“Новий шанс для еліти”: у Київраді збираються поновити договір оренди 66 га землі в урочищі Покал під комерційну забудову

“Новий шанс для еліти”: у Київраді збираються поновити договір оренди 66 га землі в урочищі Покал під комерційну забудову

Столична міськрада найближчим часом може поновити договір оренди 66,14 га землі в урочищі Покал (Голосіївський район) для ПрАТ “Київрибгосп”. Компанія, за даними з відкритих джерел та медіа, входить до орбіти відомих столичних бізнесменів Степана Черновецького, Вадима Столара і Артема Колюбаєва (до слова, у Столара, приналежність до ПрАТ заперечують). Згідно з цільовим призначенням, на цій землі, яку “Київрибгосп” орендував у столичної громади в 2008-2023 роках, мали бути збудовані офісні та торговельно-розважальні комплекси, а у 2018 році була інформація, що там буде зведено черговий ЖК. Поки що ці проєкти не були реалізовані і їх законність викликає великий сумнів. Ще у 2008 року проти цієї оренди виступало Держагенство земресурсів, а у 2009 році прокуратура заявляла, що Київрада не мала була приймати таке рішення через відсутність затвердженого ДПТ і належність цієї землі до зони охоронюваного природного ландшафту. На Хрещатику, 36 всі ці претензії тоді успішно проігнорували, а правоохоронці ще й “засунули в довгий ящик” відповідну кримінальну справу. Надалі столична влада не раз наголошувала, що хоче розірвати скандальний договір оренди, але справами це не підтверджувала. І навіть програла суд про стягнення з ПрАТ “Київрибгосп” більше 90 млн гривень боргу по оренді землі через подання явно програшного позову. 

Як стало відомо КВ, найближчим часом на розгляд Київради може бути винесено проєкт рішення щодо поновлення договору оренди ділянки на вул. Промисловій, 4 в Голосіївському районі столиці для ПрАТ “Київрибгосп” (№08/231-603/ПР від 3 травня 2024 року).

Суб’єктами його подання виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА. Перед винесенням цього проєкту рішення до сесійної зали його мають погодити дві комісії Київради – з питань підприємництва, промисловості та міського благоустрою і з питань архітектури, містопланування і земельних відносин. До слова, останній орган мав розглянути цей документ на своєму засіданні 15 травня 2024 року, але тоді було вирішено зняти його з розгляду. Причини такого рішення очільник “земельно-містопланувальної” комісії Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”) не уточнив. 


Про яку землю йдеться

Згідно з цим проєктом рішення, йдеться про ділянку площею 66,14 га з цільовим призначенням для будівництва експлуатації та обслуговування офісних та торгово-розважальних комплексів з об’єктами соціального та оздоровчого призначення (кадастровий номер – 8000000000:90:116:0060). Її нормативна грошова оцінка – 1,59 млрд гривень. ПрАТ “Київрибгосп” орендувало цю землю протягом 15 років на підставі договору оренди, укладеного з Київрадою ще 23 травня 2008-го. Проєктом рішення від КМДА передбачено, що ця угода має бути поновлена на термін 5 років. 

“Новий шанс для еліти”: у Київраді збираються поновити договір оренди 66 га землі в урочищі Покал під комерційну забудову

Ділянка на вул. Промисловій, 4 на карті

Як зазначено в пояснювальній записці до проєкту рішення №08/231-603/ПР, на цій землі розташовані 12 об’єктів нерухомого майна загальною площею майже 4,7 тис. кв.м, якими володіє “Київрибгосп” (йдеться про будівлі інкубцеху, селекційно-племінної дільниці, заправки тощо, офіційно це майно зареєстроване за ПрАТ у 2013 році, але, вочевидь, компанія володіла ними і раніше. – КВ), а також канальна насосна станція з гідротехнічними спорудами площею 37 кв.м., які це ж акціонерне товариство з 2019 року орендує у держави (орендодавець – Регіональне відділення Фонду державного майна України по Києву). Усе це майно, як повідомляється в документі, знаходиться в занедбаному стані. Також уточнюється, що воно використовується для розведення риби і частково – як адмінбудівля. Крім того, в документі зазначено, що частина вказаних будівель здається в оренду.

Також в пояснювальній записці вказано, що, згідно з Генеральним планом Києва, за функціональним призначенням ця земельна ділянка відноситься до території захисної зелені (зелених насаджень) та частково – до охоронної зони газопроводу. При цьому уточнюється, що, відповідно до даних Державного земельного кадастру, категорія цієї землі – землі житлової та громадської забудови. 

