх коштів або відшкодування з боку забудовника. 

Для девелопера ж МОНи — дуже важлива репутаційна складова. Це певний спокій й можливість більш комфортно працювати з покупцями. Вводиться, по суті, єдиний шаблон договору, в якому заздалегідь визначені обов’язкові розділи. Також, обов’язковою вимогою стає розкриття фінансової інформації забудовника, політики продажів, нові вимоги стосовно реклами новобудов. Також, якщо забудовник отримує МОНи, це означає що він маю усю дозвільну документацію й пройшов усі перевірки. Це такий знак якості, показник, що компанія пройшла й перевірку від ДІАМ, й нотаріусів, й усі необхідні процедури. 

КВ: На сьогоднішній день, скільки ваших об’єктів мають МОНи? Чи допомагає держава переходити на нові умови?

Анна Лаєвська: На сьогодні ми вже внесли у систему три об’єкти по Львівському регіону, вже запрацювала автоматична реєстрація, що значно спрощує цей процес для нас, так що ми плануємо вносити туди й інші наші об’єкти. Зараз цей процес досить легкий й прозорий. Також є допомога з боку наших урядовців, які в разі необхідності консультують, надають допомогу, висилають методички, відео, навчальні лекції. І зараз вже стартує другий етап, коли забудовники, які цього хочуть, зможуть внести старі об’єкти у реєстр МОНів. Ми це теж хочемо зробити.

КВ: Щодо “єОселі” та “єВідновлення”, наскільки важко зараз аркедитувати об’єкти?

Анна Лаєвська: На сьогоднішній момент в нас акредитовано 6 об’єктів. Внести об’єкти в систему не важко, але займає багато часу, через те, що нам доводиться дуже тісно співпрацювати з відділами ризиків та юридичними департаментами банків, які проводять акредитацію. Вони досить прискіпливо все перевіряють. Будівництво, на жаль, така сфера, в якій досить часто виникають певні адміністративні, кримінальні провадження. Вони можуть бути навіть напряму не пов’язані з конкретним девелопером чи об’єктом, а, наприклад, існує умовний позов до КМДА стосовно видачі містобудів, де 200 об’єктів, і ти можеш потрапити у цей перелік.  Тим не менше, ми ці аудити успішно проходимо, завжди аргументуємо, що в компанії з об’єктами повний порядок, до нас немає ніяких юридичних претензій, або програних судових справ. Тому це просто питання часу, пройти ці всі етапи, але ми це успішно робимо. 

Єдине, що на сьогоднішній момент заважає, це обмеження по готовності проєктів. Можна акредитувати тільки від 30% готовності. Але, знову ж таки, тут допомагає перехід на МОНи, є вже банки, які погодилися з МОНами акредитовувати проєкти з котлована. Тобто там, де є лише 5-10% готовності, вони вже готові допустити до участі в “єОселі”. Щодо “єВідновлення” програма успішно й оперативно працює з готовим житлом, а ось на етапі будівництва є проблема, тому що на сьогоднішній момент допущені тільки об’єкти по МОНам. По ним зараз дуже мало об’єктів, мало нових дозволів на будівництво, а старі об’єкти тільки в процесі переходу. 

КВ: Під час нашої останньої зустрічі ви згадали, що за 4 місяці “Інтергал-Буд” ввів в експлуатацію 180 тис. метрів квадратних житлової нерухомості. Що криється за цією цифрою, що це за об’єкти, якого класу та де вони розташовані?

Анна Лаєвська: Дійсно, протягом першого кварталу 2024 року нам вдалося ввести в експлуатацію 180 тисяч квадратних метрів житла різного класу, це як і комплекси комфорт-класу, так і більш дорогі об’єкти бізнес-класу. Це комплекс CITY HUB, зокрема будинок №1 по вулиці Кудряшова, “Нивки-парк”, будинок №10, комплекс “Паркові озера”, 1 та 2 секція, будинок №6 в ЖК “Сирецькі сади” та комплекс по вулиці Васильківська, де було введено в експлуатацію будинок №1. Цифра у 180 тисяч квадратних метрів це показник не тільки по столиці. Було завершено будівництво об’єктів у Львові, Чернівцях, Житомирі.

