Таємнича реконструкція дитсадка у Білогородці або як КВ добувала інформацію через омбудсмена

Таємнича реконструкція дитсадка у Білогородці або як КВ добувала інформацію через омбудсмена

Нещодавно в роботі редакції “КиївВлади” трапився унікальний за весь час роботи випадок. У відповідь на рядовий інформаційний запит щодо реконструкції дитсадка «Барвінок» у Білогородці на Київщині, голова Білогородської сільради Антон Овсієнко (на колажі) відмовився надавати відповідь по суті через те, що він начебто не є розпорядником публічної інформації, оскільки не є органом місцевого самоврядування. Однак після скарги “КиївВлади” до Уповноваженого Верховної Ради (ВР) з прав людини і проведення відповідного провадження, риторику в Білогородській сільраді  змінили і інформацію надали.

23 липня 2024 року КВ стало відомо, що у офісі Уповноваженого ВР з прав людини було закрито провадження у справі про порушення прав і свобод людини і громадянина за скаргою інформаційно-аналітичного видання КиївВлада у звʼязку з поновленням права на інформацію.

Історія цього провадження почалася з того, що 14 травня 2024 року КиївВлада надіслала голові Білогородської сільради Антону Овсієнку запит на отримання публічної інформації щодо проведення реконструкції будівлі комунального закладу дошкільної освіти «Барвінок» (КЗДО «Барвінок»), який знаходиться у селі Бiлогородка по вул. Олександра Саєнка, 34а. Приводом для цього запиту став оголошений у системі Prozorro наприкінці квітня відділом освіти Білогородської сільської ради тендер з очікуваною вартістю 160,84 млн гривень на відповідні роботи (тендер відмінено у червні 2024 року через відхилення пропозицій всіх учасників).

Зазначена закупівля викликала інтерес тому, що це була вже друга спроба замовити у поточному році зазначену реконструкцію. Перший тендер з очікуваною вартістю 161,61 млн гривень на реконструкцію будівлі КЗДО «Барвінок» у Бiлогородці був оголошений у січні поточного року, але відмінений через “неможливість усунення виявлених порушень законодавства”, а саме через “невірно вказану очікувану вартість у річному плані закупівель та оголошенні про проведення відкритих торгів”.

Також зацікавило те, що згаданий вище відділ освіти Білогородської сільради замовив у липні 2021 року у на той час новоствореного ТОВ “Проектно-технічне бюро” розробку проєкту зазначеної реконструкції. Підряд дістався фірмі без конкурсу, оскільки його пропозиція була єдиною в тендері. Роботи за укладеним тоді договором були виконані за 1,49 млн гривень до кінця 2021 року, тобто до початку повномасштабної вторгення. Інформації про наступне коригування проекту у системі Prozorro немає. Але у 2024 році, на третьому році повномасштабної війни нашої країни з російськими загарбниками, у Білгородській сільраді вирішили втілити в життя запроєктовану до війни реконструкцію дитсадка.

Відповідь голови Білогородської сільради Антона Овсієнко на запит КВ вразила. У листі за його підписом було відмовлено у наданні інформації на тій підставі, що сільський голова не є органом місцевого самоврядування, а тому не є розпорядником публічної інформації в розумінні Закону «Про доступ до публічної інформації». У цьому ж листі було підкреслено, що “правовідносини, пов’язані з проходженням публічної служби, не пов’язані зі здійсненням органом місцевого самоврядування публічно-владних управлінських функцій”, а “Білогородський сільський голова у цих правовідносинах не є суб’єктом владних повноважень”. Також Антон Овсієнко порадив КВ оскаржити відповідно до положень Закону України “Про доступ до публічної інформації” дії чи бездіяльність розпорядника інформації.

КВ вирішили скористатися цією порадою і для усунення порушення прав журналіста на доступ до отримання публічної інформації звернулися з відповідною скаргою до Уповноваженого ВР з прав людини Дмитра Лубінця. За скаргою було відкрито провадження у справі про порушення прав і свобод людини і громадянина.

