Мешканці житлового комплексу (ЖК) “Welcome Home на Ревуцького” (Дарницький район Києва) вже більше двох років намагаються добитися справедливих і законних цін на електроенергію. Через невиконання забудовниками технічних умов від “енергетиків” люди вимушені сплачувати “за світло” за комерційними тарифами, які втричі перевищують тарифи для населення. Наразі численні звернення та попередження про проведення акцій протесту ні до чого не призвели – навіть в нинішніх умовах, коли багато хто втратив роботу, мешканцям цього ЖК доводиться сплачувати за електрику до 6 тис. гривень на місяць. Цілком можливо, що таке ігнорування проблем інвесторів цього комплексу пов’язано з впливовістю власників компанії-забудовника, яка входить до орбіти групи “Фундамент”: як відомо, на головних ролях у ній знаходиться оточення нардепа Андрія Пузійчука (фракція “ВО “Батьківщина, на колажі праворуч) та заступника голови КМДА Вячеслава Непопа (на колажі в центрі).
Як повідомили KВ мешканці ЖК “Welcome Home на Ревуцького”, наразі вони активно добиваються вирішення проблеми “космічних” тарифів на електроенергію в своїх будинках.
Так, у їхньому зверненні до редакції нашого видання повідомляється, що два будинки цього комплексу на вул. Вишняківській, 2 і 4 були введені в експлуатацію 24 вересня 2019 року (сертифікат Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) №ІУ163192600835, документ наразі відсутній у відкритому доступі. – KВ). Однак, при введенні в експлуатацію замовником будівництва – ТОВ “Артігас” – були порушені ряд норм будівельного законодавства, внаслідок чого мешканці не мають можливості укласти прямі договори на постачання та розподіл електричної енергії за тарифом для населення. Серед іншого, як повідомляється в зверненні, забудовник не виконав технічні умови постачальника послуг ПрАТ “ДТЕК Київські Електромережі”.
За інформацією мешканців ЖК “Welcome Home на Ревуцького”, результатом таких порушень стало те, що при заселенні власники будинків були вимушені укласти не прямі договори споживачів про надання послуг з розподілу електричної енергії із ПрАТ “ДТЕК Київські Електромережі”, а договори на тимчасове компенсування витрат на електричну енергію із управителем будинків – ТОВ “Фундамент Сервіс”. Як наслідок – мешканці близько пяти сотень заселених квартир зобов’язалися компенсувати вартість спожитої електричної енергії не за тарифами для населенням (1,44 грн та 1,68 грн за кВт/год. відповідно), а за комерційними тарифами (близько 5 грн за кВт/год. до початку активної фази війни в Україні, 3,95 грн за кВт/год. на даний час), за якими “Фундамент Сервіс” отримує ці послуги. При цьому, у зверненні уточнюється, що вказана компанія стала управителем против волі мешканців.
“Такі витрати стали великим тягарем для мешканців, особливо за тієї умови, що у будинках відсутні газ та гаряче водопостачання, вони повністю електрифіковані, а у квартирах встановлені електроплити, електричні сушарки та бойлери. Крім того, постачання води йде через насоси, які такоє живляться електричною енергією, а в кожній із секцій працюють по 3 ліфтові кабіни. Мешканці будинків у зимовий період вимушені сплачувати ТОВ “Фундамент Сервіс” за електричну енергію суми у середньому від 2 тис. грн до 6 тис. грн на місяць, що стає вже непосильним тягарем, особливо в умовах воєнного стану”, – повідомляється в зверненні.
Також мешканці ЖК “Welcome Home на Ревуцького” повідомили про те, що, незважаючи на проблеми із знеструмленням, у них відсутні юридичні підстави для виклику спеціалістів в екстрених або аварійних випадках. Це пов’язано з тим, що у ПрАТ “ДТЕК Київські Електромережі” даний комплекс обліковується як “будівельний майданчик”. При цьому, за даними мешканців будинків на вул. Вишняківській, 2 і 4, їхні постійні звернення до управляючої компанії ТОВ “Фундамент Сервіс” та замовника будівництва ТОВ “Артігас” не дають позитивних результатів.