КВ: Чи є серед цих об’єктів об’єкти зеленого будівництва або будівлі з використанням відновлювальних джерел енергії?

Анна Лаєвська: Один з цих комплексів, “Паркові озера”, має енергоощадні технології скління та фасаду, які дозволяють мешканцям економити на опаленні та витратах стосовно комунальної складової. Також наші об’єкти мають власні газові дахові котельні, які забезпечують більш комфортне проходження опалювального сезону та менші витрати за рахунок того, що температуру може регулювати управляюча компанія й забезпечувати менші витрати. 

Що стосується автономного енергозабезпечення, на сьогоднішній момент генератори передбачено у більшості наших комплексів, для забезпечення роботи насосів й інших критичних систем будинків, що дозволить нашим мешканцям у будь-яких обставинах користуватись базовими послугами.

КВ: Ми трохи поговорили про об’єкти зеленого будівництва, як щодо ваших дизайнерських проєктів? Чи є якісь фішки?

Анна Лаєвська: Якщо говорити про поточні об’єкти, які нещодавно введені в експлуатацію, дуже пишаємося комплексом «Паркові озера-2». Він має естетичні сучасні біотек-фасади, дуже класні плавні форми, каскад поверховості, який не дає враження перевантаженості об’єкта. Шикарні перепади висоти з терасами, вид на парк, на озеро, яке розташовано в безпосередній близькості до ЖК. Також, там встановлені сучасні вікна з енергоефективним напиленням та заповненням аргоном. Ці вікна тоновані, вони створюють привабливий зовнішній вигляд комплексу. Дуже красиві вестибюлі,в сучасному стилі, з декоративними підсвітками, з зоною ресепшн. 

Також, особисто мені, дуже подобається наш проєкт CITY HUB. Це бізнес-клас з навісними вентильованими фасадами. На фасаді застосований дуже якісний італійський матеріал Laminam. Це, по суті, дуже тоненька керамічна плитка з привабливою фактурою, Такі фасади енергоефективні, за рахунок прошарку повітря, протягом холодного періоду вони грано зберігають тепло і захищають від спеки в теплі періоди року, тож допомагають зменшити витрати на комунальні платежі. Також з цікавих об’єктів можна згадати наш наш флагманський «Інтергал-Сіті». Це буде комплекс у вигляді білосніжних веж з панорамним склінням, навісними фасадами, трирівневими терасами, які поєднують між собою ці вежі. Благоустрій прибудинкової території та терас, багаторівневий паркінг, два машиномісця на кожну квартиру, що є дуже рідкісним явищем для Києва. Експлуатовані покрівлі з зеленими зонами, прогулянкові майданчики для мешканців. В цьому комплексі буде дуже-дуже багато фішок. Також буде діяти система Face ID на вході на територію ЖК, система зчитувань номерів авто. Вестибюлі побудовані за авторським дизайн-проєктом дуже гарні та ексклюзивні. Також у нас в комплексі буде наявний великий вибір інфраструктури, там буде і своя школа, і фітнес-центр, і клініка, і торговельна галерея. 

Готуємо до презентації проєкт по вулиці Причальній на лівому березі столиці. Це зовсім новий майданчик, ми тільки отримали необхідну документацію. Це буде мало- та середньо-поверхова забудова з каскадом й зрізаними терасами.Частина квартир буде мати краєвиди на Дніпро, також в комплексі буде передбачена своя інфраструктура та велика прибудинкова територія. Він буде побудований згідно останніх тенденцій в архітектурі.

