Елітні бенефіціари та корупційні МУО: у Київраді готуються до поновлення оренди землі на вул. Лінійній, 17

Елітні бенефіціари та корупційні МУО: у Київраді готуються до поновлення оренди землі на вул. Лінійній, 17

Депутати столичної міськради повинні будуть невдовзі розглянути проєкт рішення щодо поновлення договору оренди земельної ділянки на вул. Лінійній, 17. Її орендарем до травня 2024 року було ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” із орбіти відомих бізнесменів Вадима Єрмолаєва і Оксани Калетний (обидва на колажі). В 2020-ому навколо цієї землі розгорівся один із найгучніших корупційних скандалів у новітній історії столиці. Тоді правоохоронці затримали “ділка”, який пообіцяв представникам вказаної компанії “за гроші” вирішити питання отримання Містобудівних умов та обмежень (МУО) на проєктування будівництва там адміністративно-побутових будівель. Свою пропозицію зловмисник пояснив тим, що у Києві такі погодження видаються лише за хабарі і що він має знайомих у КМДА, які можуть допомогти вирішити це питання. Серед таких знайомих фігурувала і персона першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника, який на фоні відкриття відповідної кримінальної справи навіть на деякий час був відсторонений від посади. Втім, у результаті правопорушнику було призначено штраф, а топ-посадовець столичного муніципалітету, який заперечував свою причетність до таких історій, невдовзі повернувся до роботи. 

Як стало відомо КВ, у столичній міськраді нещодавно вирішили відкласти розгляд питання поновлення на 5 років договору оренди ділянки на вул. Лінійній, 17 (літ. В, Д) у Солом’янському районі для ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3”.

Мова про проєкт рішення №08/231-439/ПР від 28 березня 2024-го, суб’єктом подання якого виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА. На засіданні Київради 4.07.2024 року за те, щоб розглянути цей документ пізніше (вочевидь, через резонансність цього питання.- КВ), проголосували 75 народних обранців. 

Що за земля

Йдеться про земельну ділянку площею 0,64 га з цільовим призначенням “для будівництва, експлуатації та обслуговування офісного центру” (кадастровий номер – 8000000000:72:221:0007). Цю землю ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” орендує у столичної громади на підставі договору оренди, який був укладений з Київрадою ще у березні 2009 року та сплив у травні 2024 року. Згідно Генеральному плану Києва, за функціональним призначенням вказана земля відноситься до промислової території та частково до території вулиць і доріг.

Як зазначається у пояснювальній записці до проєкту рішення, на даній ділянці розташовані три об’єкти нерухомості, власником яких вже не перший рік є ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” – два металевих склади (загальна площа – 286,9 кв.м.) і група нежитлових приміщень (площа – 76,3 кв.м.). Наразі на цій землі ведуться будівельні роботи: станом на березень 2024 року там вже було облаштовано свайне поле та підпірні стінки, складовано будівельні матеріали, розміщено побутові вагончики для робітників тощо.

Ще 4 квітня 2024 року низку зауважень до цього проєкту рішення висловило управління правового забезпечення діяльності Київради. Зокрема, у відповідному правовому висновку вказано, що Департамент земельних ресурсів КМДА під час обстеження вказаної ділянки, яке відбулося 15 березня 2024-го, встановив факт самовільного зайняття “сусідніх ” ділянок. Йшлося про те, що паркан був розміщен за межами відведеної ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” землі, а орієнтовна площа “додатково займаної території” складала 760 кв.м.

Скандальна забудова 

28 серпня 2008 року Київрада рішенням №155/155 погодила передачу ділянки площею 0,64 га за вищезазначеною адресою в оренду ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” на 5 років. Надалі, 27 березня 2009 року, між міськрадою і вказаною компанією було укладено відповідний договір оренди.