Передісторія

Рішення щодо передачі ділянки на вул. Промисловій, 4 в оренду ПрАТ “Київрибгосп” було прийнято Київрадою ще 1 жовтня 2007 року під №431/3265. Тоді вказана компанія ще мала організаційно-правову форму “відкрите акціонерне товариство” (ВАТ), а ця земля їй передавалася з нинішнім цільовим призначенням – для будівництва, експлуатації та обслуговування офісних та торгово-розважальних комплексів з об`єктами соціального та оздоровчого призначення. Офіційною підставою для даного землевідводу став перехід права власності на розташоване на цій землі майно до “Київрибгоспу”.

Що цікаво, цим же рішенням Київрада внесла до Генерального плану міста зміни в частині переведення зазначеної ділянки із зони лугів та лугопарків до території житлової та громадської забудови. Крім того, депутатський корпус виключив цю землю з переліку озеленених територій загального користування, який є складовою Програми комплексного розвитку зеленої зони Києва та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста.

Зазначимо, що на момент здійснення вказаного землевідводу ця ділянка знаходилася в постійному користуванні Київського державного виробничого сільськогосподарсько-рибоводного підприємства (з 1998 року) з цільовим призначенням “для експлуатації та обслуговування комплексу дослідно-виробничого рибоводного господарства” (тобто, рішенням від 2007 року це цільове призначення було змінено. – КВ). Ще раніше, у 70-х роках минулого століття, вказана земля відводилася столичною владою управлінню рибного господарства внутрішніх водойм УРСР для експлуатації та обслуговування комплексу дослідно-виробничого рибоводного господарства.

Як зазначалося вище, договір оренди цієї землі з “Київрибгоспом” було укладено 23 травня 2008-го. Угодою передбачалося, що розмір орендної плати за дану ділянку має складати 3% від нормативної грошової оцінки, яка станом на період того року дорівнювала 79,9 млн гривень.

Цей землевідвід свого часу викликав значний суспільний резонанс. Так, ще до підписання орендної угоди, у березні 2008 року, “Українська правда” повідомляла, що Державне агентство земельних ресурсів зверталося до тодішнього віце-прем’єр-міністра Андрія Клюєва з приводу численних порушень при передачі ділянки на вул. Промисловій, 4 в оренду “Київрибгоспу” та інших ділянок в користування різних житлово-будівельних кооперативів та підприємств. 

У відповідному листі, зокрема, повідомлялося, що переведення таких ділянок в категорію “землі житлової забудови” в подальшому “значно погіршить екологічний стан столиці”. Також в Держземагентстві зазначили, що проєкти землеустрою по таким землевідводам “виконані непрофесійно, не в повній мірі відповідають законодавству України та викликають багато зауважень”. Серед іншого, йшлося про відсутність експертизи, виконаної вищезгаданим агентством. У цей же період органи Міністерства внутрішніх справ відкрили кримінальну справу за вищезгаданими фактами відносно службових осіб Головного управління земельних ресурсів КМДА.

У відповідь на ці звинувачення тодішній секретар Київради Олесь Довгий у березні 2008 року повідомив журналістам, що, мовляв, відповідні “рішення пройшли державну землевпорядну експертизу в Держземагентстві”. Крім того, він уточнив, що половину з 66 га землі, переданих “Київрибгоспу”, планується використати для “створення впорядкованої і благоустроєної паркової зони”, а 16 га передбачено під об’єкти спортивно-оздоровчого призначення.

Читайте: Київрада збирається легалізувати будівництво скандального ЖК “Life Story” на вулиці Метрологічній 

Втім, кримінальна справа, схоже, була “закинута у довгий ящик”, а обіцянки Олеся Довгого так і не були виконані. По факту на цій землі залишилися споруди, які використовуються в рибному господарстві. Наприклад, на вул. Промисловій, 4 розташована приватна акваферма, на якій розводять осетрів, білугу і стерлядь.

Крім того, 30 січня 2009 року прокуратура Києва направила столичній міськраді протест щодо її рішення стосовно передачі ділянки на вул. Промисловій, 4 в оренду “Київрибгоспу”. У контролюючому органі, зокрема, звернули увагу на те, що Київрада не могла здійснювати цей землевідвід через відсутність затвердженого Детального плану території (ДПТ), до якого б входила вказана ділянка. Також в прокуратурі тоді зазначили, що ця ділянка входить до зони охоронюваного природного ландшафту, через що міська влада не могла передавати її під забудову. Проте, в Київраді вирішили проігнорувати усі ці вимоги, і 8 жовтня 2009 року рішенням №487/2556 вказаний протест було відхилено із формулюванням “вказане рішення прийняте в порядку, встановленому чинним законодавством України”.