Наразі також отримуємо дозвільну документацію і плануємо будівництво клубного будинку на набережній на Оболоні. Це буде невеликий об’єкт, приблизно 100 квартир. Також вентильований фасад, виконаний під мідь та вкраплення натурального каміння, дуже органічно буде вписаний в існуючий ландшафт набережної. Буде мати прямі види на Дніпро та парк “Наталка”, такий люксовий об’єкт. Ми з нетерпінням очікуємо, поки наші архітектори закінчать підготовку рекламних матеріалів й будемо презентувати його на ринок. 

Якщо взяти сучасні тренди, забудовники намагаються проєктувати об’єкти малої та середньої поверховості. Закінчилася епоха китайських стін на 25 поверхів, клієнт сьогодні не готовий це голосувати грошима. Класно, якщо є тераси, велика прибудинкова територія, школа, зелені зони і майданчики як і для дорослих, так і для діток різного віку. 

Має бути зручний вестибюль з гарним дизайном, якісні ліфти. Це також дуже важливо. Користуються попитом як мокрі фасади, так і вентильовані. Але головне це естетика, щоб вони дійсно були привабливі, елегантні, спокійні, не в кислотних кольорах. Раніше забудовники грішили “будинками-папугами”, зараз це вже не в тренді. Були навіть випадки на ринку, коли забудовникам доводилось перефарбовувати будівлі. 

КВ: Які основні фактори впливають на вибір локації для ваших об’єктів?

Анна Лаєвська: На сьогоднішній момент, де прилітало, де не прилітало. Реально, покупці дивляться ті локації, де було тихо, немає військових об’єктів, об’єктів критичної інфраструктури. Також дивляться на транспортну інфраструктуру, метро, тому що має бути альтернатива пересуванню авто. Звичайно, обирають локації, які знаходяться в комфортних, обжитих спальних районах. Має бути інфраструктура, мають бути магазини, мають бути зони відпочинку, має бути де розважитися. Але на сьогоднішній момент питання номер один, це, звичайно, безпека. 

КВ: Скільки квадратних метрів комерційної нерухомості встигли побудувати? Яка комерція користується найбільшим попитом? 

Анна Лаєвська: У компанії дуже великий портфель комерційної нерухомості, у нас вже є шість бізнес-центрів тільки в Києві. Вони введені в експлуатацію ще до великої війни. Також в нас є складські комплекси, логістичні, де ми здаємо приміщення  в оренду. І в нас традиційно є комерційна складова в усіх наших житлових комплексах. Всі перші поверхи, інколи й другі, це зазвичай комерція, торгові приміщення, сфера послуг, соціальні об’єкти, школи, дитячі садочки. Можуть бути також окремо розташовані торгові центри. Якщо взяти початок цього року, то ми ввели в експлуатацію десь понад 30 тисяч квадратних метрів. Це приміщення в наших житлових проєктах, зокрема під супермаркети, під школи, під дитячі садочки, паркінги, це також приміщення під салони краси, під стоматології, клініки. 

TikTok

КВ: Чи плануєте ви цього року будувати ще складські приміщення? 

Анна Лаєвська: Плануємо, на них зараз є попит. У нас є декілька майданчиків, які ми раніше розглядали під будівництво бізнес-центрів, або житла, але на сьогоднішній момент ми змінили свою візію і будемо будувати там сучасні склади та адміністративні корпуси до них, щоб компаніям було зручно одразу й бек-офіс розмістити, і відповідно свої товари. 

КВ: Що ці складські приміщення відрізняє від звичайних? 

Анна Лаєвська: Насправді склади є декількох категорій: А, В, С і більш примітивні складські об’єкти. Якщо говорити про максимально топову категорію, категорію “А”, то це професійні приміщення, вони відрізняються тим, що зазвичай мають спеціальне холодильне обладнання для зберігання, наприклад, продуктів чи медикаментів Крім того, на категорію складу впливає якість підлоги, наявність систем транспортування між рівнями, автоматичні системи пакування чи розкладки товарів тощо. Це дуже принципово впливає на ставку оренди і на попит.

