В останні дні серпня профільне комунальне підприємство міста Вишневе на Київщині оформило оренду за 315 млн гривень однієї когенераційної установки для виробництва тепла та електрики. Ця угода є унікальною в нашій країні, адже до цього таке обладнання виключно купували, і, мабуть, неспроста, адже за ці шалені кошти Вишневе могло придбати, припустімо, чотири установки втричі більшої потужності (як зробила столиця). Питання тут не тільки до предмету закупівлі, а і до підрядника, яким без конкурсу призначили місцеве ТОВ “Екоресурс-Т” з основним видом діяльності лісопильне та стругальне виробництво. Ця фірма раніше через Prozorro отримувала лише два дрібні замовлення – на поставку дров та котла для цього ж таки Вишневого. Зареєстроване ТОВ “Екоресурс-Т” в квартирі свого співвласника, який намагався стати депутатом Вишневої міськради і зі всіх сторін огорнутий цікавими політичними звʼязками.
Як стало відомо КВ з оголошення електронної системи Prozorro, 30 серпня 2024 року КП “Вишнівськтеплоенерго” (*) уклало з ТОВ “Екоресурс-Т” (**) договір на оренду газопоршневої когенераційної установки. Ціна договору складала 315 млн гривень.
Що орендували
За умовами договору, КП “Вишнівськтеплоенерго” орендує без можливості викупу на 14,5 років (з 15 жовтня 2024 року до 15 квітня 2039 року) одну когенераційну установку MTU GS 16V4000 GS з щомісячною оплатою 3,5 млн гривень. Номінальна електрична потужність установки становить 1,5 МВт, загальна теплова потужність – 1,86 МВт. Місцем встановлення установки вказана адреса КП – вул. Київська, 11 у Вишневому.
На фото: когенераційна установка MTU GS 16V4000 GS
В ціну оренди установки також включено її техобслуговування. Зокрема, змащування підшипників раз на 1500 мотогодин, заміна підшипників раз на 63 000 мотогодин, заміна захисного автоматичного вимикача (за необхідності) – кожні 10 років.
Закупівлю провели без аукціону, посилаючись на підпункт 22 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель на час воєнного стану (постанова Кабміну від 12.10.2022 року №1178). Там йдеться про те, що орендувати когенераційні установки в рамках підготовки до опалювального сезону 2024/25 року можна без відкритих торгів.
Укласти договір оренди підприємству “Вишнівськтеплоенерго” Вишнева міська рада дозволила своїм рішенням від 8.08.2024 року №3 1-01/XXXV18-23.
Ще на 3,3 млн гривень КП “Вишнівськтеплоенерго” назамовляло різних супровідних послуг та робіт для підключення орендованої когенераційної установки до котельні №1 по вул. Київська, 11. З цієї суми на 1,2 млн гривень замовлено реконструкцію системи газопостачання котельні, за 764 тис. гривень – реконструкцію її інженерного вводу, ще шість договорів загальною ціною 1,3 млн гривень стосуються розробки проєктно-кошторисної документації та її експертизи.
А як у інших?
На Prozorro вказаний договір між КП “Вишнівськтеплоенерго” та ТОВ “Екоресурс-Т” є першою угодою на надання в оренду когенераційних установок, при цьому за ціною вона “обігнала” майже всі угоди на покупку такого обладнання. Дорожчим є лише червневий договір столичного КП “Київтеплоенерго”, яке за 1,12 млрд гривень купило одразу 15 когенераційних установок. З них 9 установок електричною потужністю 4,5 МВт по ціні 1,89 млн євро за одиницю (по курсу на день укладання договору – це 82,7 млн гривень), та 6 установок потужністю 3,3 МВт за 1,45 млн євро за штуку (по 63,5 млн гривень). Тобто Вишневе за 315 млн гривень могло придбати майже чотири когенераційні установки втричі більшої потужності, або 5 когенераційних установок вдвічі більшої потужності, ніж воно орендувало.
Читайте: “Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
Приклади інших міст. Запорізький концерн “Міські теплові мережі” нещодавно придбав когенераційні установки потужністю 2,5 МВт по 91,37 млн грн за одиницю. А для КП «Харківводоканал» замовили установки електричною потужністю 1 МВт по 40,1 млн гривень за одиницю.
