Нацполіція вивчає чергову схему заволодіння бюджетними коштами, яка, ймовірно, мала місце при здійсненні закупівель комунальним підприємством (КП) “Київтеплоенерго”. Правоохоронці вважають, що з 2021 року це підприємство за завищеними цінами закупило у ТОВ “УТМК Трейд” різних товарів (переважно спецодяг) на суму понад 30 млн гривень, і надалі частина цих коштів була розкрадена через чотири десятки підприємств з ознаками фіктивності. Наразі слідчі вже встановили коло осіб, які можуть бути причетними до таких дій – зокрема, йдеться про поки що неназвану громадянку, яка допомагала виводити фінансові ресурси міської скарбниці у тіньовий сектор економіки. Нещодавно у неї вдома було проведено обшук, під час якого були вилучені грошові кошти і гаджети – останні можуть допомогти правоохоронцям у розслідуванні, задля чого буде проведена спеціальна судова експертиза.
Як стало відомо КВ, відповідне кримінальне провадження №42023102070000310 було відкрито управлінням поліції в метрополітені Нацполіції Києва 11 жовтня 2023 року.
Наразі фігурантам цієї справи попередньо інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч.4 ст.191 (привласнення або розтрата бюджетних коштів в умовах воєнного стану) і ч.3 ст.358 (підроблення документів, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу (КК) України.
У ході слідства було встановлено, що посадовці «Київтеплоенерго» за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ «УМТК Трейд» налагодили протиправний механізм, направлений на заволодіння бюджетними коштами під час здійснення закупівель товарів, необхідних для забезпечення діяльності вказаного КП. За інформацією Нацполіції, усього з 2021 року згадана компанії здійснила постачання “Київтеплоенерго” товарів на загальну суму 30,02 млн гривень – такими є дані аналітичного дослідження Державної податкової служби України від 23 травня 2024 року, результати якого отримали правоохоронці.
У судових ухвалах по цьому слідству не уточнюється, що саме “Київтеплоенерго” закуповувало у ТОВ “УТМК Трейд”. Разом з тим, за інформацією відкритих джерел, вказана компанія постачала цій КПшці переважно різни типи спецодягу – костюми для захисту від низьких температур, комплекти для захисту від кислот і лугів тощо.
Так, слідчі встановили, що ТОВ «УМТК Трейд» завищувало вартість поставлених товарів, а різницю отриманих від “Київтеплоенерго” коштів перераховувало на рахунки суб’єктів господарської діяльності з ознаками фіктивності. Таких компаній у Нацполіції нарахували 42. На переконання правоохоронців, такі дії учасників цієї схеми містять ознаки легалізації або відмивання коштів, одержаних злочинним шляхом.
Наразі правоохоронці шляхом здійснення негласних слідчих та розшукових дій, встановили коло осіб, які причетні до вищевказаної протиправної діяльності, а також офісні приміщення і транспортні засоби, які “використовуються ними для досягнення злочинної мети”.
Зокрема, слідчим стала відома особа, яка є “адміністратором злочинної схеми з надання послуг по мінімізації податкових зобов’язань, документального прикриття безтоварних операцій підприємствам реального сектору економіки та виведення коштів в тіньовий сектор економіки”. Саме вона, за версією правоохоронців, допомагала виводити кошти з ТОВ “УМТК Трейд” на компанії з ознаками фіктивності.
Ім’я, прізвище і посада цієї ймовірної зловмисниці в судових ухвалах по цьому провадженню не уточнюються – через презумпцію невинуватості. У цих документах лише зазначається, що вона проживає в будинку, розташованому на ділянці з кадастровим номером 8000000000:62:165:0003 (вул. Прикордонна, 27, Деснянський район Києва, урочище Толока). Власницею цієї землі є Ірина Миколаївна Білик-Аксьонова. Стверджувати, що саме ця громадянка опинилася в полі зору правоохоронців, не можна, адже її відношення до вказаної ділянки не є підтвердженням причетності до злочинів. При цьому, що цікаво, Ірина Білик-Аксьонова нещодавно подавала на профільних сайтах резюме щодо пошуків роботи бухгалтером і вказувала в ньому, що має значний досвід роботи на таких посадах.