5 лютого 2019 року комісія Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування погодила поновлення договору оренди вказаної землі ще на 5 років (це саме той випадок, коли рішення щодо поновлення приймається профільною комісією, а не Київрадою. – КВ). Чи відбувалася відповідна пролонгація раніше, у відкритих джерелах інформація відсутня. Надалі, 27 травня 2019 року між Київрадою і ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” було укладено договір про поновлення оренди ділянки.

Вже на початку 2020 року і виник гучний корупційний скандал, який призвів до відкриття кримінального провадження. 

Як повідомляла КВ, 17 грудня 2019 року ТОВ “Еф ай ем офіс центр-3” направило до Департаменту містобудування та архітектури КМДА лист щодо видачі йому МУО на проєктування будівництва адміністративно-офісних будівель на вул. Лінійній, 17. Вже на початку 2020-го, 2 січня, вказаний департамент без пояснення причин відмовив цій компанії у наданні цих “містобудів”. Після цього до одного з представників ТОВ “Еф ай ем офіс центр-3” звернувся якийсь знайомий, який запропонував вирішити питання отримання МУО за грошову винагороду і який раніше вже розповідав цій особі, що має “виходи на КМДА”. Він пояснив, що добитися видачі “містобудів” законним шляхом у Києві неможливо через корупцію. А він, мовляв, може “вирішити питання” за грошову винагороду, виступивши посередником, бо має давнього знайомого та партнера з питань, пов’язаних із будівництвом на території столиці – посадовця КМДА.

Надалі цей “знайомий” повідомив представнику ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3”, що вартість МУО від КМДА становить 15 доларів США за 1 кв.м. Виходячи із загальної площі майбутнього об’єкта будівництва (8757 м. кв.), сума хабара була розрахована у розмірі 131,35 тис. доларів США, із яких половину суми – 65 тис. доларів США – необхідно було заплатити “авансом”. За словами цієї особи, у такому разі “містобуди” будуть погоджені та видані за 2-3 тижні з моменту подання відповідних документів. 

На той час діяльність вказаного “посередника” вже відслідковувалася правоохоронцями. Справа в тому, що відповідне слідство було відкрито Головним слідчим управлінням Нацполіції 30 жовтня 2019 року – наступного дня після першої зустрічі з представником компанії-забудовника, яка передувала подачі заяви на отримання МУО. А вже 14 квітня 2020 року відбулася передача представником ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” частини хабара “посереднику” на суму 60 тис. доларів. Тоді ж слідчі Нацполіції затримали цього “посередника”. Того ж дня йому було повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України (пособництво у прийнятті неправомірної вигоди), а підслідність цієї справи було змінено – розслідування було “перекинуто” на Головне управління (ГУ) СБУ у Києві та Київській області.

При цьому, в день передачі хабара низка медіа поширила інформацію про те, що вказаний “посередник” добре знайомий із першим заступником голови КМДА Миколою Поворозником. При цьому, наприклад ТСН повідомляло, що цей високопосадовець столичної мерії з “посередником” виношували наміри отримати також 246 тис. доларів з іншого об’єкта будівництва. 

Наступного дня, 15 квітня, Микола Поворозник заперечив свою причетність до цього злочину. За його словами, того дня, коли СБУ проводила затримання, до нього звернувся один із знайомих ще з армійських часів із проханням вислухати його з питання будівництва. І він (Поворозник. – КВ), мовляв, просто викликав директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Олександра Свистунова, щоб розібратися в цій проблемі і дати відповідь на це питання. Надалі знайомий Поворозника нібито залишив два пакети з документами, а за кілька годин до його кабінету зайшли співробітники СБУ, які сказали, що у цих пакетах гроші. За словами першого заступника голови КМДА, грошей в цих пакетах виявлено не було. Як зауважив чиновник, після цих подій його викликали на допит у справі як свідка.