У Білгородській сільраді після отримання роз’яснень Представника Уповноваженого ВР з прав людини позицію щодо надання інформації на запит КВ змінили і 19 липня 2024 року редакція нарешті отримала відповідь на запит.

Згідно інформації Білогородської сільради наданої КВ, КЗДО «Барвінок» є єдиним закладом дошкільної освіти у цьому селі. У 2021 році реконструкція будівлі КЗДО «Барвінок» була зумовлена необхідністю створення додаткових місць та часткового розвантаження черг до садочка. Проєкт реконструкції цієї будівлі було змінено у 2022 році через “збільшення ринкових цін на матеріали та роботи, а також приведення у відповідність до норм ДБН у частині укриття”. 

“Коригування проекту виконував автор данного проекту… Після коригування проекту передбачено збільшення потужності закладу”, – поінформували КВ у Білогородській сільраді і додали, що “потужність КЗДО «Барвінок» складає 180 місць, а у 2024 році заклад відвідує 314 вихованців. Після проведення реконструкції потужність закладу має збільшитися до 280 місць.

Також у Білогородській сільраді повідомили, що за 3 роки у місцях в КЗДО «Барвінок» склалася така потреба: у 2022 році – 370 дітей, у 2023 році – 437 дітей, у 2024 році – 492 дитини. За прогнозами, наданими у сільраді, до кінця 2024 року потреба у місцях в КЗДО «Барвінок» збільшиться до 503 дітей. Тобто потреба у місцях буде у 2,7 рази більша від існуючих потужностей і у 1,7 рази більша від можливого збільшення потужностей після реконструкції будівлі КЗДО «Барвінок».

Фінансування реконструкції будівлі КЗДО «Барвінок», за інформацією Білогородської сільради, буде здійснюватися за рахунок субвенції в рамках фінансової угоди “Програма відновлення України” – 80%, та співфінансування з місцевого бюджету – 20%.

Нагадаємо, “Програма відновлення України” була закріплена фінансовою угодою між Україною та Європейським інвестиційним банком від 9 грудня 2020 року. Програма передбачає кредит від банку на загальну суму 340 млн євро. Ці кошти спрямовані на підтримку України у відновленні критичної соціальної інфраструктури: лікарень, шкіл, дитсадків, соціального житла, адміністративних центрів, об’єктів тепло-, водопостачання та водовідведення. Програма втілюється у громадах, що постраждали від збройної агресії РФ та/або громадах, що прихистили значну кількість внутрішньо переміщених осіб.

“Міграційні процеси та активна забудова пристоличного села Білогородка за останні 3-5 років спричинили зацікавленість працездатного населення до життя в селі, але неочікувана збройна військова агресія зумовила великій потік внутрішньо переміщених осіб в Білогородську громаду Бучанського району (станом на липень 2024 року зареєстровано 6478 осіб, з них родин з дітьми дошкільного віку 548)”, – повідомили КВ у Білогородській сільраді.

Збільшення потужності закладу для забезпечення потреб внутрішньо-переміщених осіб значиться як головна мета проведення реконструкції будівлі КЗДО «Барвінок» на сторінці проєкту на порталі державної комунікаційної платформи єдиної електронної екосистеми управління відновленням DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management). Ця система дозволяє, зокрема, органам місцевого самоврядування створювати картки проєктів та заповнювати їх. Тільки не зрозуміло, чому інформація в цій системі дещо відрізняється від інформації отриманої КВ від сільради. 

Там зазначається, що проєкт реалізується від травня 2024 року, характер проєкту – капітальний ремонт, орієнтовний бюджет – 169 443 930,00 гривень, загальний обсяг підтверджених джерел фінансування – 41,08% чи 69,6 млн гривень, з яких 11,6 млн гривень – кошти місцевого бюджету (6,84 % від загальної потреби), а 58 млн гривень – кошти міжнародних організацій.