21 червня 2024 року правоохоронці провели обшук у вищезгаданому будинку, під час якого вилучили ноутбук, три мобільні телефони, а також грошові кошти – 84,5 тис. гривень, 11,4 тис. євро і 87,8 тис. доларів. Надалі, 26 червня, Подільський районний суд за клопотанням прокурора місцевої окружної прокуратури наклав арешт на усе це майно. Правоохоронці вважають, що у гаджетах може зберігатися важлива для слідства інформація, тому їх планується “віддати” на комп’ютерно-технічну експертизу. Що стосується вилучених коштів, то, як зазначають правоохоронці, існують підстави вважати, що вони були набуті протиправним шляхом, тому ці гроші були визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ «УМТК Трейд» було зареєстроване у листопаді 2018 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром зазначено киянина Сергія Гончаренка.
За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity-Project, вказана компанія є активним учасником тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури України. Усього на рахунку ТОВ “УТМК Трейд” 337 договорів на загальну суму 718,8 млн гривень. Найбільше контрактів ця компанія уклала з ПрАТ “АК “Київводоканал” – 119 договорів на суму 88,5 млн гривень. У свою чергу, найбільше “коштовні” договори ТОВ “УТМК Трейд” підписало з Управлінням забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій – 4 угоди на суму 130,3 млн гривень.
При цьому, за даними вказаного ресурсу, з КП “Київтеплоенерго” зазначена компанія уклала 17 договорів на 107,3 млн гривень, що більше тієї суми, про яку повідомляли правоохоронці. Настільки суттєва різниця може бути пояснена тим, що або “податківці” рахували якісь конкретні договори протягом конкретного періоду часу, або ж ТОВ “УТМК Трейд” отримало не усі кошти, які “призначалися” компанії в рамках реалізації цих угод.
Як неодноразово повідомляла КВ, сфера теплопостачання та конкретно діяльність КП “Київтеплоенерго” є постійним об’єктом претензій з боку громадськості, представників влади різних рівнів, різних держструктур та правоохоронних органів. Серед головних причин для критики – сумнівне використання бюджетних коштів, яке не призводить до поліпшення стану інженерних мереж та обладнання.
Нагадаємо, на початку 2023 року Держаудитслужба повідомила, що дане підприємство за 3,5 роки наробило порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. Майже третину загальної суми порушень – 7,7 млрд гривень – склали втрати тепла і води внаслідок критичного стану мереж. Серед іншого: незаконні витрати коштів без підтверджуючих документів, завищення вартості замовлених робіт, сумнівне “успадкування” боргів ПАТ “Київенерго”, переплати при закупівлях газу, нарахування “зайвих грошей” своїм працівникам тощо.
Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”
Зважаючи на такий “букет” проблем, аудитори запропонували Віталію Кличку розглянути питання покарання винних, кадрових змін в керівництві “Київтеплоенерго” та зобов’язати дане КП відшкодувати збитки. Втім, міська влада обрала іншу тактику – опосередковано звинуватила “ревізорів” в упередженості та заявила про намір оскаржити їхні дії в суді. Жоден посадовець “Київтеплоенерго і відповідних структур КМДА після цього не постраждав.
Як нещодавно повідомляла КВ, Нацполіція наразі вивчає факти можливої розтрати бюджетних коштів посадовцями КП “Київтеплоенерго”, які в 2022 році закупили для бюджетних закладів столиці дизельні транспортабельні котельні на суму 112,7 млн гривень. Розмір втрат ще встановлюється, слідчі вважають, що фінансові ресурси привласнювались за допомогою постачальника обладнання ТОВ “Укренергопром”, який конвертував кошти в готівку та розподіляв між учасниками схеми. Найближчим часом правоохоронці планують з’ясувати, чи відповідають закуплені котельні нормам законодавства та державним стандартам.
