Верховна Рада (ВР) прийняла у другому читанні та в цілому законопроект, що визначає порядок проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства в українських військових формуваннях, у тому числі в Національній гвардії.
Про це KВ стало відомо з повідомлення народного депутата Ярослава Железняка (фракція “Голос”) за підсумками пленарного засідання ВР 12 січня 2023 року.
За даними Железняка, законопроект №8098 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях” у другому читанні підтримав 321 народний депутат.
Як зазначається в пояснювальній записці, з початку російсько-української війни багато іноземних громадян виявили бажання добровільно захищати Україну зі зброєю в руках. З цією метою ухвалювалася низка законів, за якими встановлювалися підстави та порядок проходження служби іноземними громадянами та особами без громадянства України, а також про надання цим особам правових підстав для перебування на території України.
Однак при внесенні змін до законодавства зазначалися лише ті підрозділи, які підпорядковуються Збройним силам України (ЗСУ), і не були внесені утворені при Нацгвардії України підрозділи. А саме таким підрозділом є полк “Азов”, де служить багато іноземних громадян. У зв’язку з цим військовослужбовці – іноземні громадяни, які проходять службу, зокрема, в полку “Азов”, не мають змоги легально перебувати на території України та в майбутньому не зможуть отримати українське громадянство.
Законопроєкт передбачає внесення відповідних змін до низки законодавчих актів.
Зокрема, в законі “Про імміграцію” пропонується розширити квоти, які дають підстави для надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які ще не прослужили три роки в ЗСУ та інших військових формуваннях, проте під час служби дістали поранень, що не дозволяють їм через стан здоров’я продовжити проходження військової служби.
Як інформувала KВ, на сьогоднішньому засіданні Рада також прийняла у другому читанні та в цілому законопроект, згідно з яким статус учасника бойових дій (УБД) зможуть отримувати цивільні особи, які від початку повномасштабного російського вторгнення стали на захист України, але не вступили до офіційних військових формувань чи правоохоронних органів, а воювали як добровольці.
Фото: з відкритих джерел