До слова, засновник компанії PRM Group Дмитро Шуманов повідомив “Нашим грошам”, що його компанія нині продає установки потужності 1,5 МВт по 50-55 млн грн (з урахуванням ПДВ).
Про орендодавця
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Екоресурс-Т” було зареєстроване у 2011 році у Вишневому. Статутний капітал компанії становить 2 тис. гривень. Основний вид діяльності – лісопильне та стругальне виробництво. Засновники Роман Савон та Ігор Сизонюк (директор).
Роман Савон та Ігор Сизонюк спільно володіють також ТОВ “МВМ12” та ТОВ “Екотеплоресурс”. Зазначимо, що ТОВ “Екоресурс-Т” і ТОВ “МВМ12” наразі зареєстровані в квартирі у Вишневому, де прописаний їх співвласник Ігор Сизонюк.
Ігор Сизонюк в 2015 році намагався стати депутатом Вишневої міської ради від партії “Нові обличчя”, але обраний не був. Натомість його партійний соратник Сергій Пишний, який балотувався від “Нових облич” під першим номером – пройшов в міськраду Вишневого і працював її секретарем. Нагадаємо, що мером Вишневого вже тоді був чинний голова цього міста Ілля Діков, відтак Сергій Пишний та Ілля Діков тривалий час тісно співпрацювали.
До слова, на сьогодні Сергій Пишний є чинним депутатом Білогородської сільради вже від “Слуги народу”, а вже згаданий мер Вишневого Ілля Діков в 2020 році обрався міським головою саме за підтримки “слуг”.
Читайте: Блазні на руїнах: Ірпінь накрило політичними розбірками та Таємнича реконструкція дитсадка у Білогородці або як КВ добувала інформацію через омбудсмена
ТОВ “Екоресурс-Т” фігурує в кримінальному провадженні, розпочатому у 2020 році слідчим управлінням ГУ ДФС Києва за статтями фіктивне підприємництво, службове підроблення і легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом. ТОВ “Екоресурс-Т” значиться в переліку компаній, які за версією слідства, є фіктивними та використовувалися конвертаційним центром для “відмиву коштів”. Остання ухвала суду по справі у відкритому доступі датована 2021 роком.
ТОВ “Екоресурс-Т”, за даними Clarity Project, в результаті участі у публічних закупівлях за більше 11 років діяльності брало участь всього у трьох тендерах і всі три були для нього успішними, адже проводилися без конкуренції. Крім нинішнього великого замовлення на оренду когенераційних установок фірма отримувала два значно дрібніших, обидва у 2022 році і обидва від комунальних підприємств Вишневого: на постачання дров за 2,8 млн гривень від КП “Вишнівськтеплоенерго, та на постачання пеллетного котла за 960 тис. гривень для КНП “Вишнівська міська лікарня”.
КП «Вишнівськтеплоенерго» очолює Сергій Мазур. Підприємство підпорядковане Вишневій міськраді, яку з 2011 року очолює Ілля Діков (на колажі).
Читайте: Вишневе таки будуватиме під час війни нову будівлю мерії за 185 млн гривень
Довідково. Когенераційна установка (міні-ТЕЦ) – комплекс обладнання, який одночасно виробляє електричну і теплову енергію. Принцип роботи когенераційної установки: газоподібне паливо (природний газ, біогаз, шахтний метан тощо) надходить на газопоршневий двигун для подальшого згоряння та приведення в рух поршневої групи. Ця механічна енергія передається через вал генератора, який у свою чергу виробляє електроенергію. При виробленні електрики в когенераційній установці паралельно виділяється тепло – це тепло від газів, що відходять, масла та антифризу, які охолоджують двигун.
Виробником когенераційної установки, що орендувало Вишневе, є німецька компанія MTU. Ця фірма є частиною Rolls-Royce Power Systems, що в свою чергу належить британському холдингу Rolls-Royce.
* КП “Вишнівськтеплоенерго” (код ЄДРПОУ: 19417197)
** ТОВ “Екоресурс-Т” (код ЄДРПОУ: 37474379)
Фото: колаж КВ
Альона Момот
КиївВлада