“Воєнний стан для багатьох громадян нашої країни став фінансовим випробуванням. Багато людей були позбавлені роботи та відповідних прибутків, вимушені економити на продуктах харчування та не можуть сплачувати комунальні платежі – особливо в настільки великих розмірах за комерційними тарифами. Несплата комунальних послуг призводить до накопичення боргів, що вкрай невигідно всім учасникам цього конфлікту. Соціальна напруга щодо вказаного питання настільки висока, що всі мешканці готові до проведення безстрокових акцій протестів та перекриття вулиць. Протест у вигляді перекриття вулиці планувався на 1 березня 2022 року, але його не було проведено через початок активної фази війни в України та заборону проведення масових зібрань. Проте, після перемоги України одними протестами ми не обмежимося”, – повідомили мешканці ЖК “Welcome Home на Ревуцького”.
Передісторія
23 липня 2015 року Київрада рішенням №884/1748 передала ТОВ “Артігас” в оренду на 20 років дві земельні земельні ділянки на вул. Ревуцького (перетин з вул. Вишняківською) загальною площею 0,77 га. Так, ділянка площею 0,6255 га (кадастровий номер 8000000000:90:292:0111) була передана столичною владою для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельного центру, а ділянку площею 0,1507 га (кадастровий номер 8000000000:90:292:0176) було надано компанії з тим же цільовим призначенням, але з уточненням, що вона має використовуватися для влаштування виїздів та під’їздів.
Відзначимо, на той час обидві ділянки знаходились в користуванні у обслуговуючого кооперативу “Гаражно-будівельний кооператив “Союз молоді”, і на підставі згаданого вище рішення депутати Київради позбавили цей кооператив права на цю землю.
Через два місяці після схвалення цього землевідводу, 25 вересня 2015 року, між ТОВ “Артігас” і столичною міськрадою було укладено два договори оренди зазначених ділянок.
У подальшому, 31 березня 2016 року, Київрада рішенням №271/271 змінила вид використання ділянки площею 0,6255 га, встановивши, що вона може бути використана для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового та торговельного комплексу.
За даними інтернет-сайта про нерухомість “ЛУН”, впродовж 2016-2017 роках ТОВ “Артігас” отримала дозвіл на проведення будівельних робіт від ДАБІ та погодила с держархбудінспекцією внесення змін до них. Вказані документи наразі відсутні у відкритому доступі – портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) на час воєнного стану в Україні заблоковано для громадськості. Проте, за даними “ЛУН”, згідно з дозволами ТОВ “Артігас” отримало право будувати два 27-поверхових будинки на 641 квартиру, а генеральним підрядником будівництва було вказано ТОВ “КЖБК БМУ-1”.
Будівельні роботи тривали близько двох з половиною років. Врешті-решт забудовники отримали від ДАБІ згаданий вище сертифікат №ІУ163192600835 від 24 вересня 2019 року про введення будинків у експлуатацію. Надалі, коли інвестори будівництва з’ясували, що їм доведеться переплачувати за електроенергію, вони почали свою боротьбу. Вони зверталися до різних органів та інстанцій (у тому числі – до Офісу Президента України і комітета Верховної ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг) з вимогами вирішити цю проблему. Проте віз і нині там.
Своє роз’яснення даної ситуації мешканцям ЖК “Welcome Home на Ревуцького” нещодавно надали в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Так, 3 червня 2022 року цей орган повідомив скаржникам, що для вирішення усіх питань забудовники мають виконати всі свої проєктні рішення, забезпечити перевірку “ДТЕКом” змонтованої схеми електричних мереж, в тому числі – вузлів обліку та струмообмежуючих пристроїв на їхню відповідність проєктних рішень, розробити проєкт внутрішнього електропостачання із розбивкою дозволеної до використання потужності на загальнобудинкові потреби та по кожній окремій квартирі, укласти договори споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка витрачається на технічні цілі, тощо.