Читайте: Чергові “бюджетні розпили”: Нацполіція вивчає минулорічні закупівлі КП “Київтеплоенерго”
Також Нацполіція в рамках “свіжого” кримінального провадження станом на сьогодні встановила, що протягом 2022-2023 років внаслідок деяких закупівель КП “Київтеплоенерго” різних деталей, обладнання і робіт цьому підприємству було нанесено збитки на суму близько 136 млн гривень. Слідчі з’ясували, що тендерна документація прописувалася “комунальниками” таким чином, щоб до торгів допускалися не усі бажаючі, а лише “правильні” постачальники та підрядники – таких правоохоронці нарахували 6. При цьому, в подальшому ці суб’єкти господарювання, ймовірно, завищували вартість своїх послуг до 40%, а також отримували більше коштів, ніж було передбачено договорами внаслідок укладання додаткових угод.
Подібних скандальних історій про діяльність “Київтеплоенерго” дуже багато. А надалі, мабуть, буде ще більше, бо міська влада, не змінюючи “алгоритми” роботи цього КП, декларує необхідність модернізації енергетичної галузі столиці та виділення на такі потреби дуже значних обсягів бюджетного та “позабюджетного” фінансування.
Так, вже під час масштабної війни, у лютому 2023 року, Київрада затвердила Схему теплопостачання міста на період до 2030 року. Відповідно до неї, КП “Київтеплоенерго” було дозволено у найближчі роки освоїти 115,3 млрд гривень з різних джерел (міський бюджет, кредити тощо) на модернізації систем генерації теплової енергії та її транспортування. При цьому, ніяких інноваційних підходів передбачено не було. Було зазначено, що за ці кошти, зокрема, будуть будувати дві нові ТЕЦ в Голосіївському і Дарницькому районах, встановлювати нові когенераційні потужності на існуючих ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, будувати та реконструювати районні котельні, модернізувати 573 км проблемних ділянок тепломереж (аварійні труби та ті, що прокладені з порушенням нормативних вимог) тощо. В КМДА заявляли, що ця Схема розроблялася ще до повномасштабної війни і потребує доопрацювання, але займатися цим чиновники тоді пообіцяли вже “після перемоги”.
Читайте: Нагріти руки чи обігріти місто: затверджено Схему теплопостачання столиці до 2030 року
При цьому, на пленарному засіданні, яке відбулося 16 травня 2024 року, Київрада, всупереч затвердженій Схемі теплопостачання Києва до 2030 року, також вирішила за 12-15 років і 1,2 млрд євро докорінно модернізувати та децентралізувати галузь енергетики Києва. Йдеться про перехід на т.зв. “розподілену когенерацію” – коли ТЕЦ і котельні міста, які підпорядковані КП “Київтеплоенерго”, вироблятимуть і тепло, і електроенергію, які постачатимуться переважно в межах якоїсь конкретної території. Зокрема, тепер передбачається встановлення відповідного обладнання на трьох діючих столичних ТЕЦ та 11 котельнях, а також будівництво ще трьох нових ТЕЦ. На цій же “пленарці”, в рамках затвердження нової “енергетичної конституції столиці” депутати Київради також проголосували за збільшення статутного капіталу “Київтеплоенерго” ще на 2,5 млрд гривень (він зросте до 7,8 млн гривень).
Читайте: У Києві вирішили зайнятися модернізацією енергетичного сектора
КП “Київтеплоенерго” з 22 грудня 2018 року керує В’ячеслав Бінд (на колажі). Це підприємство підпорядковане Департаменту ЖКІ КМДА, який з 17 липня 2017 року очолює вищезгаданий Дмитро Науменко. Останній, до речі, наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів на суму 1,19 млн гривень при будівництві водопроводу на вул. Зрошувальній. Сферу ЖКГ у Києві з 2014 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
Фото: колаж КВ
Іван Кулик
КиївВлада