Склади більш простих категорій, вони, відповідно, мають правильне покриття підлоги, щоб можна було зручно пересувати товари, систему стелажів, освітлення, кондиціонування, опалення, тобто, усе необхідне, але без серйозних технічних рішень. 

КВ: Яку ще комерцію плануєте будувати у цьому році? 

Анна Лаєвська: Цього року ми маємо почати будівництво двох нових торгових центрів в рамках наших ЖК та двох нових паркінгів. Також, якщо буде кон’юнктура ринку цьому сприяти, можливо, запустимо ще один бізнес-центр. Тому плани дуже амбітні. Ми маємо забезпечувати високу динаміку будівництва, доводити покупцям, що ми надійний забудовник й ми йдемо до цього.

Також, маємо зараз в роботі дуже цікавий кейс, будемо розпочинати будівництво приміщення під новий МакДональдс на Мінському масиві, по вулиці Полярній. З ними вже підписано попередній договір оренди. Це невелика будівля, усього 400 квадратних метрів, так що там насправді небагато роботи. 

КВ: Поговоримо про освітній сектор: скільки освітніх об’єктів вами було введено в експлуатацію за час великої війни? Що це за об’єкти та де вони розташовані?

Анна Лаєвська: Буквально через три місяці вводиться в експлуатацію нова школа в ЖК “Сирецькі сади”. Переважну більшість наших об’єктів ми встигли здати ще в перший квартал 2022 року і кінець 2021 року, але саме за час війни ми відкрили чотири нових школи. Це була школа в комплексі у Гатному, де ми завели працювати нового оператора, це була школа в комплексі “Нивки-Парк”, школа в ЖК “Малахіт”, яка наразі стартує і школа в ЖК “Паркові озера”. 

Оператори шкіл є активними під час війни, і ми бачимо, що вони готові розвивати свої мережі, брати нові об’єкти. І навіть бачимо, що ті школи, які в 2022 році ризикнули підписати контракти, на сьогодні мають 100% наповнення. Дуже великий попит є саме на школи, бо міські заклади заповнені, а діток в нових ЖК дуже багато. Ми маємо контакт з Українською асоціацією шкіл і хороші контакти з основними операторами на ринку, з якими ми будуємо, розвиваємо і проектуємо зразу з урахуванням їхніх вимог і їхнього бачення. 

Школа на вул. Маршала Гречка (Івана Виговського) цього року також відкриється. У нас вже є підписаний контракт по оренді з оператором з Харкова. Це школа, яка переїхала через високу військову активність по цьому регіону. Тому вони в вересні відкриють двері для своїх школярів вже у Києві. 

КВ: Які архітектурні рішення можете згадати по школам? Як змінились запити замовників?

Анна Лаєвська: Була смішна ситуація, яка в результаті вийшла нам плюсом. Ми завжди намагалися відійти від підвалів і цоколів в наших школах, тому що це великі витрати. Але завжди є необхідність у технічних приміщеннях, тому ми все ж таки продовжили будувати підвали. А тепер всі школи мають сховище. Це те, що наразі критично важливо. Ми зробили там гарні ремонти, обладнали санвузли, гімнастичні зали,  класи, парти, де діти можуть навчатися під час тривог. Зараз всі оператори вимагають, щоб був цокольний, підземний поверх, щоб він був високий, повноцінний, мав подвійне призначення. Він має бути функціональним. Часто також просять зробити приміщення під актову залу. Тому нові наші школи будуються з урахуванням сучасних тенденцій й побажань оператора. 

КВ: Чи вводите ви інклюзивні рішення по вашим об’єктам, як житловим, так і освітнім? 

Анна Лаєвська: Так, інклюзивність – це обов’язкова державна норма. Вона застосовується до всіх будівель, що є в портфелі забудовника. Передбачається безбар’єрний доступ, всі входи в будівлі мають бути врівень з землею, без зайвих сходів та порогів. Також це стосується і дитячих майданчиків, має бути обладнання для діток з особливими потребами, щоб вони також могли займатися спортом й відчувати себе комфортно. Також ці норми стосуються ширини коридорів, розмірів санвузлів, дверей. По-іншому, будувати на сьогоднішній момент не можна, ми дуже відповідально до цього ставимось.