17 квітня 2020 року Поворозник ще раз акцентував увагу на тому, що він не причетний до отримання хабара, але, незважаючи на це, готовий співпрацювати зі слідством, враховуючи резонанс цієї історії. Тоді ж перший заступник голови КМДА повідомив, що він звернувся до голови столичної адміністрації Віталія Кличка з проханням відсторонити його від роботи на час слідства. 18 квітня 2020 року голова КМДА Віталій Кличко це прохання задовольнив.

Читайте: Взятка и Поворозник. Расследование продлили, застройщика удовлетворили

12 лютого 2021 року між прокурором по вказаному провадженню та тим самим “посередником” було укладено угоду про визнання винуватості. Згідно з нею, останній визнав себе винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК (пропозиція чи обіцянка за неправомірну вигоду здійснити вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування). Надалі, 27 квітня того ж року, Шевченківський районний суд Києва затвердив цю угоду і визнав обвинуваченого винним у скоєнні згаданого правопорушення. Йому було призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 68 тис. гривень. Крім того, обвинуваченого було зобов’язано компенсувати державі витрати на проведення судових експертиз в сумі 65,3 тис. гривень.

Зазначимо, після винесення вироку на порталі “Судова влада України” було оприлюднено точні та достовірні ім’я та прізвище вказаного зловмисника. Ним виявився Хавченко Віталій Володимирович – директор ТОВ “Євровіт-Плюс”.

Незадовго до цього, у березні 2021-го, міський голова Києва Віталій Кличко повернув Миколу Поворозника до роботи. Останній у свою чергу акцентував увагу на тому, що ні він, ні жодна інша посадова особа КМДА не була стороною вищезгаданого кримінального провадження. 

Ще під час вказаного слідства, 7 липня 2020 року, Департамент містобудування та архітектури КМДА наказом №674 все ж видав ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” МУО для проєктування “реконструкції складу під адміністративно-побутові споруди” на вул. Лінійній, 17. Згідно з цим документом, компанія займеться реконструкцією вищезгаданих двох металевих складів загальною площею 286,9 кв. “Містобудами” передбачено, що в результаті такої реконструкції гранична висота “нових” будівель не повинна перевищувати 26,5 м.

Також в МУО повідомлялося, що цей об’єкт проєктування знаходиться в межах історичного центру міста та історичного ареалу. У зв’язку з цим проєктна документація реконструкції повинна розроблятися з урахуванням положень Закону “Про охорону культурної спадщини”, а проєкт архітектурних перетворень за цією адресою має бути погоджений в органах охорони культурної спадщини.

Надалі, протягом травня 2021 року, ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” зареєструвало в Департаменті з питань державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) при КМДА чотири повідомлення про початок будівельних робіт з реконструкції складів на вул. Лінійній (літ. В, Д) під адміністративно-побутові будівлі. Кожен такий дозвільний документ стосувався окремої черги будівництва, тобто усього таких черг нараховується чотири.

Зазначимо, сусідню ділянку на вул. Лінійній, 17 (літ. А) у столичної громади орендує компанія зі схожою назвою – ТОВ “Еф Ай Ем Ріелті”. Її площа становить 0,4 га, цільове призначення – для експлуатації та обслуговування адміністративно-виробничого корпусу. Відведення цієї ділянки в користування вищезгаданої ТОВки столична міськрада погодила своїм рішенням №464/3298 від 1 жовтня 2007 року. На цій землі розташований бізнес-центр “FIM-Center” – проєкт групи компаній “FIM-Group”. У свою чергу власником ще однієї сусідньої ділянки на вул. Лінійній, 17 (літ. Е) площею 0,22 га (кадастровий номер 8000000000:72:221:0019, цільове призначення – для експлуатації та обслуговування існуючих будівель) є ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-2”. Її продаж за 6,7 млн гривень Київрада погодила своїм рішенням №263/263 від 31 березня 2016 року.