Також на DREAM оприлюднено позитивний експертний звіт ТОВ “Євроекспертиза” щодо розгляду проєктної документації за проєктом реконструкції будівлі КЗДО «Барвінок» після коригування. В ньому зазначено, що місткість закладу після реконструкції повинна збільшитися з 160 до 260 місць (нагадаємо, Білогородській сільраді КВ повідомили, що потужність закладу буде 280 місць), а загальна площа будівлі – з 2 834,5 до 6 980,33 квадратних метрів. Відповідно до кількості груп запроєктовано 14 дитячих ігрових майданчиків та літніх павільйонів, які розміщені по периметру території за виключенням північної частини ділянки. Господарську зону, яка включає серед іншого майданчик з огородженою площадкою для сміттєвих баків, планують розмістити у північній та північно-східній території. 

Ще одна цікава деталь, відповідно до даних експертного звіту, з загальної кошторисної вартості реконструкції в 169,44 млн гривень замовником вже понесено витрати у розмірі 1,59 млн гривень. Можемо припустити, що це видатки на розробку та коригування проєкту. 

До речі, коригування проєкту у Білогородській сільраді, як випливає з експертного звіту, довірили вже іншій фірмі – генеральним проєктувальником реконструкції значиться ТОВ “Архітектурно-проектна студія”, а не ТОВ “Проектно-технічне бюро”, яке відповідно до даних системи Prozorro було розробником початкового проєкту.

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Проектно-технічне бюро” (розробляло першу версію проєкту реконструкції) зареєстровано в лютому 2021 року в Києві. З 2022 році має “прописку” в Дніпрі. Засновник – Олександр Астапенко, чинний керівник – Ольга Каряка (станом на 8 лютого 2022 року компанію очолював Сергій Клименко). За даними Clarity Project, у результаті участі в публічних закупівлях ТОВ “Проектно-технічне бюро” уклало 25 договорів на суму понад 10 млн гривень. Найбільше замовлень (сумарно 10 договорів на 7,79 млн гривень) отримано від білогородських замовників – сільради та її відділу освіти. Зокрема, Білогородська сільрада за 5,6 млн гривень замовляла у цій компанії проєкт реконструкції школи по вул. Центральна в Святопетрівському.

ТОВ “Архітектурно-проектна студія” (коригувало проєкт реконструкції) зареєстроване в січні 2022 року. Засновники – Сергій Клименко, який також є керівником фірми, та Максим Слизькоух. Через Prozorro фірма отримала 159 замовлень на загальну суму 19,07 млн гривень. З цих коштів на понад 16 млн гривень з компанією підписали договорів Білогородська сільрада, її відділ освіти та підпорядкований їй ліцей №2. 

За даними порталу використання публічних коштів eSpending, ТОВ “Архітектурно-проектна студія” у березні 2023 року отримало на свій разунок 2,95 млн гривень за коригування проєктно-кошторисної документації по реконструкції дитсадка “Барвінок”, а в травні цього ж року – ще 140 тис. гривень як відшкодування витрат за проведення експертизи цієї документації.

Читайте: Будівлю Білогородського ліцею №1 збираються відремонтувати та утеплити майже за 25 млн гривень

ТОВ “Євроекспертиза(затверджувало експертний звіт проєкту після коригування) зареєстровано в липні 2021 року в Києві. Засновницею значиться Катерина Аліксійчук, керівник – Людмила Прохонюк. Катерина Аліксійчук є дружиною депутата Верховної Ради Олександра Аліксійчука з Рівненщини (“Слуга народу”). За результатами участі в публічних закупівлях ТОВ “Євроекспертиза” уклало 2,3 тисячі договорів на 28,77 млн гривень. Левову частку бюджетних підрядів компанія отримала від замовників Львова та області. 