“Фундаментальні” бенефіціари
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Артігас” було засноване в лютому 2014 року. Керівником компанії вказана Валентина Костюк, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканка смт Гостомель Бучанського району Київської області Олена Марчук.
Відзначимо, ТОВ “Артігас” фігурує у кримінальному провадженні за фактом можливих зловживань, які були допущені секретарем комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури VIII скликання Сергієм Кримчаком (депутат Київради VI-IX скликань, у поточній каденції обраний від “Єдності”) при передачі комунальної землі своїм родичам. У матеріалах слідства немає даних щодо незаконності відведення згаданих вище ділянок зазначеній компанії, проте правоохоронці прямо вказують, що цим ТОВ володіють особи із оточення Кримчака.
Читайте: Коронавирус в помощь: суд третий год не может вынести приговор депутату Сергею Крымчаку
Київське ТОВ “КЖБК БМУ-1” було зареєстроване в грудні 2011 року. Керівником цієї компанії вказано Юрія Салогуба, засновником – мешканця Києва Володимира Тельовича, кінцевим бенефіціаром – киянина Євгена Борисенка. Раніше, з моменту заснування ТОВ “КЖБК БМУ-1” і до березня 2019 року, засновниками цієї компанії було вказано ТОВ “Фундамент БМУ-1” і ТОВ “Фундамент Девелопмент”.
Столичне ТОВ “Фундамент Сервіс” було засноване у вересні 2016 року. Керівником компанії вказана Олена Таран, засовником – згадане вище ТОВ “Фундамент БМУ-1”, кінцевим бенефіціаром – мешканець міста Павлоград Дніпропетровської області Олексій Ведмедєв (на колажі ліворуч).
Система Youcontrol відносить ТОВ “Фундамент БМУ-1”, ТОВ “Фундамент Девелопмент” і ТОВ “Фундамент Сервіс” до так званої “групи Фундамент”. Вказана група спеціалізується на будівництві об’єктів житлового, соціального та адміністративного призначення тощо, а до її складу входить близько чотирьох десятків компаній, які забезпечують повний цикл виробництва та обслуговування нерухомості. Ключовими особами цієї групи є її генеральний директор, згаданий вище підприємець Олексій Ведмедєв і народний депутат України діючого IX скликання Андрій Пузійчук (фракція “ВО “Батьківщина”).
Як раніше повідомляла KВ, вказана група тісно пов’язана із одіозним заступником голови КМДА та екскерівником КП “Житлоінвестбуд-УКБ” Вячеславом Непопом. Так, цей чиновник у середині 00-х років був головою наглядової ради ПрАТ “Фундамент”, яке входить до цієї групи. Також протягом останніх років компанії “Фундамента” неодноразово за сумнівних підстав отримували бюджетні будівельні “підряди” від структур КМДА (у тому числі – від “Житлоінвестбуда-УКБ”), що звертало на себе увагу правоохоронних органів. Крім того, донька Непопа Марія станом на 2018 рік працювала економістом в одній із компаній цієї “бізнес–імперії”.
Читайте: Миллиарды Непопа: Нацполиция расследует сомнительные закупки КП “Житлоинвестбуд-УКБ”
Відзначимо, з 2018 року Вячеслав Непоп як заступник голови КМДА курує в столиці усі питання, пов’язані з будівництвом – він офіційно контролює діяльність Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю Києва КМДА. Також до цієї сфери дотичний заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року контролює діяльність Департаменту земельних ресурсів КМДА та Департаменту містобудування та архітектури КМДА. Сферу столичного житлово-комунального господарства через профільний департамент КМДА з 2014 року контролює заступник очільника столичної міськдержадміністрації Петро Пантелеєв. Він же за розподілом обов’язків заступників голови КМДА комунікує з ПрАТ “ДТЕК Київські електромережі” та усіма іншими енергетичними компаніями.
Фото: колаж КВ