Елітні бенефіціари та корупційні МУО: у Київраді готуються до поновлення оренди землі на вул. Лінійній, 17

Орієнтовні обриси території, яку займають ці три компанії

Хто будує

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” було зареєстроване у лютому 2003 року. Його керівником зазначено Володимира Остапенко, засновниками – ТОВ “Виробничо-комерційна фірма (ВКФ) “Укрсельхозпром” та кіпрська компанія “Ерайзінг ООО Груп Лімітед”. Кінцевими бенефіціарами ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” є громадянин Кіпру Вадим Єрмолаєв і громадянка Великої Британії Оксана Калетник. Остання також є співвласницею ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Ріелті” (орендар сусідньої ділянки, на якій розташований бізнес-центр).

ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-2” (власник ще однієї сусідньої ділянки) було зареєстровано у Києві у липні 2006 року. Керівником фірми вказано Станіслава Капусту, засновником – громадянина Єгипту Ельгебалі Мохаммед Ханафі Махмуд, який проживає в Києві.

ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-2” та ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3” у різний час мали спільних засновників. Наприклад, з 2009 по 2011 рік засновником компанії з цифрою “2” у назві значилася датська фірма “Dannmar Scandinavia ApS”, яка з 2007 по 2020 рік була також одним із засновників ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3”.

Система Youcontrol відносить ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Центр-3”, ТОВ “Еф Ай Ем Офіс Ріелті” і ТОВ “ВКФ “Укрсельхозпром” до корпорації “Алеф”, яка об’єднує більше двох сотень компаній, переважно зайнятих виробництвом споживчих товарів, девелопментом, аграрним бізнесом, виробництвом медичних виробів, будівельних матеріалів і безшовних труб тощо. Ключові особи корпорації – українські бізнесмени Станіслав Віленський та Вадим Єрмолаєв.

Читайте: Строительство нового ЖК в Святошинском районе столицы натолкнулось на непримиримый протест

У 2013 році, за даними “Фокусу”, Станіслав Віленський входив до списку 200 найбагатших українців зі статками 85,2 млн доларів (125 місце). Вадим Єрмолаєв також неодноразово потрапляв до схожих рейтингів: наприклад, у 2020 році “Фокус” “нарахував” у нього 452 млн доларів (23 місце у переліку найбагатших українців), а у 2021-ому “Forbes” поставив його на 45 місце зі статками 220 млн доларів. У грудні 2023-го президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) України щодо запровадження санкцій відносно Вадима Єрмолаєва (у відкритих джерелах точні причини цього кроку не уточнюються. – КВ).

Не менш відомою є і вищезгадана Оксана Калетник. Зокрема, вона була народною депутаткою VII скликання Верховної Ради від “Комуністичної партії”. Оксана Калетник є вихідцем із відомої родини високопосадовців. Так, її батько Микола Калетник у 1990-ті роки очолював управління Мінлісгоспу України, а її дядько Григорій Калетник був очільником Вінницьких облради і облдержадміністрації (1998-2005 роки) і народним депутатом IV і V скликань (обирався від “За єдину України” і “Партії регіонів”). Його син, двоюрідний брат Оксани Калетник, Ігор Калетник також був нардепом VI та VII скликань від “Комуністичної партії” (у другій своїй “каденції” був першим заступником голови Верховної Ради). Крім того, останній відомий своєю роботою в органах митної служби, в яких він займав різні посади з 1995 року. Найвищим його досягненням стала робота на чолі Державної митної служби України, якою він керував у 2010-2012 роках.

Крім того, Оксана Калетник є відомою і як бізнесвумен. Так, саме вона є засновницею інвестиційної групи компаній “FIM-Group”, 50% акцій якої в 2008 році викупила саме корпорація “Алеф”. Серед активів “FIM” – низка об’єктів комерційної та житлової нерухомості, переважно у столичному регіоні. Із найвідоміших проєктів – мережа торгових центрів “Квадрат”. При цьому, у 2013 році Калетник увійшла до переліку із 200 найбагатших українців за версією “Forbes” – тоді вона посіла 190 місце зі статками 25 млн доларів.

Нагадаємо, Олександр Свистунов обіймає посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

 

Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4