У вересні 2018 року в соцмережах повідомлялося, що Департамент містобудування та архітектури КМДА видав містобудівні умови та обмеження (МУО) щодо проєктування будівництва на ділянці на вул. Промисловій, 4. Що саме дозволили проєктувати чиновники, наразі встановити важко – на порталі Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва (ЄДЕССБ) відсутня повна версія цих “містобудів”. Втім, наприклад, столичний екоактивіст Михайло Погребиський тоді зазначив, що “чарівне озеро Єрик (фактично на березі цієї водойми знаходиться вказана ділянка. – КВ) буде тепер в оточенні бетонних монстрів майбутнього ЖК (житлового комплексу. – КВ). При цьому, Погребиський також зазначив, що урочище Покал, в якому розташована ця ділянка, є цінною екосистемою і мало б увійти до складу природно-заповідного фонду, але не вийшло.

2 квітня 2020 року в Київраді було зареєстровано проєкт рішення №08/231-826/ПР щодо розірвання договору оренди вказаної ділянки (суб’єкти подання – заступник голови КМДА Вячеслав Непоп і Департамент земельних ресурсів КМДА). Підставами для цього називалася заборгованість “Київрибгоспу” зі сплати орендної плати за цю землю до бюджету – станом на 31 грудня 2019 року вона дорівнювала 2,3 млн гривень. Втім, цей документ так і “не дійшов” до сесійної зали Київради.

А в лютому 2021-го, столична міськрада звернулася до Господарського суду Києва щодо стягнення з ПрАТ “Київрибгосп” грошових коштів у сумі 91,2 млн гривень – боргу за орендною платою (83,9 млн), 3% річних (2,4 млн) та інфляційних втрат (4,8 млн). Підставою для цього позову у Київраді назвали зростання нормативної грошової оцінки цієї землі та, як наслідок, “недооплата” вказаною компанією орендної плати за цю ділянку і “накопичення відсотків” через несплату цієї заборгованості. 

У позовній заяві зазначалося, що таке зростання відбулося відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25 листопада 2016 року, яким було затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, а також рішення Київради №217/217 від 10 березня 2016 року, яким було “встановлено мінімальні значення локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони, які застосовуються при розрахунку нормативної грошової оцінки”. Усі ці нові розрахунки діяли з 1 січня 2017 року. Відповідно до них, нормативна грошова оцінка ділянки на вул. Промисловій, 4 складала вже 1,19 млрд гривень.

У ПрАТ “Київрибгосп” заперечували проти задоволення цього позову. Так, у компанії зазначали, що “зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, однак, жодних змін до договору в частині її збільшення сторонами не вносилось”. Крім того, у ПрАТ вказували на те, що жодних претензій щодо неправильного обчислення орендної плати ані міськрадою, ані районним податковим органом компанії не пред`являлось, а відтак, мовляв, “донарахування орендної плати без внесення відповідних змін до договору є неправомірним”.

Такі аргументи компанії-відповідача переконали суддю Юлію Картавцеву, і 20 липня 2021 року вона повністю відмовила Київраді в задоволенні її вимог. Так, служительниця Феміди вказала на те, що у міськраді не довели, що столична влада якимось чином зобов’язала “Київрибгосп” самостійно “змінювати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки”. 

Надалі Київрада подала апеляційну скаргу на таке рішення суду, але успіхів не мала – 1 грудня 2021 року Північний апеляційний господарський суд відмовив у її задоволенні. Не мала успіхів міськрада і в “третій” інстанції – 21 квітня 2022 року Касаційний господарський суд повернув їй відповідну скаргу. Що цікаво, офіційною причиною в останньому випадку послугувало те, що Київрада не надала доказів наявності у її представника в суді “статусу адвоката для підтвердження повноважень на здійснення представництва” і що після того, як колегія суддів вказала на цей недолік, його не було виправлено.

Незважаючи на цей програш, на Хрещатику, 36 ще протягом деякого часу не відмовлялися від ідеї “вигнати” ПрАТ “Київрибгосп” з ділянки на вул. Промисловій, 4 – принаймні такі наміри офіційно декларувалися. Так, незадовго до закінчення терміну дії договору оренди, 5 травня 2023 року, ті ж Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА зареєстрували проєкт рішення 08/231-498/ПР щодо відмови цій компанії у поновленні вказаної угоди.  Підставами для цього було названо заборгованість зі сплати орендної плати (254 тис. гривень станом 1 квітня 2023 року) і невикористання даної землі за цільовим призначенням (йшлося про те, що там за багато років так і не було побудовано офісні та торгово-розважальні комплекси. – КВ). 