КВ: Підводячи підсумки, які плани на наступний квартал? 

Анна Лаєвська: Цього року ми плануємо ввести в експлуатацію ще приблизно 200 тисяч квадратних метрів житла. Мета №1 для нашої компанії, яку ми для себе вбачаємо, це наявність масової, доступної іпотеки і максимальна участь у державних програмах для того, щоб у пересічних громадян, які мають помірні та низькі доходи, була можливість купити нову квартиру від забудовника. Тому ми будемо дуже активно акредитовувати об’єкти й переводити їх на МОНи. Також плануємо відстоювати те, щоб “єОселя” працювала саме на первинний ринок, адже нове будівництво дає зарплати, податки, і підтримує економіку під час війни.

Будемо також продовжувати і нарощувати об’єми будівництва квартир з ремонтом. Переважна більшість людей хочуть придбати квартиру, готову для проживання, а не мучитись потім ще півроку з  ремонтами й обладнанням. На сьогоднішній момент будемо десь 50% квартир виконувати з готовим оздобленням. Також ми плануємо запуск чотирьох нових проєктів в Києві. Плануємо розширювати портфель комерційної нерухомості. 

Як раніше писала КВ, минулий, 2023 рік, став роком певного відновлення й адаптації до нових умов столичного ринку нерухомості. Чимало київських будкомпаній поновили роботи на об’єктах та очікують, що іпотечні програми стануть драйвером продажів. БК “Інтергал-буд” – серед тих, хто відновив роботи майже на всіх своїх майданчиках і запустив партнерську іпотечну програму.

Читайте: Ціни на квартири в Києві наприкінці року зросли на 20% і продовжать зростання, — комерційна директорка “Інтергал-Буд” Лаєвська

Читайте: Будинку 10 ЖК “Нивки-Парк” одержав поштову адресу, – “Інтергал-Буд”

Читайте: “Інтергал-Буд” отримав нагороду “лідер галузі” у сфері нерухомості

Читайте: “Скай Банк” акредитував 2 будинки ЖК “Озерний Гай Гатне” до участі в “єОселі”, – “Інтергал-буд”

Читайте: “Інтергал-Буд” прозвітувала про хід будівництва на своїх об’єктах станом на квітень

Читайте: За 4 місяці “Інтергал-Буд” ввів в експлуатацію 180 тис кв.м житла

Читайте: “Інтергал-Буд” зобов’язується перед інвесторами усувати наслідки обстрілів своїм коштом

Читайте: Будинок №1 ЖК “Голосіївський” сертифіковано ДІАМ , – “Інтергал-Буд”

Читайте: В “Інтергал-Буд” діють 2% знижки для військових та медиків на купівлю житла

Фото: Євген Лоюк

КиївВлада

 

QlU7mDx4

Рекомендуємо до перегляду

Справи насущні: скільки та на що у квітні 2024-го витрачав Київ
09:00 У квітні поточного року загальна вартість публічних замовлень столиці сягла 3,3 млрд гривень, що на 650 млн гривень більше, ніж місяцем раніше. Найбільшу…
Підкуп експертів і тиск на свідків: керівнику “Київмедспецтрансу” загрожує до 12 років позбавлення волі
09:00 Директору КО “Київмедспецтранс” Віталію Безносюку (на колажі) загрожує до 12 років позбавлення волі за низку корупційних правопорушень. Наразі він є офіційним підозрюваним в…
КП “Спецжитлофонд” вчергове змінило підрядника будівництва ЖК “Forest”
09:00 Будувати багатоповерхівку на перетині вулиць Мілютенка та Шолом-Алейхема на Лісовому масиві столиці (ЖК “Forest”), куди керівництво Києва давно обіцяє переселити мешканців так званого…
QlU7mDx4