ТОВ “Євроекспертиза” фігурує в розслідуванні видання “Наших грошей”, яке встановило зв’язок цієї фірми зі скандальною відомою на будівельному ринку компанією «Перша приватна експертиза». Остання за гонорар надала позитивний висновок щодо реконструкції дитсадка, для якого навіть не було розроблено проєктної документації. Через це після публічного скандалу «Першу приватну експертизу» позбавили ліцензії. 

Читати: Білогородка за 1,3 млн гривень відремонтує спортмайданчик біля сільради

Антон Овсієнко є головою Білогородки (до однойменної громади якої входить 10 сіл) був обраний на виборах 2020 року, які проводилися в рамках реформи децентралізації. Балотувався на цю посаду як самовисуванець. У виборчих перегонах обійшов 5 конкурентів та отримав понад 50% голосів виборців, що взяли участь в голосуванні.

Він народився в 1979 році в селі Богданівка на Броварщині. Середню освіту здобув у Петрівській загальноосвітній школі (Петрівське – колишня назва села Святопетрівське Білогородської громади).

На сайті сільради Білогородки вказано, що Антон Овсієнко має чотири вищі освіти. У 2005 році здобув кваліфікацію юриста в Київському юридичному інституті МВС України. За чотири роки закінчив Національну академію державного управління при Президентові за спеціальністю «Управління містом та селом» і здобув ступінь магістра. У 2011 році завершив навчання на факультеті «Фінанси» в Полтавському університеті економіки та торгівлі й здобув кваліфікацію спеціаліста з фінансів. У 2017 році в цьому ж виші отримав диплом за спеціальністю «Управління персоналом та економіка праці».

До обрання на посаду Білогородського сільського голови Антон Овсієнко протягом десяти років (з 2010 по 2020 рік) очолював сільраду Святопетрівського. До цього встиг попрацювати старшим державним виконавцем Києво-Святошинського районного відділу Київського обласного управління юстиції.

Водночас, згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, Антон Овсієнко мав досить сміливі бізнесові амбіції. У 2007 році він значився директором страхової компанії “Капітал-Страхування”, яка припинила своє існування в квітні минулого року. У 2008 році він заснував та очолював зареєстроване у селі Святопетрівське ПП “Атлантік-А”, яке працювало в готельній сфері. Це підприємство власники вирішили закрити ще у 2010 році. Державна реєстрація про його припинення була здійснена у грудні 2023 року. До речі, головою комісії з припинення значився теж Антон Овсієнко.

Крім цього, у 2007 році Антон Овсієнко керував столичним будівельним ТОВ “Проект Пасаж”, що належить Роману Любомському. Минулого року Роман Любомський очолював підпорядковане Білогородській сільраді комунальне підприємство “Екопростір”. 

У 2015 році Роман Любомський балотувався до Київради від політичної партії “5.10” та був заступником голови Київської обласної партійної організації цієї партії, яка була зареєстрована в Петрівському.

Фото: колаж КВ

Альона Момот, Настя Недашковська

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
09:00 У серпні поточного року бюджетні замовники селища Іванків Вишгородського району зробили замовлень майже на 2,7 млн гривень. Майже чверть цих грошей “пішла” на…
Гроші в нікуди та сумнівні демонтажі: аудитори перевірили, як в КМДА контролюють благоустрій
Гроші в нікуди та сумнівні демонтажі: аудитори перевірили, як в КМДА контролюють благоустрій
09:00 Аудитори Київської міськдержадміністрації (КМДА) нещодавно завершили перевірку діяльності Департаменту територіального контролю КМДА (раніше – Департамент міського благоустрою) і КП “Київблагоустрій за період 2021-2023…
Київщина придбала майже дві сотні шкільних автобусів, але чому потреба в них постійно зберігається
Київщина придбала майже дві сотні шкільних автобусів, але чому потреба в них постійно зберігається
09:00 В рамках підготовки до нового навчального року освітній департамент Київської області придбав 41 шкільний автобус за понад 141 млн гривень. Ці кошти зібрали…
Banner
QlU7mDx4