3 квітня 2024 року вказаний документ розглянула комісія Київради з питань архітектури, містопланування і земельних відносин. Тоді було вирішено відхилити вказаний проєкт рішення, а також рекомендувати Департаменту земельних ресурсів КМДА повторно розглянути лист ПрАТ “Київрибгосп” щодо поновлення договору оренди ділянки на вул. Промисловій, 4, який вона раніше направила до столичної мерії, і розглянути можливість підготовки проєкту рішення щодо такої пролонгації. Саме на виконання таких рекомендацій і було підготовлено вищезгаданий проєкт рішення №08/231-603/ПР від 3 травня 2024 року, який комісіям міськради ще належить розглянути.

Причиною для такої зміни позиції міської влади, вочевидь, стала саме незгода керівництва ПрАТ “Київрибгосп” із “потенційним вигнанням” з цієї території. Так, під час засідання “земельно-містопланувальної” комісії Київради від 3 квітня 2024 року голова правління вказаної компанії Андрій Весецький повідомив депутатам, що у акціонерного товариства відсутня заборгованість зі сплати орендної плати, що було підставою для відмови у поновленні договору оренди. Ба більше – мовляв, “Київрибгосп” досі сплачує її, не дивлячись на завершення терміну дії відповідної орендної угоди. 

Впливові бенефіціари

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ПрАТ “Київрибгосп” було зареєстроване у березні 1999 року. Його директором і головою правління є вищезгаданий Андрій Весецький, власниками крупних пакетів акцій – ТОВ “Інтер Газ” (19,76% акцій), АТ “ЗНВКІФ “ЕА Груп” (19,76%), АТ “ЗНВКІФ “Стрім Інвест” (9,88%), ТОВ “КУА “Система капітального інвестування” (19,76%) і ТОВ “КУА “Валприм” (24,7%). Усі ці компанії мають відношення до відомих бізнесменів, більшість з яких в ті чи інші часи мали значні інтереси щодо забудови столичних земель.

Так, система Youcontrol відносить ТОВ “КУА “Валприм” до групи “Черновецький Інвестмент Груп”, яка об’єднує близько 75 компаній, що зайняті переважно в сфері нерухомості. Президентом цієї групи є Степан Черновецький – син ексмера Києва Леоніда Черновецького. До слова, саме за каденції останнього ПрАТ “Київрибгосп” отримав у своє користування ділянку на вул. Промисловій, 4. Серед найвідоміших і найскандальніших проєктів родини Черновецьких – ЖК “Svitlo Park” на Наддніпрянському шосе в Києві, який, схоже, будується на землі, що зовсім не призначена для зведення житла. Нагадаємо, у Київраді раніше роздумували над тим, що “вигнати” забудовників з цієї території, але за останні роки практичного втілення така ідея не мала.

Читайте: У Степана Черновецкого хотят отобрать землю под ЖК “Svitlo Park”

У свою чергу, ТОВ “КУА “Система капітального інвестування” входить до “групи родини Басс”, яка об’єднує понад три десятка компаній, що зайняті в сферах будівництва та нерухомості. Ключовою особою цієї групи є Яків Басс, який є батьком Дениса Басса – заступника тепер вже ексголови КМДА, все того ж Леоніда Черновецького. Компанії родини Бассів неодноразово фігурували у різних гучних історіях щодо житлової забудови Києва. Наприклад, ТОВ “Арікс”, яким володіє Яків Басс, є власником садиби Родіна (1882 року побудови), на місці якої відомі бізнесмени та політики Андрій Вавриш та Дмитро Ісаєнко збираються побудувати ЖК “Franklin Concept House”. 

Читайте: Київрада не дала шансу садибі Родіна

АТ “ЗНВКІФ “ЕА Груп”, вочевидь, мало чи й досі має відношення до оточення Артема Колюбаєва – відомого кіно- і телепродюсера, голови Ради з державної підтримки кінематографії, колишнього партнера керівника Офісу президента Андрія Єрмака по кінобізнесу. Зокрема, керівник “ЕА Груп” Володимир Метелиця був і є керівником низки компаній, власником яких до 2023-2024 років був саме Колюбаєв (наприклад, ТОВ “Фінанс.ЮА, АТ “ЗНВКІФ “Дістрікт, ТОВ “КУА “Елар Ессет Менеджмент” тощо). Також Метелиця і Колюбаєв досі входять до переліку співвласників ТОВ “Фінансова компанія “Гарант Капітал”. При цьому, за інформацією ЗМІ, Колюбаєв (або ж особи, які стоять за ним. – КВ) також може мати інтереси в сфері забудови столиці – наприклад, у грудні 2019 року одна з його компаній надавала мільйонну фіндопомогу фірмам, що брали участь в будівництві у Києві житлових комплексів (ЖК) від девелоперської компанії “ENSO”.

АТ “ЗНВКІФ “Стрім Інвест” за даними аналітичної системи Youcontrol входить до групи-бізнес партнера Вадима Столара Сергія Турчинова.
“Новий шанс для еліти”: у Київраді збираються поновити договір оренди 66 га землі в урочищі Покал під комерційну забудову

В свою чергу, видання “Наші Гроші” ще у січні 2023 року  пов’язувало  АТ “ЗНВКІФ “Стрім Інвест” з персоною Вадима Столара – народного депутата чинного IX скликання Верховної Ради (обирався від нині забороненої проросійської партії “Опозиційна платформа – За життя”), якого до 2020 року називали “смотрящим по Києву”. За даними розлідувачів з BIHUS.info, парламентар через підконтрольні компанії “доклав рук” до будівництва багатьох столичних ЖК та різних комерційних об’єктів – серед іншого, ще до 2022 руку саме Столару “приписували” вищезгаданого девелопера “ENSO”.

Читайте: Кіно та колаборанти: що робить експартнер Єрмака в будівельному бізнесі Столара-Медведчука

Між тим, попри неодноразові згадки у медіа пресслужба Столара зв’язок свого патрона з перелічиними бізнес-активами заперечує. “Вадим Столар не має жодного відношення до ПрАТ “Київрибгосп”, АТ “ЗНВКІФ “Стрім Інвест” та ENSO, що можна перевірити через YouControl, OpenDataBot чи подібні інструменти. Також ці компанії не значаться у е-деклараціях, які регулярно, згідно з законом, подає Вадим Столар, та в яких можна побачити всі компанії, в яких він є засновником або бенефіціарним власником”, – повідомили КВ у пресслужбі депутата.

Що стосується ТОВ “Інтер Газ”, то у соцмережах можна знайти інформацію, що до цієї компанії може мати відношення Вагіф Алієв відомий бізнесмен, що неодноразово входив до сотні найбагатших людей (22 місце у рейтингу “Форбс” у 2021 році зі статком у розмірі 460 млн доларів) і найбільших рантьє (за даними того ж “Форбсу” – друге місце у 2021 році з процентним доходом від нерухомості в розмірі 61 млн доларів) України. Він є засновником девелоперської компанії “Мандарин Плаза”, яка переважно спеціалізується на будівництві торгово-розважальних центрів. Втім, прямих підтверджень “причетності” Алієва до ТОВ “Інтер Газ” та, відповідно, до ПрАТ “Київрибгосп” КВ знайти не вдалося. Однак, можна бути впевненим, що справжніми власниками “Інтер Газу” є бізнесмени зі значними статками та впливом, адже “будь-кого” у спільноту таких “мастодонтів” столичного ринку забудови навряд чи би допустили.

Читайте: “Київпастрансу” дозволили знести диспетчерську на Лісовому масиві заради забудови Вагіфа Алієва

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

Рекомендуємо до перегляду
“Пересування ліжок”: у КМДА задумали реформувати сферу пасажирських перевезень шляхом створення нового департаменту
“Пересування ліжок”: у КМДА задумали реформувати сферу пасажирських перевезень шляхом створення нового департаменту
11:23 Голова Київській міськдержадміністрації (КМДА) Віталій Кличко вирішив реформувати сферу організації пасажирських перевезень столиці шляхом створення нового департаменту. Градоначальник запропонував відібрати повноваження по цьому…
“Ручний” розподіл коштів та “фатальний” дефіцит: Київрада вчергове внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
“Ручний” розподіл коштів та “фатальний” дефіцит: Київрада вчергове внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
09:00 Столична міськрада 14 червня внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР). Серед…
Справи насущні: скільки та на що у травні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у травні 2024-го витрачав Київ
09:00 Протягом травня 2024 року столичні розпорядники бюджетних коштів зробили замовлень на 2,71 млрд гривень. Серед іншого, гроші спрямовували на ремонти, асфальт та бруківку,…
Banner
QlU7mDx4